Time Spy: nowy test 3DMarka wyciśnie siódme poty z kart wspierających DirectX12

Strona główna Aktualności
image

O autorze

DirectX 12 na dobre zaczyna się wpisywać w krajobraz gier, lecz do tej pory jakoś brakowało dobrego benchmarka, który pozwoliłby sprawdzić w syntetyczny sposób wydajność nowego interfejsu grafiki Microsoftu. Z jakiegoś powodu rolę tę pełnił przez pewien czas RTS Ashes of the Singularity, lecz wyniki w odniesieniu do jednej gry łatwo kwestionować. Teraz tę lukę na rynku może wypełnić Time Spy, nowy benchmark firmy Futuremark, włączony do słynnego pakietu 3DMark.

Time Spy jest napisany na bazie silnika wykorzystującego wszystkie istotne cechy nowego API. Mamy więc obliczenia asynchroniczne, tryb multi-adapter, w którym wykorzystywane jest więcej niż jedno GPU, oraz wszelkie usprawnienia związane z wielowątkowością i wielordzeniowymi CPU, o których możecie poczytać więcej w naszym artykule o DirectX 12.

Sam scenariusz benchmarka jest naprawdę ciekawy, widać, że pomysłów ludziom Futuremarka nie brakuje. W tej opowieści zobaczycie najbardziej charakterystyczne sceny poprzednich sławnych benchmarków, osadzone jako ekspozycje w muzeum o klasycystycznej architekturze, z jakiegoś powodu przerośniętego krystalicznymi strukturami… zobaczcie zresztą sami:

O benchmarku należy myśleć jako o następcy Fire Strike – jest niesamowicie wymagający. Najpotężniejsze dziś karty, na czele z GeForce GTX 1080, nie udźwigną go w rozdzielczości 4K. Większość testów przeprowadzana będzie w 1440p, i już można powiedzieć, że jedynie najmocniejsze Pascale Nvidii pozwolą tu przekroczyć 30 FPS, Radeon RX 480 według pierwszych danych osiąga w tej rozdzielczości 23-27 FPS (to i tak lepiej, niż GeForce GTX 970, z wynikami rzędu 19-22 FPS).

Posiadacze wersji profesjonalnej 3DMarka będą zadowoleni z możliwości wyłączenia asynchronicznych obliczeń – pozwoli to dobrze porównać różne architektury graficzne pod kątem tej ciekawej funkcjonalności. Już po pierwszych testach widać, że więcej na tym skorzystało AMD, z wynikami Polarisa o nawet 11% lepszymi przy włączonych asynchronicznych obliczeniach, podczas gdy Pascal Nvidii zyskiwał może połowę z tego.

Jeśli więc macie mocne karty graficzne i chcecie je skatować nowym testem Futuremarka, to zapraszamy do naszej bazy oprogramowania – nowa wersja już czeka.

© dobreprogramy