Tmax Window - 100% kompatybilności z MS Windows?

Strona główna Aktualności

O autorze

Koreańska firma TmaxCore zaprezentowała system operacyjny Tmax Window, który reklamuje jako w 100% zgodny z Microsoft Windows.

TmaxWindow według jego twórców powstał w ciągu 4 lat i bazuje na napisanym przez nich mikrojądrze. Jądro to zawiera podobno fragmenty zapożyczone z Linuksa i BSD. Według oficjalnych informacji jest zgodny z MS Windows i MS Office ale potrafi uruchamiać także aplikacje uniksowe. Ma to być możliwe dzięki specjalnej warstwie zapewniającej kompatybilność z różnymi systemami operacyjnymi. Możliwe, że jest ona oparta o Wine i ReactOS. System zawiera własne oprogramowanie bazodanowe (Tmax Tibero) do efektywnego zarządzania danymi oraz kilka innych aplikacji, m.in. odtwarzacz multimedialny. Ustawienia bezpieczeństwa mogą być ustawiane pod kątem użytkownika domowego lub korporacyjnego. Z kolei interfejs użytkownika jest podobny do Windows XP.

Przy okazji firma zaprezentowała pakiet biurowy Tmax Office oparty na OpenOffice.org oraz przeglądarkę internetową Tmax Scoutor napisaną w oparciu o silnik Webkit ale mającą być jednocześnie zgodną z IE. W skład Tmax Office wchodzą: ProWord, ProCel, ProPoint i ProMail, które są odpowiednikami aplikacji z MS Office.

Nie wiadomo na ile rewelacje koreańskiej firmy są prawdziwe. Większość informacji jest w języku koreańskim, poza tym dostępne są tylko slajdy i filmy z prezentacji. Nie ulega też wątpliwości, że stworzenie w 4 lata systemu zgodnego z Windows jest bardzo trudnym zadaniem. Przypomnijmy, że Wine wystartowało w 1993 roku a ReactOS w 1998. Poza tym tworzenie systemu wymaga szerokiej współpracy z wieloma producentami sprzętu. Będziemy musieli więc poczekać na dalsze informacje. Tymczasem więcej szczegółów można znaleźć na stronie źródłowej.

© dobreprogramy