To już pewne, smartfon z Tizen OS żyje i pojawi się w styczniu

Strona główna Aktualności

O autorze

Premiera smartfonu Samsunga z Tizen OS była już wiele razy przekładana, a nawet ten model miał zostać anulowany. Najnowsze informacje sugerują, że już w styczniu Samsung Z1 pojawi się w Indiach, niestety jego specyfikacja nie zachwyca, ale zaletą ma być przede wszystkim niska cena.

Plotki o smartfonie Samsunga działającym pod kontrolą Tizen OS krążą po sieci już od dłuższego czasu. Ten model zapowiadany był już wielokrotnie, ale jego premiera była przesuwana lub nawet w sierpniu dowiedzieliśmy się, że projekt został anulowany. Kolejne informacje o wyczekiwanym urządzeniu z Tizen OS pojawiły się na początku tego miesiąca. Dowiedzieliśmy się, że Samsung Z1 nie będzie topowym urządzeniem wyposażonym w duży wyświetlacz i wydajny czterordzeniowy procesor, jak sugerowały wcześniejsze plotki. Model nazwany Z1 będzie typowym przeciętniakiem, dla rozwijających się rynków, a jego cena ma wynosić poniżej 100 dolarów.

Najnowsze informacje dotyczące Samsunga Z1 potwierdzają przypuszczenia o których pisaliśmy na początku grudnia. Działający pod kontrolą Tizen OS model nie zachwyca specyfikacją i przy topowych smartfonach wypada słabo. Jednak jego zaletą ma być przede wszystkim niska cena, dostosowana do klientów mieszkających w krajach rozwijających się. Z1 zostanie wyposażony w 4-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 800 x 480, dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1,2 GHz, 512 MB RAM oraz kamerę 3MP. Łączność zapewni nam moduł 3G i WiFi. Premiera Samsunga Z1 ma odbyć się 18 stycznia w Indiach, jego cena ma wynosić 90 dolarów.

Dodatkowo w sieci pojawiło się zdjęcie przedstawiające Samsunga Z1, a także zrzuty ekranu z Tizen OS. Wyraźnie widać, że tworzony między innymi przez Koreańczyków, mobilny system operacyjny pod względem wyglądu przypomina dobrze znaną nakładkę TouchWiz.

Obecna wersja nakładki na Androida od Samsunga jest naprawdę dopracowana i intuicyjna, a więc zastosowanie podobnych rozwiązań w Tizen OS sprawi, że korzystanie z tego systemu powinno być proste i intuicyjne, nawet dla osoby mającej pierwszy kontakt ze smartfonem. Wadą może być dostęp do niewielkiej liczby aplikacji, ale Samsung w swoich modelach z Androidem już wielokrotnie pokazał, że potrafi stworzyć aplikacje, która są w stanie zastąpić większość aplikacji od Google.

Samsung Z1 nie jest pierwszym smartfonem z mało popularnym systemem operacyjnym, który ma podbić rynki krajów rozwijających się. Jednak za tym modelem stoi producent, który w przypadku urządzeń z Androidem pokonał Sony, HTC czy Motorolę. Samsung ma odpowiednie środki i doświadczenie, aby z wykorzystaniem Z1 zdominować sprzedaż w takich krajach jak Indie.

© dobreprogramy
s