To samochody będą informować kiedy bezpiecznie możemy przejść przez ulicę

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Największym wyzwaniem dla autonomicznych samochodów może wcale nie być śledzenie innych pojazdów, czy nawet unikanie przeszkód – najbardziej nieobliczalnym elementem ruchu drogowego mogą być piesi. To właśnie w celu zmniejszenia do minimum wypadków drogowych z udziałem pieszych, opracowywany jest system bezpiecznego przechodzenia przez drogę.

Jeśli ktoś często kieruje i to zwłaszcza w dużych miastach, to z pewnością wie, że największą uwagę trzeba zwracać na pieszych i rowerzystów. Niestety w tej grupie są osoby, które nie wiedzą jak zachowuje się auto podczas hamowania, nie są świadomi również jak duże siły mogą zadziałać na ich ciało podczas uderzenia. Właśnie tacy uczestnicy ruchu mają tendencję do nagłego przechodzenia przez jezdnię, nie zwracając uwagi na innych, no bo przecież jak są pasy, to z pewnością nic im nie grozi…

Nad rozwiązaniem pracuje firma Drive.ai zajmująca się technologią związaną z autonomicznymi samochodami. W jej skład wchodzą między innymi eksperci w dziedzinie sztucznej inteligencji z Uniwersytetu Stanford. Opracowywana przez Drive.ai technologia ma pozwolić na interakcję pojazdu z pieszym. Auto z wykorzystaniem wbudowanych czujników ma badać otoczenie, co jest oczywistym elementem każdego autonomicznego samochodu. Jednak tutaj zbierane dane będą wykorzystywane także do wysłania komunikatów do pieszego. Auto ma go poinformować, że w danym momencie może bezpiecznie przejść przez ulicę.

W ciągu najbliższych tygodni mają ruszyć pierwsze testy w Kalifornii. Samochód do komunikacji z pieszym ma wykorzystywać zewnętrzne wyświetlacze oraz sygnały dźwiękowe. System będzie uczył się ludzkich zachowań, tak aby wychwycić nawet te nieprzewidywane, jak chociażby nagłe wkroczenie na jezdnię.

Przyszłość ma należeć do samochodów sterowanych wyłącznie przez komputer. Możliwe, że i faktycznie kiedyś kierowca stanie się elementem zbędnym. To właśnie wówczas komputery stosowanie w autonomicznych autach powinny być w stanie nie tylko ominąć przeszkodę czy zachować się na autostradzie, równie ważnym elementem będzie przewidzenie zachowania pieszych.

© dobreprogramy