To tylko Mi Band 3, czyli ogromna moc w niepozornej opasce

Swojego Mi Banda 3 kupiłem 30 listopada 2018 roku, opaska w swojej cenie mnie nawet zachwyciła, a kilka dni później już gościły na niej customowe motywy, które zamieściłem na jedno z forów poświęconych temu urządzeniu, niestety mimo tego, nadal było mi czegoś brak, brak mi było możliwości.

Żeby nie było, opaska od Xiaomi się okazała jednym z lepszych zakupów jako gadżet, w swojej cenie najprawdopodobniej nie ma sobie równych, a w zastosowaniu sportowym, nadal się sprawdza nieźle, ma stoper, zmierzy tętno, zmierzy ilość kroków, a nawet pokaże powiadomienia, SMS, czy pogodę.
Nie mniej jednak, bym nie był sobą, gdyby nie odwieczna chęć ulepszania...

Etap pierwszy, a może by taki inny Mi Fit?

Opaska ma już stoper, ale nie ma możliwości przełączania utworów, problematycznym jest także wysyłanie sobie SMS, żeby zrobić listę zakupów lub inną dyskretną pomoc dydaktyczną.

Niestety, problemem okazał się też sam Sklep Play, który ma gigantyczną bibliotekę aplikacji, dzięki czemu zawsze się znajdzie jakaś aplikacja, gdy znamy jej nazwę lub wiemy, jak opisać jej funkcjonalność, a że tych aplikacji jest dużo, aż nie wiadomo co instalować.

Sam zacząłem aplikacji firm trzecich, które by monitorowały aktywność i zarządzały opaską, zacząłem więc od Mi Bandage i Tools & Mi Band, niestety te się okazały niekompletne i wymagały wersji pro lub w ogóle ich wykupienia.
W końcu możliwość odebrania i odrzucenia połączenia, wraz z tylko przełączaniem utworów to trochę mało.
Szukałem więc dalej, siedząc na oficjalnej aplikacji od Xiaomi Mi Fit, gdyż ta w swojej roli spisywała się całkiem dobrze.

Etap drugi, czyli co by tu ściągnąć? 

Poprzednie poszukiwania wcale nie dały nam odpowiedzi, a aplikacji nadal jest mnóstwo.
Wiemy już, że zamienniki Mi Fita są płatne, a ich możliwości nie są satysfakcjonujące, pora więc szukać czegoś konkretnego.

Skoro ekran Mi Banda 3 pozwala w powiadomieniu na wyświetlenie do 126 znaków, a jednocześnie powiadomień można mieć 5 (kolejne zastępują stare), mamy limit 630 znaków, a dzięki aplikacji Fake Notifications, stworzenie listy zakupów, czy dyskretnej pomocy dydaktycznej odbywa się jeszcze łatwiej.

Niestety, nadal nie mamy przełączania muzyki.
Teoretycznie z pomocą przychodzi Mi Band 2 Func Button, który także dobrze radzi sobie z Mi Bandem 3, ale w czasie użytkowania się okazuje, że aplikacja ma limit wykonywanych gestów, których i tak nie jest tak dużo.

Owszem, aplikacja oferuje zmianę utworu, czy nawet integrację z Taskerem, ale z obecnym limitem i niewielką liczbą akcji, nie widzę większego sensu korzystania z tej aplikacji.

Jest także aplikacja Mi Band Maps, ale niestety ta ma problem z formatowaniem tekstu i na opasce nierzadko trzeba przemieszczać się pomiędzy ekranami powiadomień, żeby wyświetlić całą żądaną treść.

Kolejnym problemem jest to, że zastosowanie tych wszystkich aplikacji w wersjach pro, stwarza niemały koszt, a ergonomia rozwiązania jest niska.
Zamiast jednej aplikacji, operujemy na ich kilku, zarządzamy nimi osobno, co nie przekłada się na wygodę, kolejną kwestia jest to, że brak odpowiedniej konfiguracji wszystkich aplikacji może spowodować kolidowanie ze sobą różnych akcji, gdyż kilka będzie wywoływać się jednocześnie.

Etap trzeci, czyli zmiana strategii!

Aplikacje, które stworzono specjalnie do Mi Banda okazały się dość ograniczone i niekoniecznie proste w obsłudze, a nie tego szukamy.

Pomyślmy, Mi Band 3 posiada ekran, który pozwala wyświetlać treść tekstową w powiadomieniach, dodatkowo, za pośrednictwem Mi Fit, opaska ma aż dwie bezpośrednie interakcje ze smartfonem, uruchamianie trybu Nie Przeszkadzać i wyszukiwanie telefonu z poziomu smartbanda, przy wybraniu opcji, smartfon zacznie dzwonić.
Te dwie interakcje i ekran już by pozwoliły na stworzenie jakiegoś menu, tylko jak...

Są aplikacje pokroju Taskera, czy Automate, ale te dla laika nadal mogą się okazać zbyt skomplikowane.
Stworzenie samemu aplikacji tym bardziej odpada, jest to zbyt czasochłonne, a dla osoby, która nie potrafi programować, może być to bariera nie do przeskoczenia.

Gdyby tylko było coś prostego...

Etap czwarty, czyli działamy!

Szukamy jednej aplikacji, najlepiej darmowej, aczkolwiek jej niewielka cena nie jest przeszkodą. Ważnym jest także, żeby aplikacja była prosta w obsłudze.

Z pomocą przychodzi aplikacja MacroDroid, która pozwala w darmowej wersji na stworzenie 5 makr (akcji), żeby miec nielimitowaną ilośc, nalezy zapłacić 12,99zł, co wbrew pozorom, nie jest tak wysoką ceną (Tasker kosztuje prawie 14zł).

Aplikacja na samym starcie wita nas prostym menu, eksponując na górze listę makr i dodanie nowego makra, które za sprawą intuicyjnego kreatora, nie powinno sprawiać problemu użytkownikowi.

Całość podzielono na 3 sekcje:

Wyzwalacze- tutaj wybiera się akcję, na która dane makro się uruchomi

Akcje- tutaj wybieramy akcję, która będzie wykonana, gdy makro zostanie wyzwolone

Ograniczenia- oczywiście nie w każdej sytuacji chcemy, by makro sie uruchomiło, dlatego też tutaj można wyszczególnić wyjątki, że akcja się uruchomi tylko wtedy, gdy inne wydarzenie będzie miało miejsce. 

W każdej z tych sekcji wydzielone są podsekcje, które dotyczą z osoba każdego aspektu obsługi urządzenia, od akcji związanych ze zrobieniem zdjęcia, przechodząc przez uruchamianie aplikacji, a kończąc na przełączaniu sieci.

Pozornie mnogość opcji może się wydawać mało intuicyjna, ale to tylko pozorne wrażenie.Najlepiej jednak wytłumaczyć wszystko na przykładzie.

Jak wiemy, Mi Band 3, wraz z aplikacją Mi Fit, mają ze sobą dwie bezpośrednie interakcje, uruchamianie trybu Nie Przeszkadzać i wyszukiwanie urządzenia, na początek zróbmy więc jakąś prostą akcję z trybem Nie Przeszkadzać. 

Dodając nowe makro, wybrałem wyzwalacz, trybu Nie Przeszkadzać, jako że Mi Band mi ustawiał go zawsze w Tylko Alarm, to w wyzwalaczu tak i jego ustawiłem.
Następnie w akcji wybrałem również tryb Nie Przeszkadzać, ale z opcją Wszystkie.
Po co?
Zrobiłem to w celu powrócenia do stanu początkowego.
Poniżej natomiast ustawiłem akcję zrobienia zdjęcia tylnym aparatem.

Jak widać, nie jest to wybitnie trudne.

Teraz spróbujmy dodać jakieś ograniczenie, przykładowo w godzinach szkolnych nie chcemy robić przypadkowych zdjęć, wolimy wtedy wyciszać smartfon.
Przechodzimy więc do sekcji ograniczenia, wybieramy z podsekcji Data/Czas opcję Pora Dnia i ustawiamy czas rozpoczęcia i czas zakończenia, ja zrobiłem to od godziny 8.00 do 14.00, ale można to ustawić dowolnie.

Przejdźmy teraz do drugiej interakcji Mi Banda 3 ze smartfonem.
Wyszukiwanie telefonu jest niestety opcją bardziej skomplikowaną, ponieważ urządzenie zaczyna głośno dzwonić podczas wybrania tej opcji.

Na to też jest jednak sposób.
W Mi Ficie, ustawiamy w ustawieniach opaski opcję, gdzie można się przełączać pomiędzy dzwonkiem telefonu, a domyślnym dzwonkiem z aplikacji. Gdy znajdziemy tę opcję, wybieramy dzwonek, jako dzwonek telefonu.

A teraz przechodzimy do całej magii.
Nie chcemy, że telefon dzwonił, więc przechodzimy do MacroDroida i tworzymy nowe makro.

Co dalej?
Póki co nie patrzmy na wszystkie opcje, ważne jest tylko to, że w akcji jest Ustaw dzwonek podpisem None.
Jeśli by to nie zadziałało, inną opcją jest przyporządkowanie bardzo cichego nagrania, jakiegoś szelestu żeby nie było to słyszalne.
Dzięki temu telefon nie będzie dzwonił, ponieważ jego dzwonek jest ustawiony na ciszę.

Pozornie wydaje się to głupim pomysłem, nikt się nie dodzwoni, ale i tym się później zajmiemy, robimy przecież całe menu.

Więc jak ma wyglądać takie menu i jak wykorzystać te drugą interakcję?

Gdy bezgłośnie "zadzwoni" telefon, zadzieje się jakaś inna akcja.
Teraz tylko problem w tym, że mamy wyciszony telefon, a opcji nadal brak, jak to połączyć w menu?
Przygotowałem dość proste menu, które przywróci opcję wyszukiwania urządzenia, a przy okazji ma możliwość uruchomienia zdalnego nagrywania audio i robienia zdalnie zdjęć (Mi Band 3 przecież nie posiada mikrofonu i aparatu, dlatego zdjęcia i nagrania będą robione telefonem, ale już załączanie odbywać się będzie z poziomu opaski).

 Tutaj jest cała lista, w której 00 Start działa jako początek

Początkowo w ograniczeniu zmienna a jest ustawiona na fałsz, na czy na logiczne 0, jeśli w takim stanie zostanie naciśnięty przycisk trybu Nie Przeszkadzać, zmienna zostanie ustawiona na prawdę, czyli logiczne 1, a cała reszta makr będzie mogła również działać.
Dodatkowo pojawia się powiadomienie, które wyświetlane jest na opasce.
Informuje to także co zostało uruchomione.

Następnym makrem w kolejności jest 01 Camera.
Gdy nacisnęliśmy, tryb cichy się uruchamia, a następnie wyłącza.
Usuwane jest z telefonu poprzednie powiadomienie, a pokazywane jest nowe, które informuje, że uruchomiony został aparat i można robić zdjęcia.

W ograniczeniach natomiast jest informacja, że to makro działa tylko wtedy, gdy zmienna a jest równa logicznej jedynce.
Dodatkowo spójnikiem "oraz", czyli "i", połączone zostało z występowaniem powiadomienie PRESS SILENT.
W poprzednim makrze to powiadomienie się pojawiało, dlatego to makro mogło zadziałać teraz.

02 Camera natomiast pozwala już robić zdjęcia.
Mechanizm działania identyczny, jak poprzednio, tylko teraz nic sie nie przełącza, ale robione jest zdjęcie.

Teraz przechodzimy do naszego dzwonienia.
03 Find Me to opcja, która przełącza z Camera na Find Me.
Mechanizm identyczny, jak poprzednio, z tą różnicą, że operujemy innym przyciskiem.

Teraz klikając przycisk trybu Nie przeszkadzać, uruchomi sie 04 Find Me, a i powinien pojawić się sygnał, tak jak w przypadku 02 Camera.

Wiemy już, że przycisk tryb Nie Przeszkadzać pozwala na zatwierdzanie opcji, a wyszukiwanie urządzenia, przełącza opcje.

Tym sposobem może przeklikać do 07 Exit.

A naciskając znów na tryb Nie Przeszkadzać, uruchomi sie 08 Exit, czyli wyjdziemy z wszystkich makr, ustawiając zmienną a na fałsz, ustawiając normalny dzwonek telefonu, który jest słyszalny dla ucha ludzkiego.

Jest to oczywiście jedno z wielu zastosowań, opcji można dodać dużo więcej, uruchamianie hotspotu, wifi, wysyłanie wiadomości i wiele więcej.
Również sam sposób robienia takiego menu można wykonać na inne sposoby, a to jest jedno z prostszych sposobów na zwiększenie możliwości opaski.