Tokio 2020: Zobacz medale olimpijskie, które były smartfonami

Strona główna Aktualności
Tokio 2020: Zobacz medale olimpijskie, które były elektroniką
Tokio 2020: Zobacz medale olimpijskie, które były elektroniką

O autorze

Igrzyska Olimpijskie w Tokio zbliżają się wielkimi krokami. Sportowcy z całego świata będą walczyć o medale nietypowe, bo wykonane z metali z odzysku. Japończycy zbierali drobne urządzenia elektroniczne, by zdobyć materiał do produkcji medali.

Mało który kraj radzi sobie z elektrośmieciami tak dobrze, jak Japonia. Igrzyska w Tokio to kolejna okazja, by się tym pochwalić. Od 2016 roku zbierane są tam stare smartfony i inne drobne urządzenia elektroniczne, zawierające cenne metale. Z nich odlane zostaną najcenniejsze nagrody w karierze sportowców.

Przy okazji Tokio 2020 to pierwsze Igrzyska Olimpijskie, podczas których społeczeństwo brało udział przy tworzeniu medali. Japończycy nie tylko oddawali stare smartfony, ale też mogli zaproponować pomysły i projekty medali.

Tokio 2020: medale z elektrośmieci

Konkurs na medale olimpijskie został już rozstrzygnięty. Na stronie Igrzysk można zobaczyć zwycięski projekt. To ciekawe połączenie powierzchni odbijających światło z wizerunkiem Greckiej bogini Nike na tle stadionu. Medale mają przypominać kształtem otoczaki.

Ponadto organizatorzy podają szczegóły dotyczące wagi i składu każdego z medali.

średnica85 mm
grubośćod 7,7 do 12,1 mm
wagazłoty: 556 g
srebrny: 550 g
brązowy: 450 g
składzłoty: ponad 6 g złota na czystym srebrze
srebrny: srebro
brązowy: czerwony brąz (95 proc. miedzi i 5 proc. cynku)

Na potrzeby Tokio 2020 trzeba wyprodukować 5 tys. medali. Potrzeba będzie na to około 10 kg złota, 1,8 tony srebra, ponad 700 kg miedzi i niemal 40 kg cynku. Organizatorzy podają, że udało się odzyskać w sumie 32 kg złota, 3,5 tony srebra i 2,2 tony brązu. Akcja trwała do 31 marca.

© dobreprogramy
s