Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Joomla na hostingu home.pl

Witam. Nie od dzisiaj wiadomo, że konfiguracja popularnego CMS Joomla na hostingu home.pl niektórych doprowadza do szału ponieważ serwery home nie są "przyjazne" w 100 % z najnowszymi wersjami Joomla. W swojej karierze zawodowej zajmuję się konfiguracją Joomla na serwerach home, więc postanowiłem w swoim wpisie pokazać jak to zrobić. Zapewniam, że nie jest to trudne jak się niektórym wydaje.

Nie będę opisywał instalacji ponieważ po pierwsze nie o tym jest ten wpis, a po drugie domniemam że użytkownik ma już działającą Jooml-ę na swoim hostingu. Po udanej instalacji bez problemu możemy zobaczyć istniejącą stronę frontową Jooml-i natomiast gdy będziemy chcieli wejść do panelu administratora: www.adres twojej domeny/administrator ujrzymy komunikat:

"An error has occurred.
The requested page cannot be found.
Home Page
If difficulties persist, please contact the System Administrator of this site and report the error below.
#404 Component not found"
Żeby pozbyć się tego komunikatu i móc wejść do swojego panelu administratora należy na swoim serwerze edytować katalog:/libraries/joomla/filesystem/path.phppZmieniamy wpisif (strpos($path, JPath::clean(JPATH_ROOT)) !== 0)naif (strpos($path, JPath::clean('/')) !== 0)Po odświeżeniu będziemy mogli bez problemu zalogować się do swojego panelu administratora.
Aby bez problemów na naszej stronie działały takie elementy jak:

    Proste adresy
    Mod_Rewrie
    Adresy z przyrostkiem

Należy przede wszystkim przemianować plik

htcaccess.txt

na

.htcaccess

oraz w pliku

configuration.php

należy zmienić wpis:public $live_site =; na public $live_site = 'http://twojadomena.pl';Po tych zabiegach joomla na hostingu home.pl jest przygotowana do pracy.
Użyta Joomla to wersja 2.54

Życzę miłej pracy
 

internet

Komentarze

0 nowych
Ave5   8 #1 10.04.2012 12:57

Osobiście dorzuciłbym wyłączenie w panelu stat24, w Home.pl defaultowo włączonego. Potrafi czasem wyłapywać przekierowania czy odświeżenia CMSa i w efekcie nie można zapisywać ustawień np. dodatków ^_^'

TomTar   7 #2 10.04.2012 13:35

@Ave
Słusznie zauważyłeś. Stat24 warto wyłączyć, ponieważ możemy przez to nie rozpocząć instalacji CMS. Ja opisywałem sama konfigurację.

  #3 10.04.2012 13:59

godzinami dochodziłem sam do kroków: pierwszego i trzeciego. z prostych adresów zrezygnowałem, ale widzę i na to jest rozwiązanie :)

  #4 10.04.2012 17:06

Super poradnik, na pewno się przyda ;)

  #5 11.04.2012 00:26

Warto spróbować z Drupala 2 razy lepszy CMS za pomocą 3 modułów możemy zrobić praktycznie wszystko i to za darmo :)

  #6 11.04.2012 00:41

jak coś sprawia problemy to po co używać, dawno porzuciłem home i mam o jeden stres mniej, na innych hostingach nie ma takich problemów jak z home

  #7 10.05.2012 21:57

A co z aktualizacją joomla na home??? znów trzeba się rzeźbić w przerabianie plików??? troszkę to rozwiązanie jest kiepskie.

  #8 14.05.2012 20:44

Witam! Dziękuję za pomocne rady ale coś do końca nie działa...
Mam joomle 2.5.4 i włączone proste adresy i mor_rewrite.
Gdy wpiszę do przeglądarki adres http://www.mojastrona.pl to wszystko dobrze działa ale jak wpiszę http://www.mojastrona.pl/index.php to już nie działa (błąd 404) problemem są proste adresy bo gdy je wyłącze w joomli to dziła...
Proszę o pomoc :-)

Narv   10 #9 17.05.2012 01:06

Warto wspomnieć, że modyfikacja ścieżki w pliku path.php pociąga za sobą także inne problemy, które mogą w przyszłości wystąpić:
1. konieczność modyfikacji pliku po każdej aktualizacji systemy CMS Joomla! do nowszej wersji,
2. nieprawidłowości w funkcjonowaniu niektórych rozszerzeń do Joomli.

Lepszym rozwiązanie jest pozostawienie nienaruszonego pliku path.php, i skierowanie domeny w panelu na główny katalog serwera FTP. Następnie w głównym katalogu serwera FTP tworzymy nowy plik .htaccess o zawartości:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?domena\.com\.pl$ [NC]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !/katalog/
RewriteRule ^(.*)$ /katalog/$1 [L]

Kod należy zmodyfikować o nazwę własnej domeny i nazwę własnego katalogu z instalacją Joomli. Plik będzie realizował przekierowanie na podkatalog na poziomie serwera WWW IdeaWebServer, nie jak wcześniej na poziomie serwera DNS. Dodatkowo w pliku configuration.php należy zmiennej live_path przypisać adres URL, zgodnie z powyższym wpisem @TomTar.

Czemu to rozwiązanie?
Po aktualizacjach Joomli unikniemy konieczności dodatkowych modyfikacji, jak również problemów z działaniem niektórych rozszerzeń. Z tego co wiem home.pl przygotowuje się do aktualizacji swojego IdeaWebServer - tak aby było ono bardziej kompatybilne z popularnymi systemami CMS.

  #10 17.05.2012 13:45

Dzięki @Narv za wskazówkę i radę! Zrobiłem zgodnie z Twoją instrukcją i pomogło! :-)
Działa!

Narv   10 #11 18.05.2012 01:22

@Jacek-info: To rozwiązanie z przekierowaniem .htaccess pozwala uniknąć wielu nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemów CMS na hostingu home.pl. Sprawdza się także w przypadku Wordpress'a, forum phpBB jak i innych. Cieszę się, że w tym przypadku także pomogło :).
W przypadku Drupala natomiast konieczne jest skomentowanie w pliku .htaccess fragmentu odpowiedzialnego za kompresję gzip. Bez tego instalacja nie przejdzie. W końcowej części pliku .htaccess wystarczy zakomentować sekcję . Ot takie info jakby ktoś kiedyś miał z tym problem :)

Narv   10 #12 18.05.2012 01:24

Widzę, że system komentarzy wyciął fragment, miałem na myśli oczywiście sekcję IfModule -> /IfModule

  #13 21.06.2012 19:26

Witam
A ja mam trochę inny problem (również na home.pl, ale to samo spotkało mnie kiedyś na innym serwerze):
- stronę zrobiłem w podfolderze na serwerze (http://www.domena.pl/folder) - tak była postawiona, zrobione artykuły itp, proste adresy działały (musiałem poprawić public $live_site.
- wykupiona domena, ustawiona na podfolder (http://www.nowa_domena.pl) - poprawiłem public $live_site, i proste adresy nie działają.
Poprawiłem też $tmp_path i public $log_path w configuration.php, próbowałem wg powyższych wskazówek i nic...

Narv   10 #14 29.06.2012 01:54

@Rafał81 - zrób tak:
1. przekieruj domenę htaccessem jak wcześniej opisałem
2. w pliku confioguration:
2.1. ustaw poprawny URL w zmiennej live_site
2.2. ustaw zmienne sef na wartość 1
2.3. wyłącz w przyjaznych linkach przedrostki 'index'.
Daj znać czy pomogło.

  #15 28.07.2012 18:15

Wszystko pięknie działa tylko że adres nawet w prostych linkach pokazuje mi się tak:
http://domena.pl/nazwa folderu
da się teraz zmienić aby pokazywało się tylko
http://domena.pl??

Narv   10 #16 02.08.2012 01:57

@konio01:
Wygląda na to, że jednak Twoja Joomla nie jest skonfigurowana prawidłowo. Prawdopodobnie przekierowanie domeny na podkatalog nie działa tak jak powinno. Home.pl obecnie wdrożył nową opcję przekierowania, dzięki czemu nie ma już konieczności stosowania pliku .htaccess realizującego przekierowanie na podkatalog. Nowa opcja przekierowania nie zmienia chroot'a więc wszystko działa ok, skrypty mogą odwoływać się do danych umieszczonych w katalogach nadrzędnych.

Zaloguj się do panelu domeny w Home.pl i wybierz przycisk 'Konfiguruj domenę'. Następnie zaznacz pole 'Przekierowanie na podkatalog bez separacji serwisu', w polu 'Przekierowanie ruchu' wpisz ścieżkę do katalogu z instalacją Joomla - w formie: /nazwakatalogu lub /nazwakatalogu/nazwapodkatalogu .
Ostatnią rzeczą jest wpisanie adresu URL strony w zmiennej live_site w pliku configuration.php . W pliku tym ustaw także zmienne "sef" na wartość 1 lub po prostu włącz przyjazne adresu w panelu Joomla. Ostatnią rzeczą, o której wcześniej zapomniałem jest wejście do katalogu z Joomla i zmiana nazwy pliku htaccess.txt na .htaccess (nazwa pliku MUSI zaczynać się od znaku kropki, plik nie posiada rozszerzenia).

Powyższa metoda 'Przekierowania na podkatalog bez separacji serwisu' działa też dla innych systemów CMS, które miałby problem z działaniem na serwerach Home.pl ze względu na zmianę chroot'a. Każdy kto ma problem z działaniem CMS'a, swojej strony czy innej apki i skryptu na Home.pl powinien w pierwszej kolejności ustawić tą metodę przekierowania na podkatalog. Rozwiązuje ona wiele problemów.

  #17 06.10.2012 13:37

@Narv: Normalnie masz browara za info o "przekierowaniu bez separacji". Jeszcze nie wiem czy to coś rzeczywiście daje, bo dotychczasowe problemy jakoś obchodziłem, ale dobrze wiedzieć że home.pl w końcu dodał coś takiego. Dzięki.

  #18 06.10.2012 18:47

@Narv: Wszystkie problemy odeszły po zmianie w panelu home.pl opcji "Przekierowanie na podkatalog bez separacji serwisu".

Wielkie dzięki.

  #19 23.11.2012 19:17

Proszę o pomoc przy tworzeniu menu w Joomla 2.5.6 wyskakuje informacja o zapisaniu pozycji dodatkowo błąd JFolder::folder: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka:

Zmieniłam ustawienia w plikach configuration.php i /libraries/joomla/filesystem/path.phpp

Dalej występuje błąd menu jest utworzone ale zła jest ścieżka do grafiki na stronie
wgrałam szablom siteground-j16-44 i chciałam dopracować ten szablon

Próbowałam wgrać aktualizacje i wystąpiły błędy Nie można odnależć pliku instalacyjnego XML, manifestu, nie powiodło sie usunięcie joomla.xml

  #20 24.11.2012 09:07

W pliku path.phpp dokonałam zmiany według wskazówek, nadal wyskakiwał błąd i zmieniłam jeszcze jedną pozycję z JPATH_ROOT na '/'

$path = trim($path);

if (empty($path))
{
$path = '/';
}
else

Nie pojawia się błąd o ścieżce, ale nie jestem pewna czy ta zmiana ma wpływa na inne operacje.
Jak tworze menu to gubi na stronie galerie ze zdjęciami. tak samo założyłam archiwum i zgłosił się błąd
Warning: require(//components/com_content/views/archive/tmpl/default.php) [function.require]: failed to open stream: No such file or directory in /templates/siteground-j16-44/html/com_content/archive/default.php on line 18


Przy aktualizacji zgłasza się już tylko jeden komunikat nie powiodło się usunięcie joomla.xml.
Nie jestem programista proszę dokładnie wyjaśnić mi co mam zrobi: przemianować plik htcaccess.txt na .htcaccess Podaję swojego e-maila, proszę nie publikować adresu krystdr@wp.pl

  #21 25.11.2012 21:50

"narv "bardzo dziękuje za pomocne rady :))

  #22 18.03.2013 11:42

No kurcze tyle razy się z tym borykałem i raz sefy chodziły, raz nie, niektóre rozszerzenia jak rochsprocket się rozkładały po zmianie domeny, czyszczenie cache w panelu admina joomli itp do kitu nic nie dawało - a tu info o sposobie przekierowania domeny wszystko załatwia.,

BARDZO DZIĘKUJĘ>

  #23 05.04.2013 11:01

Miałem następujący problem z joomla: strona e.g. http://www.strona.pl/ działała poprawnie, natomiast http://www.strona.pl/index.php - Błąd 404. Stronę miałem przekierowaną na katalog z separacją. po obejrzeniu kilku sekund http://www.youtube.com/watch?v=n_brZc7_puk zmieniłem na przekierowanie bez separacji i po problemie. Tylko należy pamiętać, że przy przekierowaniu bez separacji interpretowany jest plik .htaccess z katalogu joomla ale również z najniższego poziomu.
Pozdrawiam

  #24 05.06.2013 12:18

Mialem problem z krótkimi adresami - nie otwieraly się strony.
Joomla 2.5
Pierwszy krok: wyłączyłem separację serwisu na home.pl
Strzał w 10 - pomogło.

Oczywiście dzieki forum:)
Pozdrawiam

  #25 11.10.2013 22:23

Wybawco Ty mój!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tydzień się męczę, szukam, kombinuje, świruje.....jedna linijka kodu i po kłopocie! Dziękuje!

  #26 13.11.2013 18:35

Także wyłączenie separacji serwisu w panelu home.pl pomogło. Nie mogłem zaktualizować Joomli łatą bezpieczeństwa. Brawa i podziekowania.

  #27 16.02.2014 22:21

Witam autora artykułu,
Czy problem z kompatybilnością home z najnowszą wersją joomla może być też przyczyną, że np. taki dodatek jak TinyMCE nie działa prawidłowo i np. nie mogę wstawić zdjęcia pod artykułem tylko ciągle wrzuca mi nad artykułem?

  #28 26.02.2014 09:23

wielkie dzięki :D pałowanie się z home mnie dobija

TomTar   7 #29 26.02.2014 13:27

Mam trzy strony na home.pl i wszystkie śmigają super. Z niczym nie mam problemu

  #30 15.03.2014 12:27

A ja mam ciągły problem z aktualizacją joomla do wyższej wersji. Autoinstalator wrzuca mi 3.0.2. Nawet na czystej wersji nie udaje się zrobić aktualizacji i non stop wysypany serwis. Nie wiem jak ale udało mi się na jednym serwisie, reszta leży... Będą musiał posiedzieć, ale boksowanie z home mi sie nie podoba. Pewnie przeniosą się na inny serwis jak się nic nie zmieni.
Pozdrówka

  #31 11.07.2014 00:28

Dzięki za dobre rady!

  #32 30.08.2014 12:25

Gall Anonim (niezalogowany):
1. Jak to się do czarta dzieje że konfiguruję ustawienia usługi w panelu administracyjnym home.pl i bez żadnych zmian w rdzennych plikach Joomla - hula mi bez problemu ? I nie jest ważne czy to 3.3 czy 2.5.x
Kombinacje na plikach rdzennych mają to do siebie że przy aktualizacji Joomla może "polecieć w kosmos". Przy nie wykonywania aktualizacji może zostać "zarobaczona". Więc może Panie Tom Tar bądź tak łaskaw podać pełne rozwiązanie które chroni przed tego typu efektami :-). Da się :-)

  #33 06.03.2015 13:14

Przekierowanie na podkatalog bez separacji serwisu - pomogło. A ile sie wcześniej naszukałem w sieci i nabiedziłem z próbowaniem różnych ustawień - i nic. Dopiero wpisania w wyszukiwarkę "joomla home.pl zbyt wiele przekierowań" naprowadziło mnie na tę stronę. Poprawiłem co trzeba - i działa. Dziękuję

  #34 10.05.2016 17:00

Najnowsza Joomla 3.5.1 nie działa na home poprawnie, nie działa funkcja php mail, nie działa framework Gantry 5. Napisałem do BOK jak naprawie to, napiszę tu jak to rozwiązać

  #35 20.08.2016 12:28

Witam,
Podczas instalacji pakiet startowego (joomla + template) wyskakuje, że configuration.php jest niezapisywalny. Da się zainstalować Joomlę lecz później nie można wykonac aktualizacji z joomli 3.5.1 na 3.6. Nie można też wykonac aktualizacji wtyczek. Na hostingu w ovh ten sam pakiet działa bez żadnego problemu. Mail do home.pl nie przyniósł żadnego rezultatu. Zmieniłem tez prawa dla chmod w configuration.php 775 na takie jak działają w OVH. Czy jest szansa, że to zadziała, czy serwer w home.pl jest po prostu do kosza?

  #36 17.03.2017 15:58

@TakiGosc (niezalogowany):
Cześć czy udało się rozwiązać problem?

  #37 28.03.2017 16:42

Proszę o pomoc
Próbowałam kolejny raz zaktualizować joomla 2.5 do nowszej wersji.
Otrzymałam komunikat nie mogę usunąć index Po wylogowaniu z zaplecza i ponownej próbie zalogowania za każdym razem zamiast zaplecza mam czystą stronę