Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Ewolucja interfejsu Xboksa 360 - przegląd

Microsoft po raz kolejny kombinuje z wyglądem menu w konsoli Xbox 360, starając się zunifikować interfejs na przestrzeni różnych urządzeń. Niedługo PC z nadchodzącym Windowsem 8, już są słuchawki Windows Phone, a teraz do tego dochodzi Metro na stacjonarnym sprzęcie do grania amerykańskiego giganta. Pamiętacie, jak się to wszystko zaczęło? Najpierw w 2005 roku zadebiutowały przecież

Zakładki aka. Blades

Prosty graficzny, przejrzysty system - menu podzielone było na plansze, między którymi użytkownik się szybciutko i intuicyjnie przełączał. Dostępne opcje główne widniały na charakterystycznych zakładkach na skrajach ekranu. Rozpoczęło się szaleństwo poszukiwania skórek, obrazków przedstawiających gracza, przeczesywanie odmętów Xbox Live w celu odnalezienia ciekawych rzeczy do zakupienia oraz pobrania. Warty odnotowania jest fakt, że w 2007 roku pojawiła się obsługa języka polskiego.

New Xbox Experience aka. NXE

W trzecim roku obecności konsoli na rynku, Microsoft zdecydował się w radykalny sposób odświeżyć interfejs. Z dwóch zauważalnych powodów. Po pierwsze, funkcjonalność Xboksa 360 została poszerzona i potrzebne było miejsce na masę dodatkowych bajerów – obok przewijania opcji na boki, pojawiło się więc również pionowe przerzucanie zawartości, wszystko trochę na wzór Xross Media Bar kojarzonego ze sprzętów Sony, acz zdecydowanie bardziej „graficzne”. Dalej, dostrzegając popularność ludków Mii na konsoli Nintendo Wii, gigant z Redmond postanowił pójść tropem poczynań Japończyków, serwując użytkownikom Avatary. Postacie o karykaturalnych proporcjach zaczęły definiować wizualnie gracza w cyfrowym świecie. Płatne ubranka, zwierzątka, gadżety – naturalnie trysnęło przy okazji nowe źródełko stałego dochodu. Ludzie zakochali się w różnego rodzaju „pierdołach” za “grosze”, szczególnie, że wkrótce ich sympatyczne odzwierciedlenia stały się ponadto głównymi bohaterami gier.

Aktualizacja wymagała 128MB na dane, stąd jeśli ktoś nie miał dysku to zwyczajnie potrzebował memorki. Rychło były one do znalezienia za darmo w zestawach z konsolami bez HDD, w końcu też wypuszczono modele z wbudowaną pamięcią, aż stanęło na 4GB – i między innymi takiego Xboksa 360 kupicie obecnie w sklepie. Lecz w dysk warto było jednak zainwestować, bo posiadacze mocno już zużytych maszyn z otwartymi ramionami powitali opcję zrzucania swych często nieźle pokiereszowanych płytek na dysk twardy – doszła instalacja. Co ciekawe, zakładki nie zniknęły zupełnie. Pod przyciskiem Guide, czyli po klepnięciu zielonego iksa na środku pada, naszym oczom ukazywało się mini-menu z najczęściej używanymi opcjami, przesuwane lewo-prawo. Bez większych zmian (poza drobnymi) obyło się do 2010 roku, kiedy to w mieszkaniach zaczął zadomawiać się powoli

Kinect

Z myślą o wychwytującym gesty i słowa sensorze, Microsoft zmodyfikował NXE, żeby ułatwić poruszanie się po menu. Zwykły użytkownik nie dostrzegał natychmiastowo większych zmian poza inną czołówką po włączeniu sprzętu, czy bardziej ludzkim ukazaniem Avatarów – ramiona oraz nogi wydłużyły się odpowiednio, podobnie głowa, jak też korpus. Ot, żeby mocniej zidentyfikować się ze swoim alter ego, kopiującym po nas zachowanie. Ale dopiero kiedy konsola wykrywała, że Kinect jest podłączony, witał nas uproszczony interfejs. Głośno reklamowano głosową obsługę sprzętu - dalej się tego nie doczekaliśmy...

Metro

W końcu na konsoli Xbox 360 objawiły się z lekkim, nieprzewidzianym poślizgiem „kwadraciki” – menu główne to teraz przewijany pasek na górze ekranu, podporządkowane mu pozycje widnieją poniżej w formie dużych, od razu rozpoznawalnych ikon. Pojawia się między innymi podręczne szybkie uruchamianie, gdzie to natychmiastowo znajdziemy listę 10 ostatnio włączonych gier lub podprogramików.

Właśnie - nie dla Polaka szumnie zapowiadane funkcjonalności internetowo-telewizyjne niestety. Na rynku aplikacji aktualnie nie znajdziemy nic, domyślnie zainstalowane mamy raptem programy do obsługi Facebooka, Twittera oraz WideoKinect. Dopiero logując się na konta założone na inne kraje uzyskujemy dostęp do oferty szeregu dostawców zawartości (USA pod tym kątem dominuje), acz nie do wszystkiego nas się też dopuszcza, bo i tak obowiązuje blokada regionalna. Niemniej da się za darmo kilka rzeczy sprawdzić – w oczekiwaniu na pojawienie się czegokolwiek na rodzimym poletku…

Wyszukiwarka bing ma osobną pozycję w przewijanym menu – tu zlokalizujemy wszelkie dobro związane z danym zagadnieniem. Wyniki prezentowane są szybko i faktycznie funkcja ułatwia rozeznanie się w odmętach cyfrowej zawartości (gdy szukamy powiedzmy dodatku), którą m.in. zgromadziliśmy przez lata.

Z ciekawszych rzeczy warto wymienić dwie nieco schowane. Pierwsza to Sygnały. Jeżeli chcemy z kimś zagrać w daną pozycję, albo mamy nawet całkiem jasno doprecyzowany cel (powiedzmy zdobyć dane Osiągnięcie), zwyczajnie to sygnalizujemy, zostawiając znajomym stosowną informację – wezwanie pojawi się także na Facebooku. Druga fajna sprawa to przechowywanie danych w chmurze. Abonenci Gold dostają 512MB wolnego miejsca i mogą tam zapisywać stany gier tak, jakby rozbili to na każdym innym urządzeniu magazynującym dane. Oczywiście wymagane jest połączenie z Internetem.

Ogólne wrażenia? Upchnięto więcej na mniejszej przestrzeni, także reklam. Nie jest źle, chociaż na chwilę obecną wciąż bardziej jestem przywiązany do poprzedniego wydania menu. Z czasem się przestawię, jak każdy, tak w końcu było przy poprzednich ważnych aktualizacjach (co ciekawe – zawsze listopadowych). A od jakiego „systemu” Wy zaczynaliście przygodę z 360-ką? Co najmilej z tego okresu wspominacie?
 

sprzęt gry

Komentarze

0 nowych
anakkin   6 #1 07.12.2011 12:07

Mi najbardziej podobało się NXE (od niego też zaczynałem). Menu Kinect jest o tyle słabsze, że mniej widać na szerokość (3 menu zamiast 6 w NXE). Nawet jak nie widać całego w NXE, to chociaż po fragmencie było wiadomo co tam się kryje.
Co do Metro - dzisiaj wieczorem dopiero sprawdzę. Ciekawi mnie bardzo jak padem się poruszać po tym i czy można obsługiwać to jednocześnie kinectem jak i padem (tego w menu Kinect brakowalo).

  #2 07.12.2011 12:34

no właśnie, chciałem zapytać jak to jest, bo właśnie kupuję swojego pierwszego xboxa z telewizorem: tam się rejestruje, w sensie tworzy login do xbox live podając swój adres fizyczny?
lepiej podać prawdziwy, polski, czy fikcyjny np. brytyjski? i co tak naprawdę da i czy czymś to grozi :]
podobno ceny za xbox live też są inne..

anakkin   6 #3 07.12.2011 14:40

na ten adres przychodzi potwierdzenie rejestracji, więc powinien być to twój adres (nieważne czy korzystasz na codzień czy raz na 5 lat). adres emaila nie ma znaczenia, ważne jest jednak gdzie się rejestrujesz (na xbox.com wersji EN/US/PL). Konto xbox w US grozi częstym spamem, wersja PL ma tego znacznie mniej, z kontem GB nie miałem do czynienia.
xbox live silver jest za darmo
xbox live gold jest płatne (patrz->serwisy aukcyjne lub sklepy)
najważniejszy bonus konta gold to możliwość grania w sieci

greg81   3 #4 07.12.2011 15:38

Dla mnie pierwszy interfejs był najlepszy i przejrzysty.Reszta to jak stadion X-lecia.

steemm   12 #5 08.12.2011 08:53

Tomasz U MAD? Bo to nie ładnie usuwać komentarze, jak się ktoś grzecznie pyta czy masz focha,m bo na maile nie potrafisz odpisać. A przecież my koledzy byli :D

Limak   6 #6 09.12.2011 10:59

Z tego co zapowiadano na E3 (http://www.youtube.com/watch?v=WzXmO_OBafE) oraz w newsie dp (http://www.dobreprogramy.pl/Xbox-360-nowy-Dashboard-Xbox-Companion-na-WP7,Aktual...) to w nowym interfejsie miał być bing oraz YT - bing jest, ale youtube nie widzę narazie... chyba, że w PL nie jest dostępny, ale nie wiem jaki byłby powód takiego działania.

TomisH WSPÓŁPRACOWNIK  14 #7 09.12.2011 19:40

Na polskim koncie Limak nie ma nic - wspominałem o tym we wpisie.
Ale YT tak czy siak na razie nie dorzucili, niemniej ma być wkrótce dodane.

p_mache   6 #8 07.06.2013 09:14

I tak MetroUI zagosciło na pecetach. Z XBOXa.

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.