r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Tor Browser do lamusa? Firefox sam zadba o prywatność użytkowników

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Można było się spodziewać, że przyjęcie przez Operę czy Vivaldiego harmonogramu niezwykle sprawnej implementacji nowych funkcji, wymusi odpowiedź Mozilli. Jakiś czas temu opisywaliśmy świetnie zapowiadającą się funkcję kontenerów z tożsamościami, a dziś wiadomo już o kolejnej, którą z entuzjazmem powitają użytkownicy zabiegający o swoją prywatność.

Jak donosi Ghacks.net, Firefox 50 zapowiada się na prawdziwie przełomowe wydanie, szczególnie w porównaniu do ostatnich kilku, o których nie można powiedzieć, że stanowiły milowy krok w rozwoju przeglądarki. W odpowiedzi na popularne zapotrzebowanie użytkowników dotyczące prywatności, Mozilla planuje natywną implementację w Firefoksie kilku funkcji, które stanowiły dotąd modyfikacje dostępne w Tor Browser Bundle.

Jest stanowczo za wcześnie, by mówić o jakiejkolwiek formie zawarcia w Firefoksie wszystkich funkcji modyfikacji umożliwiającej łatwe połączenie z Torem. Niemniej do wydania Nightly, które jest już dostępne do pobrania i testowania na własną odpowiedzialność, trafiły trzy funkcje, których zastosowaniem jest ochrona tożsamości i utrudnienie identyfikacji użytkownika. Trzeba oczywiście pamiętać o tym, że pojawienie się ich w wersji Nightly nie stanowi gwarancji, że Mozilla zdąży z implementacją do stabilnej wersji 50.

r   e   k   l   a   m   a

Wspomniane funkcje dotyczące przede wszystkim blokowania żądań od stron o udostępnienie informacji o kliencie. Pierwsza z nich blokuje możliwość enumeracja wtyczek i typów MIME – informacje te są wykorzystywane przez serwisy do śledzenia użytkownika. Podobnie sprawa ma się z drugą nowością: Firefox będzie zwracał ”0” stronom, które chcą identyfikować za pomocą parametrów screen.orientation.angle i screen.orientation.type.

Ostatnią zmianą dotyczącą prywatności jest modyfikacja menedżera pobierania: możliwe jest usunięcie z menu widocznym po kliknięciu na pobrany obiekt prawym przyciskiem myszy pozycji Otwórz za pomocą…. Mimo że wprowadzone nowości tym razem trudno uznać za rewolucyjne, to reprezentują określony kierunek, w jaki podążać może w przyszłości Mozilla. Domyślnie wszystkie nowe funkcje są wyłączone, aktywować można je w panelu about:config.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.