TouchPal X – klawiatura z prędkościomierzem

Strona główna Aktualności

O autorze

Bardzo często na ekranie smartfona domyślna klawiatura zajmuje połowę ekranu, a treść SMS-a musimy wpisywać po literce. Na szczęście na systemie Android nie jesteśmy skazani tylko na domyślną klawiaturę, bo istnieje wiele darmowych aplikacji, które w znacznym stopniu przewyższają jej możliwości. Jedną z nich jest klawiatura TouchPal X.

TouchPal X, oprócz standardowego układu QWERTY, umożliwia również wybór takich układów, jak w starych telefonach komórkowych oraz tzw. pół-QWERTY, gdzie dwie litery znajdują się na jednym klawiszu. W układzie QWERTY pod każdym przyciskiem znajduje się kilka znaków diakrytycznych, a w pierwszej linii od góry, pod literami znajdziemy również cyfry. Żeby użyć wspomnianych znaków, wystarczy dłużej przytrzymać dany klawisz, bądź po prostu pociągnąć palcem w dół dotykając wirtualnego klawisza.

Większa liczba znaków diakrytycznych, dostępna jest po wybraniu przycisku „12#”, wówczas mamy do dyspozycji również klawiaturę numeryczną, która jest dość nietypowa. Najczęściej w smartfonowych klawiaturach, cyfry umieszczone są w pierwszej górnej linii klawiszy, tym razem autorzy aplikacji zastosowali układ podobny do tego znanego z klawiatur telefonów (a także bankomatów i terminali płatniczych) wyposażonych w fizyczne przyciski. Gdy przyzwyczaimy się do tego rozwiązania, okaże się, że jest ono znacznie wygodniejsze, niż powszechnie stosowany poziomy układ cyfr.

Aplikacja ma również wbudowane narzędzie do edycji tekstu, dzięki niemu łatwo będziemy mogli poruszać się po wiadomości za pomocą strzałek oraz przycisków umożliwiających powrót na początek, bądź koniec tekstu. Wspomniane narzędzie umożliwia również zaznaczanie, wycinanie, kopiowanie, wklejanie czy usuwanie danego fragmentu wiadomości.

W ostatniej aktualizacji autorzy aplikacji udostępnili również dodatkową paczkę emotikon. Dotychczas za darmo dostępna była tylko bardzo uboga liczba ikonek. Niestety darmowy dostęp do rozszerzonej paczki jest ograniczony czasowo i niedługo może być ponownie płatny. Aby skorzystać z emotikon w klawiaturze TouchPal X, wystarczy przeciągnąć spację do góry i wybrać interesującą nas grafikę.

Za pomocą przycisku przedstawiającego dłoń, mamy przez cały czas dostęp do podstawowych ustawień, takich jak autokorekta czy gesty. Mamy również możliwość zmiany domyślnej skórki aplikacji. Możemy wybrać jeden z zainstalowanych motywów, bądź pobrać nowy ze sklepu TouchPal. W sklepie mamy do wyboru darmowe oraz płatne skórki.

Przycisk ten, oprócz zarządzania gestami czy skórkami, umożliwia również dostęp do pełnych ustawień aplikacji. Dzięki ustawieniom mamy możliwość m.in. zarządzania wielkością wirtualnych przycisków, wysokością, pozycją czy nawet szerokością klawiatury. Dzięki temu w pełni możemy dostosować klawiaturę do naszych potrzeb. Zmiana szerokości może spodobać się posiadaczom dużych ekranów, którzy chcą pisać jedną dłonią. Natomiast zmiana wielkości liter może pomóc osobom, które mają problemy ze wzrokiem.

Jednak zmiana rozmiaru klawiatury TouchPal X to tylko jedna z wielu opcji, jakie możemy ustawiać w aplikacji. Mamy również możliwość zmiany głośności dźwięku przycisków, ustalanie czasu wibracji smartfona, po naciśnięciu klawiszy czy zmianę czcionki klawiatury. Ponadto możemy również wybrać, czy w górnej części klawiatury będą pokazywane więcej niż 3 propozycje, czy nawet przez jak długi czas będziemy musieli przytrzymywać klawisz, żeby klawiatura odczytała to jako długie przytrzymanie. Możemy również zarządzać wtyczkami.

Klawiatura TouchPal X oprócz tradycyjnego wpisywania tekstu, umożliwia również wprowadzanie głosowe. Niestety ta metoda nie jest jeszcze wystarczająco dopracowana. Podczas testów praktycznie za każdym razem to samo zdanie, było interpretowane przez aplikację w inny sposób, często nieprawidłowy. W ustawieniach klawiatury mamy możliwość zmiany silnika wprowadzania głosowego, jednak bez względu na silnik wprowadzanie głosowe działa po prostu źle.

TouchPal X pozwala również na automatyczne poprawianie błędów, podpowiadanie kolejnego słowa w zależności od kontekstu, automatyczne zapisywanie nowych słów do słownika, automatyczne dodawanie spacji czy wstawianie wielkich liter na początku nowego zdania. Skuteczność wspomnianych funkcji jest bardzo duża, a jeśli włączymy również aktualizację popularnych słów, zwrotów oraz modelu języka, to będziemy mogli pisać bardzo szybko i poprawnie. Jednak nigdy nie możemy zapomnieć o kontrolowaniu tego, co napisaliśmy. Słownik jest tworzony przez dużą liczbę osób i czasami podpowiedzi znacznie różnią się od tego, co chcieliśmy przekazać. Klawiatura zwraca również uwagę na klawisze znajdujące się w bliskim sąsiedztwie wybranego przycisku.

Klawiatura ma możliwość importowanie nazw kontaktów do słownika oraz odczytywanie SMS-ów czy Twittera. Natomiast jeśli będziemy chcieli zmienić smartfon, to możemy utworzyć kopię zapasową słownika i przenieść go do innego urządzenia. Mamy również możliwość wykupienia wersji Premium aplikacji, która kosztuje 2,99 dolarów na rok. Wówczas otrzymujemy kopię zapasową oraz synchronizacje własnych słowników i ustawień na wielu urządzeniach, oraz płatne elementy ze sklepu TouchPal za darmo. Jest również opcja podpowiedzi z chmury, ale niestety nie obsługuje ona języka polskiego.

Aplikacja została wyposażona w niecodzienną funkcję prędkościomierza. W czasie pisania na klawiaturze, tuż nad pierwszą linią znaków pojawia się linia, która przechodzi z koloru niebieskiego, przez żółty aż po czerwony w zależności od tego, jak szybko piszemy. Natomiast w ustawieniach możemy przyjrzeć się statystykom, jak szybko pisaliśmy w danych dniach, jaki mamy rekord znaków na minutę, na którym miejscu jesteśmy w rankingu oraz ile znaków napisaliśmy przy użyciu TouchPal X.

Klawiatura TouchPal X jest niewątpliwie jedną z lepszych klawiatur na Androida. Pozwala na konfigurację zarówno od strony mechanizmów podpowiedzi, jak również wyglądu aplikacji. Podpowiedzi z reguły są bardzo dobre i usprawniają szybkie pisanie, a tylko sporadycznie zdarza się, że klawiatura podpowie nieodpowiedni wyraz. Ponadto w ustawieniach aplikacji pojawiają się również opcje, które nie są przetłumaczone na język polski. Natomiast funkcja rozpoznawania mowy nie jest gotowa, żeby korzystać z niej na co dzień. Klawiaturę wyróżnia również ciekawa opcja prędkościomierza, która sprawdza ile znaków wprowadzamy w ciągu minuty. TouchPal X na Androida możecie pobrać z naszej bazy aplikacji.

Posiadacze iPhone'ów i osoby planujące nabycie kolejnej wersji telefonu z jabłkiem również powinny zainteresować się tą klawiaturą. Jej twórcy zapowiedzieli, że będzie dostępna dla systemu iOS 8.

© dobreprogramy
s