TraceMonkey - szybkie renderowanie JavaScript w Firefoksie 3.1

Strona główna Aktualności

O autorze

Mozilla poinformowała o rozpoczęciu prac nad implementacją w Firefoksie 3.1 TraceMonkey - nowego silnika JavaScriptu, wykorzystującego kompilator Just In Time (JIT), pozwalającego zwiększyć szybkość przetwarzania kodu JavaScript do nawet kilkudziesięciu procent.

Celem przyświecającym programistom jest poprawa szybkości wykonywania kodu do stopnia porównywalnego w przypadku kodu natywnego. Zasada działania mechanizmu śledzenia, opracowanego przez badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, opiera się na zapisaniu ścieżki wykonania, a następnie wygenerowaniu skompilowanego kodu, który każdorazowo może zostać wykorzystany po raz kolejny w momencie, gdy dana ścieżka zostanie osiągnięta. Umożliwia to zmianę zagnieżdżonych pętli, wraz z komendami z liniowym ciągiem instrukcji, znacznie bardziej sprzyjających tradycyjnym technikom optymalizacji.

Mozilla już teraz wykorzystuje podobny mechanizm optymalizacji używany w bibliotece uruchomieniowej JavaScript - Tamarin. Została ona opracowana przy współpracy z Adobe tworząc wirtualną maszynę ActionScript i jest projektem długoterminowym, ma się pojawić dopiero w czwartym wydaniu Firefoksa. Aby uzyskać rzeczywisty skok wydajnościowy, korporacja mogłaby już dziś dołączyć technologię trackingu Adobe do, stosowanego obecnie w Firefoksie 3 interpretatora JS o nazwie SpiderMonkey. Przyczyniłoby się to do ogromnego przyśpieszenia, być może nawet równego temu, który jest możliwy do osiągnięciu z Tamariną. Prócz bowiem samych witryn WWW, skok mógłby być zauważalny także jeśli chodzi o ogólną wydajność samej przeglądarki oraz wtyczek, ponieważ spora część programu stworzona została właśnie w JavaScript.

Najnowsze wydanie Firefoksa zawierające TraceMonkey można pobrać z serwerów producenta. Przypominamy, że jest to wersja niestabilna, może działać nieprawidłowo.

© dobreprogramy