Transakcje w mBanku z mobilną autoryzacją bezpieczniejsze niż kody SMS

Strona główna Aktualności

O autorze

mBank znalazł nowoczesną alternatywę dla kodów SMS – do tej pory standardu potwierdzania transakcji w elektronicznej bankowości. Wykorzystywane od lat dzięki łatwości implementacji i względnemu bezpieczeństwu, nie były one jednak szczególnie wygodne, szczególnie na urządzeniach mobilnych. Nowa metoda bazuje na powiadomieniach autoryzacyjnych przesyłanych w trybie push bezpośrednio do aplikacji mobilnej banku.

Powiadomienia autoryzacyjne mogą już testować wszyscy ci, którzy zapiszą się do programu pilotażowego, wypełniając dostępny na stronie banku wniosek. Konieczne jest też zainstalowanie najnowszej wersji aplikacji mBanku na Androida lub iOS-a. W ciągu 24 godz. od momentu złożenia wniosku w aplikacji pojawi się funkcja mobilnej autoryzacji. Należy ją aktywować za pomocą swojego kodu PIN.

Po spełnieniu tych warunków, zlecenie operacji w serwisie transakcyjnym spowoduje, że w aplikacji mobilnej banku pojawi się powiadomienie autoryzacyjne. Należy wówczas zalogować się do aplikacji, gdzie potwierdzimy lub odrzucimy transakcję.

Taki sposób potwierdzenia transakcji ma być odporny na aktywność złośliwego oprogramowania, które mogłoby mieć dostęp do SMS-ów na smartfonie. Komunikacja między aplikacją mobilną a serwisem banku przebiega po TLS, przesyłane dane są zaszyfrowane, inne aplikacje nie mają do nich dostępu. Dodatkowo zastosowano mechanizmy utrudniające przenoszenie tych danych na inne urządzenie.

Po zebraniu uwag z okresu pilotażowego i wprowadzeniu ewentualnych poprawek, usługa zostanie udostępniona każdemu klientowi mBanku. w nowej wersji aplikacji mobilnej.

Oczywiście trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo nie jest jedynym powodem poszukiwania alternatyw dla kodów SMS. Przede wszystkim chodzi o oszczędności: wysyłanie tych wszystkich wiadomości tekstowych przez bramki operatorów wiąże się z kosztami, które przy skali działania większych banków są mocno odczuwalne.

© dobreprogramy