Trend Micro OfficeScan 8.0 z systemem oceny reputacji witryn

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Trend Micro - jeden z największych producentów oprogramowania zabezpieczającego, wprowadziła na rynek 8 wersję programu zabezpieczającego dla przedsiębiorstw OfficeScan. Jest to pierwszy produkt tego producenta wykorzystujący ciekawy system oceny reputacji witryn internetowych.

OfficeScan 8.0 jest kompleksowym programem zabezpieczającym przeznaczonym do stacji końcowych (Client Edition) i serwerów (Server Edition) w dużych, firmowych sieciach. Od strony funkcjonalnej jest połączeniem programu antywirusowego umożliwiającego wykrywanie wirusów, oprogramowania szpiegującego (spyware), reklamowego (adware), rootkitów i inne złośliwego oprogramowania, a także zapory sieciowej. Wyróżnia się bardzo dobrymi mechanizmami do walki ze złośliwym oprogramowaniem bazującymi m.in. na rozwiązaniach zaczerpniętych z przejętych przez Trend Micro popularnych, bezpłatnych programów CWShredder i HijackThis (udostępnianych zresztą nadal bezpłatnie). Tak jak w przypadku innych rozwiązań tego typu, OfficeScan może być zarządzany zdalnie przy pomocy narzędzia Trend Micro Control Manager - co jest nieodzowne w przypadku dużej liczby stanowisk.

Ósma wersja programu zawiera bardzo interesującą technologię, o której opowiadał ostatnio w wywiadzie dla vortalu dobreprogramy, David Perry - globalny dyrektor ds. edukacji w Trend Micro. Chodzi o tzw. system oceny reputacji witryn internetowych, który ma pozwalać na wykrycie nowych zagrożeń w dynamiczniejszy i skuteczniejszy niż dotąd sposób. System ten wykorzystuje dane z globalnego monitoringu domen i adresów IP, przeprowadzanego przez Trend Micro. W przypadku łączenia się witryną internetową, w ułamku sekundy oceniana jest jej reputacja (poprzez np. sprawdzenie czy z tego miejsca nie jest dystrybuowane złośliwe oprogramowanie). Pozwala to na wykrycie i zablokowanie zagrożeń zanim jeszcze zostaną pobrane na komputer i będą usiłować go zainfekować. Więcej na ten temat można dowiedzieć się we wspomnianym wywiadzie.

Nowy mechanizm został stworzony przede wszystkim z myślą o użytkownikach wykorzystujących komputery przenośne. W przypadku łączenia się z poziomu firmowych sieci, warstwy ochronne na poziomie bramy czy serwera powinny wykryć i unieszkodliwić zagrożenie zanim dotrze do końcówki w sieci. Wraz z rosnącym wykorzystaniem notebooków, wielu użytkowników łączy się jednak z Internetem także poza miejscem pracy przy pomocy publicznych punktów dostępowych, które nie oferują tego typu zabezpieczeń. Właśnie w takich przypadkach szczególnie przydawać się będzie system oceny reputacji witryn. System też ma być docelowo zaimplementowany w pozostałych produktach ochronnych tego producenta, w tym w pakiecie zabezpieczającym przeznaczonym dla użytkowników indywidualnych - PC-cillin Internet Security.

Inne nowości OfficeScan 8.0 to ulepszone mechanizmy do wykrywania oprogramowania szpiegującego i możliwość współpracy z systemem Windows Vista.

Produkt jest dostępny na razie wyłącznie w angielskiej wersji językowej, spodziewać się można jednak także wersji w języku polskim. Wersję testową programu można pobrać na stronach producenta.

© dobreprogramy