Trend Micro ostrzega przed niebezpiecznym wirusem

Strona główna Aktualności

O autorze

Pod koniec ubiegłego tygodnia specjaliści z firmy Trend Micro odkryli nowego wirusa. TROJ_ARCHIVEUS.A należy do kategorii ransomware, czyli programów, które szyfrują zawartość folderów na dysku twardym zainfekowanego komputera. ARCHIVEUS jest jednak przypadkiem szczególnym: twórcy trojana obiecują odszyfrowanie danych pod warunkiem, że ofiara dokona zakupu w pewnej internetowej aptece.

Programy ransomware nie są nowością - pojawiły się po raz pierwszy w ubiegłym roku, jednak dotychczas internetowi porywacze danych zwykle żądali okupu za ich odszyfrowanie.

Według Jeffreya Abouda z Trend Micro taka taktyka jest znakiem czasu. Ciągle rośnie liczba ataków wirusowych, których celem jest wyłudzenie pieniędzy od nieświadomych użytkowników. Najbardziej popularne są phishing, programy szpiegowskie i spam, co gorsza techniki te coraz częściej wykorzystywane są jednocześnie. Szczególnie aktywne w tym obszarze są nielegalne apteki internetowe, które w miarę doskonalenia ochrony użytkowników przed spamem wyszukują coraz bardziej wyrafinowane sposoby dotarcia do potencjalnych klientów.

ARCHIVEUS atakuje folder Moje dokumenty, upakowując całą jego zawartość do jednego zaszyfrowanego folderu "EncryptedFiles.als", a następnie kasuje oryginalne pliki. Zapisuje także w systemie dwa nowe pliki, niezbędne do odzyskania danych.

ARCHIVEUS wyświetla także informację dla właściciela danych. Rozpoczyna się ona groźbą, że próba kontaktu z Policją lub jakichkolwiek innych działań zakończy się skasowaniem plików. Jednakże pod koniec następuje gwałtowna zmiana tonu- autor podaje prosty sposób na rozwiązanie problemu: WE DO NOT ASK YOU FOR ANY MONEY! We only want to do business with you. You can even EARN extra money with us. (NIE ŻĄDAMY ŻADNYCH PIENIĘDZY! Chcemy tylko robić z Tobą interesy. Możesz nawet z nami zarobić!).

Niezależnie od tonu groźba jest groźbą - zaznacza Aboud, podkreślając, iż autor wiadomości podaje zakup we wspomnianej aptece jako "jedyny" sposób na odzyskanie danych.

Osobom, których komputer został zainfekowany trojanem ARCHIVEUS specjaliści Trend Micro radzą zignorować groźby i skontaktować się z dostawcą oprogramowania antywirusowego. Większość gróźb zawartych w wiadomości jest nieprawdziwa, a specjaliści łatwo potrafią wydobyć z programu hasło umożliwiające odszyfrowanie pliku. Fałszywa jest także deklaracja autora wirusa, iż programu deszyfrującego nie ma na dysku zarażonego komputera - w rzeczywistości program jest tam przez cały czas, ponieważ jest niezbędny do odzyskania danych.

© dobreprogramy
s