Trio oszustów z eBay siedzi

Strona główna Aktualności

O autorze

Brytyjczycy aresztują przestępców oszukujących klientów eBay. Rumuńskie trio zdołało wyciągnąć od oszukanych klientów co najmniej 300 tys. funtów. Ofiarami przestępców, wspomina Reuters, mogło paść około 3 tys. osób, w tym użytkownicy serwisu aukcyjnego ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. Trójka została skazana na "odsiadkę" w brytyjskim więzieniu od 26 do 42 miesięcy. Oszuści operowali od 2003 roku.

Model działania oszustów był prosty. Internauci zainteresowani zakupem wybranego towaru na aukcji otrzymywali powiadomienie, że licytowany przez nich towar został przelicytowany. Jednocześnie dostawali ofertę zakupienia podobnego towaru, ale poza aukcją. Tym sposobem udawało się przestępcom wyciągnąć kupujących spod ochronnego parasola eBay, zapewniającego do pewnego stopnia bezpieczeństwo transakcji online.

Przestępcy posługiwali się dodatkowo sfałszowanymi dokumentami, w tym belgijskimi paszportami. Podobno z zebranych w ten sposób pieniędzy tylko 30 proc. trafiało do kieszeni trójki. Reszta była transferowana do przełożonych ze światka przestępczego w Rumunii. Brytyjczycy uważają, że proceder może trwać nadal, tyle tylko, że będzie kontynuowany przez inne osoby. Przedstawiciele policji sądzą też, że oszustwa popełnione przez Rumunów i ich wspólników mogły kosztować internautów dużo więcej niż przedstawione w sądzie 300 tys. funtów.

© dobreprogramy
s