Trochę o zabezpieczeniach Internet Explorera 8

Strona główna Aktualności

O autorze

Na blogu programistów odpowiedzialnych za Internet Explorera 8 pojawił się wpis, ujawniający pewne szczegóły odnośnie mechanizmów zabezpieczających, które będą chroniły użytkowników podczas przeglądania zasobów Internetu w najnowszej wersji IE.

Internet Explorer 8 ma zostać wyposażony w filtr zabezpieczający przed atakami typu Cross-Site Scripting (XSS), który ma za zadanie analizować kod źródłowy odwiedzanych przez użytkownika stron internetowych. W momencie wykrycia w nim sekcji odpowiedzialnej za atak typu XSS przeglądarka natychmiast zablokuje sfałszowaną stronę lub ostrzeże użytkownika o potencjalnym zagrożeniu. Na blogu pojawił się także przykład działania wspomnianego mechanizmu w sytuacji, gdy użytkownik chce odwiedzić stronę, w której adresie znajduje się polecenie wykonania szkodliwego skryptu. Kolejnym komponentem, który zwiększyć ma bezpieczeństwo użytkownika podczas surfowania w Sieci jest filtr antyphishingowy Smart Screen. Bazuje on na filtrze zapewniającym ochronę antyphishingową w Internet Explorerze 7, lecz jak zapewnia Microsoft jego mechanizm heurystyczny został znacznie ulepszony. Będzie on teraz sprawniej wykrywał strony odpowiedzialne za phishing, oraz ostrzegał użytkownika o miejscach w sieci, gdzie może dojść do "zakażenia" złośliwym oprogramowaniem.

Przypomnijmy, że za niespełna miesiąc, bo już w sierpniu, światło dzienne ujrzeć ma druga wersja beta Internet Explorera 8, która posiadać już ma wszystkie funkcjonalności wersji finalnej. W przeciwieństwie do pierwszej bety, druga skierowana ma zostać do wszystkich użytkowników Internetu, a nie tylko profesjonalistów - programistów i webmasterów.

© dobreprogramy

Komentarze