reklama

Trojan, który utrudnia dostęp do plików torrentowych

Strona główna Aktualności

O autorze

Ostatnimi czasy pojawił się w Internecie nietypowy szkodnik, który spowodował nie lada zamieszanie wśród użytkowników sieci BitTorrent. Mowa o trojanie Troj/Qhost-AC. Pomimo, że robak nie dokonuje w systemie większych zmian potrafi znacząco utrudnić zdezorientowanym użytkownikom proces pobierania plików.

Jak to się dzieje, że - jak mogłoby się wydawać - szkodliwe oprogramowanie pomaga w walce z rozpowszechnianiem za pomocą sieci BitTorrent pirackiego oprogramowania, muzyki i filmów? Otóż jak się okazuje Troj/Qhost-AC wykorzystuje banalne mechanizmy, które utrudniają dostęp do stron, gdzie znaleźć można pliki torrentowe. Szkodnik dodaje w systemie odpowiednie wpisy uniemożliwiające użytkownikowi otwarcie trzech najpopularniejszych tego typu serwisów - The Pirate Bay, Suprbay (The Pirate Bay forum) i Mininova. Zamiast nich w oknie przeglądarki wyświetlane są różne pop-upy, którym towarzyszyć będzie ścieżka dźwiękowa mówiąca o tym, iż pobieranie jest złe.

Co ciekawe, oprócz wspomnianych "szkód" trojan ten nie instaluje na komputerze ofiary żadnych wirusów i złośliwego oprogramowania. Wśród zdezorientowanych użytkowników sieci BitTorrent pojawiają się spekulacje, że za atakiem stać mogą organizacje RIAA lub MPAA, które jako jego cel obrały sobie zapobieganie piractwu.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama