TrueCrypt 7.1a

Strona główna Windows Narzędzia Szyfrowanie danych
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

TrueCrypt to w pełni darmowy program służący do szyfrowania danych "w locie".

Pozwala zarówno na szyfrowanie całych dysków, ich partycji i przenośnych dysków USB (pendrive'ów), jak i na tworzenie wirtualnych zaszyfrowanych dysków (także ukrytych) o określonej pojemności - w obu przypadkach zabezpieczonych hasłem przed nieautoryzowanym dostępem. Szyfrowanie odbywa się za pomocą bardzo silnych algorytmów szyfrujących AES-256, Serpent i Twofish. Możliwe jest także szyfrowanie kaskadowe tzn. szyfrowanie danych po kolei kilkoma algorytmami.

Uwaga: TrueCrypt jest już programem nierozwijanym, być może zawiera luki zagrażające bezpieczeństwu użytkownika, być może pozwalające na uzyskanie dostępu do zaszyfrowanych danych przez strony trzecie.
Polecamy zastąpić go programem VeraCrypt, bezpośrednim następcą TrueCrypta. VeraCrypt przeszedł pełen audyt niezależnych badaczy i uznany został za bezpieczny.

Najważniejsze zmiany w TrueCrypt 7

Nowością w siódmej wersji programu jest wprowadzenie obsługi sprzętowej akceleracji szyfrowania AES - o ile oczywiście procesor napędzający maszynę jest w taką akcelerację wyposażony. Ponadto możliwe jest skonfigurowanie zaszyfrowanego kontenera tak, aby był montowany w systemie automatycznie podczas podłączania urządzenia, na którym jest przechowywany (np. dysku wymiennego). Ważne jest również to, że począwszy od wersji 7.0 TrueCrypt szyfruje plik wymiany i hibernacji systemu Windows Vista i Windows 7 przy pomocy udostępnionego przez Microsoft oficjalnego API. Interesującą nowością jest też Favorite Volumes Organizer - okno pozwalające z jednego miejsca zarządzać zaszyfrowanymi partycjami i kontenerami oraz konfigurować ich rozszerzone opcje. TrueCrypt 7.0 obsługuje także tworzenie zaszyfrowanych partycji na dyskach o rozmiarze sektora 4096, 2048 i 1024 bajtów (w wersji Windows i Linux). Wcześniej na takich dyskach można było tworzyć tylko kontenery plikowe.

Uwaga!

  • Twórcy udostępnili program wersji 7.2, z którą to rzekomo kończą rozwój programu. Oferuje ona jedynie opcje deszyfrowania zaszyfrowanych wcześniej danych. Do momentu upublicznienia audytu narzędzia zalecamy ostrożność i zachęcamy do korzystania z poprzedniej, w pełni funkcjonalnej wersji 7.1a. Użytkownicy, którzy mimo wszystko chcieliby przetestować nowe wydanie znajdą je w sekcji 'Wszystkie wersje'.
  • Polską nakładkę dla programu można pobrać w naszym dziale PROGRAMY -> Dodatki -> Polskie lokalizacje (patrz: Programy powiązane).
© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Szyfrowanie całych partycji, szyfrowanie nośników USB, kaskadowe szyfrowanie kilkoma mocnymi algorytmami, dostępność na Windows, Linuxa i MacOS
W Win7 64-bit przy pierwszym podłączaniu nie montuje pratycji (dopiero odmontowanie i ponowne zamontowanie daje dostęp do danych)

Programu używam na dyskach przenośnych o dużej pojemności od kilku lat (chyba od 2005 roku). Nie stwarzał mi do tej pory żadnych problemów (poza drobiazgiem w Win 7 opisanym poniżej).

Dysku zaszyfrowanego za pomocą TrueCrypta używam do normalnej pracy tj. zapisywanie, edycja, odczyt dokumentów z takiego dysku, katalogi robocze z tworzonym oprogramowaniem a nawet duże bazy danych MS SQL Server. Nie ma też problemu z odczytem pod Linuxem partycji utworzonej i zaszyfrowanej pod Windowsem i na odwrót też pod warunkiem zgodności systemu plików i wersji TrueCrypta.

Szyfrowanie za pomocą mocnych algorytmów z możliwością szyfrowania kaskadowego (np. AES i Twofish - program zaszyfruje blok danych najpierw jednym algorytmem a następnie drugim i dopiero zapisze na dysku). Można zastosować nawet trzy algorytmy szyfrujące jednocześnie.

Używanie takiej zaszyfrowanej partycji nie różni się niczym od używania dowolnego innego dysku, po zamontowaniu partycji w systemie program w locie szyfruje dane przy zapisie i rozszyfrowuje przy odczycie jest więc to przeźroczyste dla innych aplikacji. W Windows 7 64-bit (przynajmniej u mnie) występuje taka mała niedogodność, że po podłączeniu nośnika i zamontowaniu przez TrueCrypta 7.1a (wcześniejszych nie sprawdzałem) nie ma dostępu do danych i trzeba odmontować partycję i jeszcze raz zamontować i wtedy jest OK.

Zaszyfrowane dane są praktycznie nie do odzyskania bez znajomości hasła (oczywiście inną sprawą jest ochrona samego hasła i jego stopień skomplikowania).
Ogólnie uważam go za najlepszy program do szyfrowania dysków na potrzeby domowe oraz średnich i małych firm. Czy się nada w dużych firmach zależy od nastawienia i wymagań organizacyjnych.

Za lepszy od niego może być tylko uznany w pewnych sytuacjach PGP Desktop bo ma elementy przydatne korporacjom, czyli centralne zarządzanie kluczami i synchronizacja z logowaniem domenowym w Windows. Ale PGP Desktop jest płatny i ma zamknięty kod, więc teoretycznie może mieć ukryte furtki. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że szyfrowanie zajmuje moc obliczeniową procesora więc może powodować opóźnienia, ale w normalnej pracy nie jest to jakoś specjalnie zauważalne. Może przy sporządzaniu kopii bezpieczeństwa lub kopiowaniu dużych ilości danych. Jeśli użyjemy szyfrowania kaskadowego to prędkość jeszcze bardziej spadnie.

Jednak zaletą szyfrowania kaskadowego jest to, że jeśli jeden z algorytmów zostanie w przyszłości "złamany", to i tak drugi uniemożliwi nieuprawniony odczyt danych.
Uzasadnione jest więc szyfrowanie trzema algorytmami danych, które powinny być w szczególnych sposób chronione, lub takich, które mają być przechowywane bezpiecznie przez dłuższy czas, gdyż szansa na złamanie wszystkich trzech algorytmów w najbliższej przyszłości jest bardzo mała.

21.08.2012 14:04 | Recenzja do wersji 7.1a

Komentarze

0 nowych
  #345 11.02.2018 10:22

@Keront (niezalogowany): Pieprzenie. Obecnie standardem jest VeraCrypt, audytowany i utrzymywany w dobrym stanie jeśli idzie o błędy i rozwój kodu. Cokolwiek stało się z TC na pewno nie jest on już bezpiecznym kodem, chociaż na pewno dziury w programie a złamanie hasła to wciąż dwie różne rzeczy.

  #344 04.11.2017 10:41

True Crypt to jeden, jeżeli nie jedyny program, którego szyfrowania nie mogli złamać nawet specjaliści. Dlatego więc wstrzymali jego rozwój, by zwykły obywatel nie zataił jakichś informacji, które ONI chętnie by poznali. Bezpieczna dla użytkownika wersja to True Crypt 6.1. Potem była już tylko modyfikacja z "haczykiem" pozwalającym dobrać się do chronionej zawartości.

  #343 08.06.2017 12:20

Bzdura TC 7,2 nadal jest bezpieczny nie bardziej niz VC(ktory jest czesciowo zamkniety i rozwijany przez rancuska komercyjna firme).Audyt niezalezny potwierdzil ze kod istatniej dobrej wersji jest bex bugow.TC Next..sue oewnie pojawi. Dmcrypt/Luks tego na linuxie uzywac.Zadne inne fafarafa. TC not die.

  #342 22.02.2017 22:33

Program jestt rozwijany i zyskal powaznego wlasciciela

https://www.exlade.com/en/cryptic-disk/features/truecrypt/

  #341 12.02.2017 21:15

UWAGA ! jeżeli mamy zaszyfrowany folder to nigdy nie róbcie chkdsk - ja tak straciłem wszystkie zaszyfrowane dane, po blue screen ponownie uruchomił się komputer z informacją "trwa sprawdzanie błędów na dysku D" i po uruchomieniu systemu mój zaszyfrowany plik - kontener pokazał że ma 0 KB i już Truecrypt go nie otworzył, a programy do naprawy tablicy alokacji nie naprawiły sytuacji.

juta   19 #340 21.08.2016 12:17

Szkoda że już nie jest rozwijany. Na razie w roli alternatywy jest VeraCrypt.

GForce   10 #339 16.04.2016 13:52

W tym programie możemy użyć aż trzech algorytmów szyfrujących: AES - Twofish - Serpent, albo Serpent - Twofish - AES :)

Algorytm mieszający polecam SHA-512 lub Whirlpool.

Niestety coś za coś... przy takim ustawieniu odczujemy wyraźny spadek transferu danych.
https://sourceforge.net/p/veracrypt/discussion/technical/thread/d7be0dcc/#feab

Pozdrawiam serdecznie.

Autor edytował komentarz w dniu: 18.07.2016 23:16
  #338 17.03.2016 11:20

@Magnum 44: w kryptografii jest taka zasada, że szyfrowanie nie polega na tajności sposobu jakim szyfrujesz. Wręcz przeciwnie. Wszystko jest jawne jak się to robi. Jedyną niewiadomą jest Twoje hasło. Jest tak po to aby jawnie wszyscy ludzie na świecie mogli spróbować złamać dany typ szyfrowania i znaleźć w nim błędy. Taka polityka przyczynia się po prostu do bezpieczeństwa.

OdkrywcaProgramow   9 #337 23.02.2016 14:59

@Anonim (niezalogowany): Będąc świadkiem, jeżeli odmówisz podania hasła to możesz być oskarżony m.in. o utrudnianie śledztwa. Ale pamiętaj, że będąc świadkiem możesz powiedzieć, że zapomniałeś hasła i wtedy nic ci nie grozi.
Natomiast będąc oskarżonym możesz odmówić podania hasła i nic ci w PL nie grozi za nie ujawnienie go.
Ciekawostka zza granicy: np. w Anglii w każdym przypadku możesz być pociągnięty do odpowiedzialności karnej jeżeli nie ujawnisz hasła, tam nie możesz zapomnieć hasła ;)

Policja nie musi mieć nakazu aby przeszukać np. czyjś dom. Za dużo amerykańskich filmów się naoglądałeś. Np. o nakaz policjant może wystąpić do prokuratora w ciągu 7 dni PO PRZESZUKANIU.


Mądrości sobie i Wam życzę...

Autor edytował komentarz.
  #336 22.11.2015 15:20

Complete AQ article on encryption. * Use Mujahideen Secrets * Don’t use TrueCrypt * Contacts at Telegram, SureSpot

WARNING: Using TrueCrypt is not secure as it may contain unfixed security issues

  #335 12.04.2015 16:28

@galnieanonim (niezalogowany): Mylisz się co do sytuacji prawnej jeśli chodzi o zaszyfrowany komputer. Nikt nie ma obowiązku dostarczania na siebie dowodów, takie jest bynajmniej prawo w Polsce!!! Nie można nikomu z tego tytułu postawić zarzutów., a na pewno nie utrudniania śledztwa. . Odmowa wydania hasła jest tak samo traktowana jak odmowa odpowiedzi na pytania lub składania zeznań. Ma ja każdy podejżany i świadek. Swiadkiem jest się wtedy kiedy oficjalnie się zostaje przesłuchanym i przed tym pouczonym o swich prawach. , a nie jak jakiś sierżancina zapyta cie w radiowozie - " no i jak to było?"Niedopełnienie tego wymogu skutkuje iz takie informacje pozyskane przed pouczeniem nie moga byc wykorzystane w procesie. W cywilzowanych krajach tortury sa zabronione. To że policja wchodzi ci do domu z nakazem przeszukania nie znaczy , że od razu musisz im pokazać gdzie schowałes zwłoki . To ich pech jak ich nie umieja znaleźć. Podobnie i z zaszyfrowanym dyskiem , po prostu odmówić udzielania odpowiedzi na pytania i to KONSEKWENTNIE. Niekiedy może to byc trudne, moze nawet bardzo trudne, ale może sie opłacać. Masz na dysku materiały zabronione i wisi nad toba kara w Wielkiej Brytani za nieudostepnienie klucza do rosszyfrowania kara może być mimo wszystko mniejsza i może bedzie łatwiej sie wywinąć niz jak wszystko poożysz na stół i okazesz skruche. Wymiar sprawiedliowści nie jest twoim kumplem.!!!

Magnum 44   18 #334 12.03.2015 10:44

@danyll: Podobno od 2010 roku BitLocker jest złamany, poprzez wyciąganie jego kluczy szyfrujących z TPM. Ogólnie chyba nie ma w 100% pewnego oprogramowania do szyfrowania dysków, chyba że sam sobie je napiszesz :)

danyll   8 #333 17.10.2014 20:27

Ugly Neo Kid (niezalogowany): nie wybieram się na zmywak ;-) poza tym, oprócz elektronicznych faktur z różnych źródeł z moimi danymi nie mam co ukrywać - policji to nie potrzebne, a to tylko zabezpieczenie w przypadku kradzieży.

  #332 15.10.2014 12:26

@danyll W Polsce nie masz obowiazku podawania hasła, niezależnie czy jesteś świadkiem czy oskarżonym. Co innego za granicą. U Angoli na mocy RIPA tylko za niepodanie lub zapomnienie hasła można dostać parę lat paki. Więc jak ktoś wybiera się do nich na zmywak radzę uważać.

Bitlocker jest ok, jeśli chcesz schować dane przed siostrą czy sąsiadem. Chyba, że sąsiad pracuje w milicji czy innym UB, wtedy bym uważał. Polskie służby na mocy umów z MS od wielu lat maja dostęp do kodu źródłowego ich produktów. Więc na 99 % również do fabrycznych "haseł serwisowych" Bitlockera.

danyll   8 #331 09.09.2014 20:24

@galnieanonim (niezalogowany): "ale i tak wtedy (gdyby ci policja skasowała kompa) byłbyś zobowiązany do podania haseł (w innym wypadku byłbyś oskarżony o to, że utrudniasz śledztwo)" - czy mi się wydaje, czy jednak wg polskiego prawa nie masz obowiązku podawać jakichkolwiek informacji jeżeli wiesz że naraziłbyś siebie/kogoś z rodziny do odpowiedzialności karnej?? To chyba służby/policja ma Ci udowodnić winę, a nie wykorzystać do tego dane od Ciebie, bo wtedy jesteś oskarżycielem przeciwko samemu sobie.
Poza tym czy ktoś w ogóle wie, czy BitLocker jest wystarczająco bezpieczny, by nikt powołany nie uzyskał dostępu do tajnych danych?

Quassar   7 #330 10.06.2014 19:09

Ta teraz powinna być główna strona dla TC :(
https://www.grc.com/misc/truecrypt/truecrypt.htm

  #328 04.06.2014 00:50

@znik
Apele o dotacje były już dużo wcześniej. Datki od społeczności i użytkowników płynęły na konto projektu, a i tak przez 2 lata nie wydano nowej wersji. Na oficjalnym forum developerzy zapewniali jeszcze swego czasu, że prace ciągle trwają. A teraz ten numer z podmianką strony projektu. Jak dla mnie robota służb. Milicjanci i bezpieczniacy różnych krajów (na czele z trzyliterowym na "U") mieli powody, by nie lubić tego programu.

Na szczęście pozostaje nadal DiskCryptor, LUKS na Linuksa i opensourcowe forki TC do kontenerów.

  #327 31.05.2014 14:23

Deweloperzy ze Szwajcarii postanowiła przejąć projekt '' TrueCrypt must not die''
http://truecrypt.ch/

znik   6 #326 30.05.2014 09:02

@ASE128 (niezalogowany): jak dla mnie (h)ame-rykańska bezpieka zadziałała. pół roku wcześniej był apel o dotację dla TC. jak TC nie będzie, trudno. linux, szyfrowana partycja (niekoniecznie TC), wirtualka i windows. trudno się mówi. na szczęście to opensource więc możemy oczekiwać na forka. a jeśli chodzi o botlockera, to jest żałosny, zwłaszcza że MS czy chce czy nie, musi współpracować ze smutnymi panami w smutnych garniturkach.