TrueCrypt 7.1a

Strona główna Windows Narzędzia Szyfrowanie danych
Pobier​z program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

TrueCrypt to w pełni darmowy program służący do szyfrowania danych "w locie".

Pozwala zarówno na szyfrowanie całych dysków, ich partycji i przenośnych dysków USB (pendrive'ów), jak i na tworzenie wirtualnych zaszyfrowanych dysków (także ukrytych) o określonej pojemności - w obu przypadkach zabezpieczonych hasłem przed nieautoryzowanym dostępem. Szyfrowanie odbywa się za pomocą bardzo silnych algorytmów szyfrujących AES-256, Serpent i Twofish. Możliwe jest także szyfrowanie kaskadowe tzn. szyfrowanie danych po kolei kilkoma algorytmami.

Uwaga: TrueCrypt jest już programem nierozwijanym, być może zawiera luki zagrażające bezpieczeństwu użytkownika, być może pozwalające na uzyskanie dostępu do zaszyfrowanych danych przez strony trzecie.
Polecamy zastąpić go programem VeraCrypt, bezpośrednim następcą TrueCrypta. VeraCrypt przeszedł pełen audyt niezależnych badaczy i uznany został za bezpieczny.

Najważniejsze zmiany w TrueCrypt 7

Nowością w siódmej wersji programu jest wprowadzenie obsługi sprzętowej akceleracji szyfrowania AES - o ile oczywiście procesor napędzający maszynę jest w taką akcelerację wyposażony. Ponadto możliwe jest skonfigurowanie zaszyfrowanego kontenera tak, aby był montowany w systemie automatycznie podczas podłączania urządzenia, na którym jest przechowywany (np. dysku wymiennego). Ważne jest również to, że począwszy od wersji 7.0 TrueCrypt szyfruje plik wymiany i hibernacji systemu Windows Vista i Windows 7 przy pomocy udostępnionego przez Microsoft oficjalnego API. Interesującą nowością jest też Favorite Volumes Organizer - okno pozwalające z jednego miejsca zarządzać zaszyfrowanymi partycjami i kontenerami oraz konfigurować ich rozszerzone opcje. TrueCrypt 7.0 obsługuje także tworzenie zaszyfrowanych partycji na dyskach o rozmiarze sektora 4096, 2048 i 1024 bajtów (w wersji Windows i Linux). Wcześniej na takich dyskach można było tworzyć tylko kontenery plikowe.

Uwaga!

  • Twórcy udostępnili program wersji 7.2, z którą to rzekomo kończą rozwój programu. Oferuje ona jedynie opcje deszyfrowania zaszyfrowanych wcześniej danych. Do momentu upublicznienia audytu narzędzia zalecamy ostrożność i zachęcamy do korzystania z poprzedniej, w pełni funkcjonalnej wersji 7.1a. Użytkownicy, którzy mimo wszystko chcieliby przetestować nowe wydanie znajdą je w sekcji 'Wszystkie wersje'.
  • Polską nakładkę dla programu można pobrać w naszym dziale PROGRAMY -> Dodatki -> Polskie lokalizacje (patrz: Programy powiązane).

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Szyfrowanie całych partycji, szyfrowanie nośników USB, kaskadowe szyfrowanie kilkoma mocnymi algorytmami, dostępność na Windows, Linuxa i MacOS
W Win7 64-bit przy pierwszym podłączaniu nie montuje pratycji (dopiero odmontowanie i ponowne zamontowanie daje dostęp do danych)
21.08.2012 14:04 • Recenzja do wersji 7.1a

Programu używam na dyskach przenośnych o dużej pojemności od kilku lat (chyba od 2005 roku). Nie stwarzał mi do tej pory żadnych problemów (poza drobiazgiem w Win 7 opisanym poniżej).

Dysku zaszyfrowanego za pomocą TrueCrypta używam do normalnej pracy tj. zapisywanie, edycja, odczyt dokumentów z takiego dysku, katalogi robocze z tworzonym oprogramowaniem a nawet duże bazy danych MS SQL Server. Nie ma też problemu z odczytem pod Linuxem partycji utworzonej i zaszyfrowanej pod Windowsem i na odwrót też pod warunkiem zgodności systemu plików i wersji TrueCrypta.

Szyfrowanie za pomocą mocnych algorytmów z możliwością szyfrowania kaskadowego (np. AES i Twofish - program zaszyfruje blok danych najpierw jednym algorytmem a następnie drugim i dopiero zapisze na dysku). Można zastosować nawet trzy algorytmy szyfrujące jednocześnie.

Używanie takiej zaszyfrowanej partycji nie różni się niczym od używania dowolnego innego dysku, po zamontowaniu partycji w systemie program w locie szyfruje dane przy zapisie i rozszyfrowuje przy odczycie jest więc to przeźroczyste dla innych aplikacji. W Windows 7 64-bit (przynajmniej u mnie) występuje taka mała niedogodność, że po podłączeniu nośnika i zamontowaniu przez TrueCrypta 7.1a (wcześniejszych nie sprawdzałem) nie ma dostępu do danych i trzeba odmontować partycję i jeszcze raz zamontować i wtedy jest OK.

Zaszyfrowane dane są praktycznie nie do odzyskania bez znajomości hasła (oczywiście inną sprawą jest ochrona samego hasła i jego stopień skomplikowania).
Ogólnie uważam go za najlepszy program do szyfrowania dysków na potrzeby domowe oraz średnich i małych firm. Czy się nada w dużych firmach zależy od nastawienia i wymagań organizacyjnych.

Za lepszy od niego może być tylko uznany w pewnych sytuacjach PGP Desktop bo ma elementy przydatne korporacjom, czyli centralne zarządzanie kluczami i synchronizacja z logowaniem domenowym w Windows. Ale PGP Desktop jest płatny i ma zamknięty kod, więc teoretycznie może mieć ukryte furtki. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że szyfrowanie zajmuje moc obliczeniową procesora więc może powodować opóźnienia, ale w normalnej pracy nie jest to jakoś specjalnie zauważalne. Może przy sporządzaniu kopii bezpieczeństwa lub kopiowaniu dużych ilości danych. Jeśli użyjemy szyfrowania kaskadowego to prędkość jeszcze bardziej spadnie.

Jednak zaletą szyfrowania kaskadowego jest to, że jeśli jeden z algorytmów zostanie w przyszłości "złamany", to i tak drugi uniemożliwi nieuprawniony odczyt danych.
Uzasadnione jest więc szyfrowanie trzema algorytmami danych, które powinny być w szczególnych sposób chronione, lub takich, które mają być przechowywane bezpiecznie przez dłuższy czas, gdyż szansa na złamanie wszystkich trzech algorytmów w najbliższej przyszłości jest bardzo mała.