TrueCrypt 5.0 wydany

Strona główna Aktualności

O autorze

Wydano nową wersję programu TrueCrypt - popularnego narzędzia Open Source do szyfrowania danych.

TrueCrypt to w pełni darmowy program służący do szyfrowania danych "w locie". Pozwala zarówno na szyfrowanie całych dysków, ich partycji i przenośnych dysków USB (pendrive'ów), jak i na tworzenie wirtualnych zaszyfrowanych dysków (także ukrytych) o określonej pojemności - w obu przypadkach zabezpieczonych hasłem przed nieautoryzowanym dostępem. Szyfrowanie odbywa się za pomocą bardzo silnych algorytmów szyfrujących AES-256, Blowfish, CAST5, Serpent, Triple DES i Twofish, kodowanych nawet 448-bitowym kluczem szyfrującym. Możliwe jest także szyfrowanie kaskadowe tzn. szyfrowanie danych po kolei kilkoma algorytmami.

Wśród nowości w wersji 5.0 warto wymienić przede wszystkim obsługę szyfrowania partycji systemowej lub całego dysku systemowego z uwierzytelnianiem w fazie przed bootowaniem systemu. Zwiększono również znacznie wydajność odczytu i zapisu zaszyfrowanych danych - w niektórych przypadkach nawet o 100%. Algorytm SHA-512 zastąpił poprzedni SHA-1, dodano też nowy tryb pracy - XTS. Co ważne, wersja 5.0 posiada po raz pierwszy edycję dla systemu Mac OS X, a wersja dla Linuksa wyposażona jest w tryb graficzny.

TrueCrypt 5.0 dla systemów Windows wraz z oddzielnym spolszczeniem można pobrać z naszego vortalu z działu PROGRAMY -> Bezpieczeństwo -> Szyfrowanie danych.

© dobreprogramy