TrueCrypt zagrożeniem według avasta!

Strona główna Aktualności

O autorze

Niespełna dwa tygodnie temu informowaliśmy o głośnych wpadkach programu antywirusowego AVG, który identyfikował ważny komponent systemowy jako potencjalne zagrożenie dla systemu i zalecał jego usunięcie. Tymczasem jak wynika z informacji zgłaszanych przez użytkowników avasta! na oficjalnym forum także i ta aplikacja podzieliła los AVG fałszywie alarmując o nieistniejącym zagrożeniu.

Jak się okazuje, jeden z najpopularniejszych programów antywirusowych, avast! tuż po jednej z ostatnich aktualizacji sygnatur wirusów identyfikuje aplikację TrueCrypt jako szkodliwą i zaleca jej usunięcie z komputera. Plik wykonywalny 'truecrypt.exe' rozpoznawany jest jako koń trojański o nazwie Win32:Swizzor-N. Według zgłaszanych informacji problem dotyczy avasta! 4.8, bazy sygnatur 081125-0 i aplikacji szyfrującej TrueCrypt w wersji 6.0a.

Na chwilę obecną nie istnieje rozwiązanie dla wspomnianego problemu, prawdopodobnie twórcy wstrzymają się z poprawką do wydania kolejnej aktualizacji. Użytkownikom, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji zaleca się wybranie opcji, która nie powoduje podejmowania działań programu (np. usunięcia omylnie zidentyfikowanego pliku).

Przy okazji przypominamy o przeprowadzonym niedawno przez naszą redakcję teście bezpłatnych programów antywirusowych.

© dobreprogramy