GCM — aplikacja uzupełnieniem zegarka

Nie miałem jakoś ani weny, ani chęci pisać czegokolwiek o czymkolwiek (nawet za sugestią Scorpions.b), ale jakoś wpis wojski coś tam we mnie ruszył, a djfoxer przypadkiem przekonał. Tak, więc skrobnę kolejny wpis – tym razem o sportowych aplikacjach mobilnych Garmina. W tym wpisie wspomnę pokrótce o 3 aplikacjach firmy Garmin. Jednej, która nie jest już dostępna w sklepie Google Play (Garmin Fit) oraz drugiej, która jest dostępna na trzech różnych platformach mobilnych (Garmin Connect Mobile). Tyle, że z racji braku telefonu z logo jabłka skupię się na Androidowej i Microsoftowej wersji aplikacji. Wersja na iOS posiada w zasadzie te same funkcje, co wersja na Androida.

Garmin Fit

Zacznę od (już) niedostępnej do zakupu aplikacji Garmin Fit. Kosztowała mnie ona około 3 PLN (ceny dokładnie nie pamiętam). W tamtym momencie korzystałem już z zegarka Forerunner 620 i aplikacji typu Endomondo, czy Runtastic, ale nie chciałem (wygodnictwo) kopiować aktywności zarejestrowanej podczas spaceru z Endomondo do Garmin Connecta stąd też zdecydowałem się na zakup tej prostej, małej/lekkiej i dawno nieaktualizowanej aplikacji.
Tak wygląda ta aplikacja w Google Play:

Zawsze mnie też zastanawiało dlaczego niektóre aplikacje wymagają dostępu do różnych rzeczy w telefonie z którymi teoretycznie niewiele mają wspólnego. Zagłębiać się w to nie będę.

Po zainstalowaniu aplikacji i jej uruchomieniu należy standardowo zgodzić się z warunkami użytkowania.

Następnie przechodzimy do strony, gdzie podajemy kilka informacji o sobie w celu lepszej kalkulacji danych.

Klikając przycisk Next przechodzimy do strony logowania.

No i w końcu, po dokonaniu wszelkich niezbędnych formalności jak podanie swoich danych, czy założenie konta/zalogowanie się możemy zacząć korzystać z tej aplikacji! Pomimo swojej prostoty i ograniczonej funkcjonalności aplikacja spisywała się świetnie. Nawet jest mniej prądożerna od np. Endomondo.

Jak widać na powyższym obrazku aplikacja jest skromna, ale posiada w zasadzie wszystkie najważniejsze (dla niewymagającego sportowca) funkcje – rejestrowanie aktywności i historię.
Aby przejrzeć historię aktywności należy kliknąć przycisk Activity History. Lista wykonanych aktywności jest czytelna i po wybraniu danego rejestru uzyskamy więcej szczegółów.

W celu zarejestrowania aktywności, a w zasadzie przejścia do strony dającej taką możliwość należy kliknąć przycisk Start New Activity.

Wtedy naszym oczom zostanie przedstawiona strona, gdzie ustawić możemy kilka rzeczy typu Typ Aktywności (bieg, kolarstwo, spacerowanie, inne), wybrać muzykę, czy miejsce wykonywania aktywności (na zewnątrz, wewnątrz).

Po ustaleniu wszelkich niezbędnych szczegółów wystarczy kliknąć przycisk Continue, aby przejść do okna aktywności. Tam musimy chwilę poczekać, aż sygnał GPS zostanie złapany (oczywiście lokalizacja w telefonie w tym momencie powinna być włączona). Ja nie czekałem dłużej jak kilkanaście sekund na złapanie fixa. Jeżeli wybraliśmy muzykę we wcześniejszym kroku, to po przejściu do tej strony zostanie ona automatycznie włączona. W celu rozpoczęcia rejestrowania aktywności należy kliknąć przycisk Start. Podczas rejestrowania aktywności mamy dostęp do dwóch stron – mapy i tekstowej wersji bieżącej aktywności. Mapa parę razy uratowała mnie przed zabłądzeniem. Jeżeli chcemy mieć informacje o wykonanych okrążeniach wystarczy kliknąć przycisk Lap i okrążenie zostanie zarejestrowane. W celu zakończenia rejestrowania aktywności należy kliknąć przycisk End i podać nazwę aktywności, oraz kliknąć przycisk Save w celu jej zapisania.

A teraz waga… I to nie moja a aplikacji. W erze, gdzie aplikacje ważą po około 100MB… ta aplikacja zajmuje tylko 6,61MB! Plus dane aktywności, które zostaną zarejestrowane lub zapisane (pobrane z serwera) w telefonie. W tych niecałych 7MB mieści się też asystent głosowy (angielski). Mogłoby się wydawać, że ta aplikacja nie posiada minusów. Dla niektórych minusem może być brak języka polskiego, dla mnie nie jest to minus. Szkoda tylko, że nie ma możliwości dodania urządzenia typu Garmin Vivofit lub czujnik tętna. Byłoby to dobre uzupełnienie aplikacji. Dla mnie plusem tej aplikacji było i jest to, że w momencie gdy Endomondo straciło sygnał GPS (swego czasu zrobiłem mały test – Garmin Fit, Endomondo i Runtastic odpalone w jednym czasie i siedzące w tle) to Fit nadal go miał. Przy czym rysował trasę dokładniej, coś jak Runtastic. We wspomnianym „teście” tylko Endo straciło sygnał na jakieś 2km. Nie wiem jak teraz Endo działa, ale w zeszłym roku dość często miałem z nim problemy. Jedynie Fit i Runtastic mnie nie zawiódł przez cały okres użytkowania.

Garmin Connect Mobile Android vs Windows 10 mobile

Ta aplikacja jest bardziej rozbudowana, choć nie posiada jednej funkcji, która jest dostępna w Garmin Fit, a mianowicie jest nią rejestrowanie aktywności za pomocą telefonu. Garmin Connect jest moim zdaniem uzupełnieniem (a w niektórych przypadkach informacje przedstawione w GCM są bardziej szczegółowe) przeglądarkowej wersji portalu Connect. GCM służy bardziej do sprawdzenia już zarejestrowanych aktywności, kursów, segmentów niż ich tworzenia. Ma to swój sens, gdyż nie wyobrażam sobie tworzenia trasy na małym ekranie telefonu. Oczywiście zawsze można zalogować się do portalu z pozycji przeglądarki w telefonie, ale komputer jest zdecydowanie lepszym pomysłem. W tej części porównam po krótce wersję aplikacji na system Android (LG G2) i Windows 10 mobile (Lumia 640XL DualSIM). Zacznę od tego, że nie wszystkie możliwości dostępne w GCM pod Androidem, czy iOSem są dostępne pod systemem MS. Niektóre zegarki (jak np. Forerunner 620) nie są wspierane póki co przez system z kafelkami. Stąd też moja narzeczona synchronizuje aktywności za pomocą Wi-Fi lub aplikacji Garmin Express.

1. Wymagane uprawnienia

Co i która wersja GCM wymaga od użytkownika możecie zobaczyć na poniższych screenach. Jak zaraz się przekonacie uprawnienia są do siebie zbliżone, choć te pod Windowsem da się trochę ukrócić w samym systemie.

2. Okno logowania

Okno logowania zarówno pod systemem Android, Windows 10 mobile, czy iOS wygląda identycznie. Wystarczy zatwierdzić warunki licencji, podać dane logowania (lub założyć konto) i kliknąć przycisk logowania, aby mieć dostęp do swoich aktywności z pozycji telefonu.

3. Dodawanie urządzenia

Zaraz po zalogowaniu do aplikacji ujrzymy wiadomość o dodaniu urządzenia lub pominięciu tego kroku i przejściu do aplikacji. Ta strona również jest identyczna na wszystkich trzech systemach.

4. Strona konfiguracji aplikacji i Zestawień

W kolejnym kroku będziemy mieć możliwość ułożenia aplikacji względem naszych oczekiwań. Np. możemy dodać widżet biegania i usunąć widżet pływania. To jest pierwsza strona GCM na W10 mobile, która różni się możliwościami od tej pod Androidem i iOS. Pod Windowsem dodane są dwie nowe karty, ale jest trochę mniej opcji dostępnych. Po wybraniu interesujących nas Zestawień przejdziemy do strony, gdzie będziemy mogli je ułożyć według spersonalizowanej kolejności.

5. Zestawienia

Po zakończeniu konfiguracji aplikacji ukażą się nam Zestawienia. Poniższy zrzut ekranu zrobiłem na Lumii, ale ta strona wygląda tak samo pod każdym systemem. Jeżeli liczymy każdą spożytą kalorię, to możemy połączyć nasze konto z kontem MyFitnessPal. Ja nie liczę kalorii, więc klikam czerwony przycisk.

Strony Zestawień wyglądają w zasadzie identycznie na każdej platformie, lecz nie każda jest dostępna pod W10 mobile, np. Golf. Zestawienia (jak na to nazwa wskazuje) służą do udzielenie szybkiej informacji na dany temat. Czyli z zakładki:
- Mój dzień – mamy dostęp do liczby kroków wykonanych w bieżącym dniu, czasu snu, ostatniej wykonanej aktywności, spalonych kalorii, funkcji Minuty Intensywnej Aktywności i Pięter. Każda z tych opcji jest klikalna.
- Kroki – w tej karcie zobaczymy szczegóły dotyczące przebytych kroków w bieżącym dniu oraz w ostatnich 30 dniach. Kolor pomarańczowy oznacza, że osiągnęliśmy cel.
- Masa – czyli zobaczymy i dodamy informację o naszej wadze, dostępna jest też informacja o wskaźniku masy ciała (interpretacja: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wska%C5%BAnik_masy_cia%C5%82a ), różnicy masy w stosunku do ostatniej kontroli, oraz mamy podgląd wykresu graficznego naszej masy z ostatniego miesiąca.
- Sen – w tej karcie dostępne są informacje o czasie snu, średnim czasie snu na przestrzeni 7 dni, oraz znowu wykres graficzny. Tutaj także każda opcja jest klikalna, więc można przyjrzeć się szczegółom.
- aktywności – kolejne karty dotyczą aktywności (Biegi, Pływanie, Rower, Golf).
- Moja Społeczność – w tej karcie zobaczymy podsumowanie osiągnięć zarówno swoich jak i naszych znajomych. Aktywności te to nie tylko kroki, ale też i inne rodzaj sportu wykonanego przez naszych znajomych.

6. Menu

Menu aplikacji GCM jest mocno rozbudowane. Znajduje się w nim sporo przydatnych opcji.

Menu aplikacji GCM – Windows 10 mobile.
Patrząc od góry są to:
- Powiadomienia – opcja ta przedstawiona jest za pomocą ikonki „szuflady”, czy też „pudełka”. Pod tą opcją znajdują się wszelkie informacje o nowościach, które zostały wprowadzone do aplikacji oraz informacje o naszych poczynaniach,
- Profil – opcja przedstawiona jest za pomocą awatara wybranego wcześniej,
- Zestawienia – klikając w tę opcję ujrzymy karty z punktu 5. tej „recenzji”,
- Tablica wyników – strona ta udziela informacji o naszej pozycji względem znajomych odnośnie wykonanych kroków, pokonanych kilometrów biegając, jeżdżąc na rowerze, pływając oraz w ogólnych wyzwaniach (kroki) gdzie nie ma naszych znajomych a są inni użytkownicy urządzeń Garmina. Tablica wyników informuje o postępach z ostatniego tygodnia. Dla mnie tablica wyników jest bardziej taką tablicą z informacjami o postępach znajomych.

- Kalendarz – jak sama nazwa mówi jest to kalendarz. W nim znajdziemy informacje o zaplanowanych treningach, wykonanych aktywnościach, liczbie kroków w danym dniu i jeżeli ktoś się waży to także o wadze w danym dniu. Wcześniej z tej opcji nie korzystałem, gdyż nie miałem powodu. Od niedawna korzystam z planów treningowych dostępnych z pozycji konta Garmin Connect i w tym kalendarzu (lub w zegarku – zależy z czego akurat korzystam) sprawdzam co i kiedy mam do przebiegnięcia. Dodatkowo klikając przycisk FILTR możemy ustalić co ma być wyświetlane a co nie.

- Kanał wiadomości – karta w której możemy znaleźć wszystkie informacje o ostatnich aktywnościach naszych znajomych (jeżeli je udostępniają),

- Informacje Insights – taki mobilizator. Aby otrzymywać informacje Insights należy wcześniej zaakceptować zgodę na analizę danych i otrzymywanie tych wiadomości.

- Statystyki aktywności – w tym rozwijalnym menu mamy szybki dostęp do najważniejszych grup aktywności typu kroki, spacerowanie, biegi, kolarstwo, pływanie oraz zbiorcza lista wszystkich aktywności. Z tej pozycji dostępna jest też strona z pokonanymi piętrami, intensywnymi minutami, a także mamy możliwość ręcznie wprowadzić daną aktywność podając jej szczegóły.
- Golf – jeżeli ktoś jest fanem tego sportu, to jest to karta dla niego. Są w niej dostępne tablice wyników, statystyki pola golfowego oraz statystyki zbiorcze. Sam nie gram w golfa, więc nie mam też tam żadnych aktywności zapisanych,
- Statystyki zdrowia – w tym menu znajdziemy informacje o naszym śnie (jeżeli go rejestrujemy), wadze (jeżeli ją wprowadzamy) oraz kaloriach. Generalnie są to informacje, które również znajdziemy w Zestawieniach. Szczególnie ciekawie prezentuje się wykres snu, dzięki któremu będziemy wiedzieć jak długo spaliśmy snem głębokim a jak długo lekkim. Jeżeli zapomnimy uruchomić tryb snu, to aplikacja użyje wcześniej ustawionych godzin i pokaże nam wykres z tego przedziału czasowego,
- Statystyka wydajności – w tym miejscu znajdziemy informacje o pułapie tlenowym dla biegów i rowerów. Szczegóły dotyczące pułapu tlenowego znajdują się

- Treningi – miejsce w którym znajdziemy utworzone przez nas treningi w portalu Connect. Po wybraniu interesującego nas treningu możemy wysłać go bezpośrednio do urządzenia i nie potrzebujemy do tego celu podłączać naszego zegarka do komputera.

- Kursy – ta funkcja służy do przeglądania wcześniej (z pozycji portalu Connect) utworzonych kursów. Kursy również możemy wysłać za pomocą aplikacji GCM do zegarka Garmin. Wcześniej rzadko z tej opcji korzystałem, gdyż posiadałem zegarek Forerunner 620. Korzystając z Fenixa 3 i coraz to lepszej pogody zacząłem powoli je tworzyć. Podczas biegania (jeżeli wybierzemy nasz kurs jako aktywność do wykonania) przełączając ekran zegarka do widoku mapy widzimy dokładnie gdzie mamy biec i gdzie już byliśmy o czym informują nas linie koloru zielonego i czarnego. Jeżeli korzystamy akurat z innego ekranu podczas biegu, to o kierunku w którym powinniśmy zmierzać informuje nas strzałka na obręczy ekranu zegarka.

- Segmenty – są to odcinki pokonanych aktywności (takie odcinki trzeba samemu oznaczyć) przez innych użytkowników urządzeń Garmina. Dzięki nim możemy „ścigać” się z innymi osobami (nie ma potrzeby być znajomymi) w np. biegach czy kolarstwie. Aby segmenty były dostępne należy mieć odpowiednio ustawione opcje prywatności.
- Sprzęt – dane w tej karcie nie są wymagane, ale dzięki nim dowiemy się ile już kilometrów nasz rower, buty czy inny sprzęt ma za sobą. Sprzęt można dodawać, usuwać, wycofywać.

- Znajomi – tej zakładki chyba nie muszę omawiać, gdyż każdy zapewne domyśla się co tam można znaleźć. Jako ciekawostkę (?) dodam, że jakiś czas temu oglądając program z informacjami w godzinach wieczornych w jednej z polskich stacji telewizyjnych, gdzie gościem był nasz (były) prezydent zauważyłem, że używa on opaski Vivofit. Szybko uruchomiłem portal Connect i go znalazłem. ? Myślałem o podaniu tutaj nicka prezydenta i choć „jestem za, a nawet przeciw” to nie podam. ;) EDIT: Właśnie w tej samej stacji tv co ostatnio widziałem prezydenta noszącego Vivofita zauważyłem kolejną osobę (europosłanka) noszącą zegarek Garmina tyle, że tym razem Vivosmarta. Rozmowa dotycząca roamingu.
- Grupy – ta opcja służy do prostszego analizowania aktywności wśród dobranych członków grupy do której można zaprosić dowolne osoby.
- LiveTrack – opcja ta jest przydatna, jeżeli chcemy dzielić się z innymi osobami informacją o naszej aktywności w czasie biegu. Wtedy taki link zostanie wysłany na konkretny adres email, opublikowany na ścianie FB, czy Twittera. Każdą z opcji można włączać/wyłączać oddzielnie. Dzięki tej opcji osoby, które otrzymały link do naszej aktywności mogą w czasie rzeczywistym sprawdzić gdzie jesteśmy (mapa z migającym punktem) i jak nam idzie (przebyty dystans, tempo, etc). Warunek jest jeden – musimy mieć przy sobie telefon z dostępem do Internetu. Opcja ta też może się sprawdzić w przypadku chęci posiadania pewności, że wszystko z tą osobą jest ok. Dana aktywność może być widoczna przez kolejne 24 godziny po zakończeniu aktywności. Ja nie FB tutaj nie uruchamiam, bo wychodzę z założenia, że ci co interesują się takimi rzeczami to mają albo konto Connect, albo Endomondo.
- Pobierz pola golfowe – dzięki tej opcji można pobrać dowolne pola golfowe z całego świata i wgrać je do urządzenia obsługującego tę aktywność.
- Sklep Connect IQ – jest to sklep, który oferuje dodatkowe tarcze zegarka (różne zegarki). Sam skorzystałem z niego parę razy, ale zawsze wracałem do cyfrowej wersji tarczy Fenixa 3. Jakoś najbardziej mi pasuje. Ciekawostką jest, że takie aplikacje na zegarki Garmina można samemu stworzyć. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany to tutaj jest link: http://developer.garmin.com/connect-iq/overview/

- Urządzenia Garmin – pod tą stroną znajdziemy listę wszystkich obecnie wspieranych przez dany system (nie wszystkie urządzenia są obecnie wspierane przez system MS, np. Forerunner 620) urządzeń producenta. Parowanie urządzenia jest proste, wystarczy działać zgodnie ze wskazówkami podanymi w kolejnych krokach. Jeżeli jakieś urządzenie zostało już dodane, to zostanie ono wyświetlone w tej karcie. Z tego miejsca mamy dostęp też do podstawowych ustawień urządzenia, wystarczy dotknąć miejsce wyświetlenia naszego urządzenia przez kilka sekund, aby pojawiło się dodatkowe menu.

7. Ustawienia

To powinien być kolejny podpunkt, ale potraktuję to jako coś osobnego. W tym miejscu znajduje się kilka opcji, które zostanę poniżej po krótce przedstawione.

- Profil i prywatność – jak już sama nazwa wskazuje ustawimy w tym miejscu wszelkie opcje dotyczące prywatności jak i mamy podgląd na dane dotyczące naszej osoby i sprzętu, którego używamy.

- Ustawienia użytkownika – w tym miejscu ustawimy informacje o nas samych – wiek, waga, wzrost, itp.
- Powiadomienia z telefonu – ta opcja dostępna jest tylko jeżeli posiadamy wybrane urządzenia firmy Garmin. Możemy w niej ustawić opcje otrzymywania powiadomień do zegarka dotyczące smsów, wiadomości email, połączeń głosowych, kalendarza itp.,

- Domyślny odtwarzacz muzyki – w tym miejscu możemy wybrać aplikację, która będzie naszą domyślną przez co obsługiwaną z pozycji zegarka Garmin. W moim przypadku jest to Fenix 3 i aplikacja Google Muzyka.

- Aplikacje innych firm – w tym miejscu możemy połączyć nasze konto Connect z kontami MyFitnessPal i Strava. Do pełni szczęścia brakuje mi tutaj tylko Endomondo. Póki co, dane pomiędzy Garmin Connect i Endomondo można synchronizować łącząc konta z pozycji tego drugiego portalu. Dobre i to.

- Ustawienia urządzenia – w tym miejscu ustawimy niektóre opcje naszego zegarka, tj. język, synchronizację, monitor aktywności itp. Zatem nie musimy tego robić z pozycji zegarka.

8. Rozmiar aplikacji

GCM Android: 37,78 MB
GCM W10 mobile: 17,1 MB

9. Szczegóły aktywności i porównanie wykresów

Wybierając konkretną aktywność (w tym przypadku bieg) przejdziemy do strony podzielonej na 4 części:
- informacje graficzne – znajdziemy tutaj informacje o czasie, dystansie i spalonych kaloriach podczas wykonywania aktywności oraz mapę z naszą trasą, etc.,

- informacje tekstowe – w tym miejscu znajdują się bardziej szczegółowe informacje o naszej aktywności. Wymieniać ich nie będę, bo jest ich naprawdę sporo (w zależności od użytego sprzętu),

- Okrążenia – informacje o liczbie przebytych okrążeni, czasie na okrążenie, dystansie i średnim tempie na okrążenie. Po obróceniu telefonu do pozycji poziomej pojawi się tabela z kolejnymi informacjami. Wystarczy tylko przesunąć tabelę palcem w lewo/prawo.
- Wykresy – tutaj zostają zaprezentowane informacje o naszym tempie, tętnie, wysokości i innych w postaci graficznej. Liczba wykresów różni się od użytego urządzenia (uzależnione od zegarka i użytego czujnika).

Co można by jeszcze dodać do tej aplikacji? Pierwszą rzeczą, którą chciałbym widzieć w tej aplikacji pod Windowsem 10 mobile to wsparcie dla Forerunnera 620, ale sądzę, że to kwestia "dojrzewania" aplikacji i za jakiś czas wsparcie będzie. Druga rzecz, to karta Cele. Trzecia, to wszystko to co jest dostępne pod Androidem lub iOS, ale aplikacja pod Windowsem 10 mobile jest "młoda", więc i się rozwija.

Myślę, że w następnych dniach skuszę się na jakieś porównanie dwóch zegarków – Forerunnera 620 z 2013 roku i Fenixa 3 z 2015 roku. I poczekam na porównanie djfoxera odnośnie Forerunner 620 i 630.

Windows 10 mobile: link do aplikacji

Google Play: link do aplikacji

App Store: link do aplikacji

Pozdrawiam.