Trwają prace nad nowym interfejsem OpenOffice.org

Strona główna Aktualności

O autorze

OpenOffice.org, będący darmową alternatywą dla Microsoft Office i podobnych, płatnych zestawów oprogramowania stale się rozwija - jednak wraz z kolejnymi wydaniami, które wprowadzają szereg nowych funkcji i udoskonaleń, interfejs tego otwartego pakietu biurowego praktycznie się nie zmienia.

Ostatnie wydanie, oznaczone jako 3.1, które swoją premierę miało w maju, posiada interfejs przypominający ten z Microsoft Office 2003. Społeczność skupiona wokół projektu postanowiła coś z tym zrobić i przygotowała wstępny projekt nowego GUI dla programu Impress, który w pakiecie służy do przygotowywania prezentacji.

Na stronie twórców OOo pojawił się wpis prezentujący koncepcję nowego interfejsu oraz screen z prototypem GUI w wersji 0.10. Zaprezentowany projekt jest próbą pogodzenia zwolenników tradycyjnego menu oraz znanej z Microsoft Office 2007 wstążki. Nowy interfejs bazuje na idei odwróconej wstążki, łącząc elementy klasycznego menu i tzw. ribbon. Wśród funkcji oferowanych przez nowe GUI warto wymienić możliwość podglądu stylów dla czcionek, slajdów czy obiektów bez potrzeby ich stosowania oraz narzędzia do szybkiego klonowania i dodawania slajdów a także ich podglądu 3D. W projekcie zawarto także kilka alternatywnych wariantów, takich jak interfejs oparty na kartach, pasku przewijania i zanikającej odwróconej wstążce.

Choć nowy interfejs jest w bardzo wczesnej fazie rozwoju, jego przyszłość jest jasno określona. Odświeżone GUI zostanie najpierw zaimplementowane w Impressie zaś zdobyte wskutek wdrażania doświadczenie posłuży do przygotowania interfejsu dla pozostałych składników pakietu OpenOffice.org.

© dobreprogramy