reklama

Turris Omnia: Czesi zbierają pieniądze na budowę idealnego domowego routera

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Czy po Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej można by było oczekiwać takich ciekawych projektów? Czeski odpowiednik naszego NASK-u, zarządzająca domeną krajową .cz organizacja CZ.NIC, stworzyła w zeszłym roku projekt domowego routera, który pod względem bezpieczeństwa i parametrów wyglądał na jeden z najlepszych na świecie – a w dodatku był stworzony na bazie całkowicie otwartego sprzętu i oprogramowania. Teraz CZ.NIC chce wprowadzić urządzenie na szersze wody, zbierając fundusze przez serwis IndieGogo. Zainteresowanie jest ogromne. Do końca zbiórki pozostało jeszcze 48 dni, a już przekroczono potrzebną kwotę o ponad 250%.

To od początku miał być więcej niż zwykły router. Jego prototypowy model o nazwie Turris (po łacinie „wieża”) miał być zarówno domowym centrum sieciowym, jak i częścią usługi zwalczającej złośliwe oprogramowanie w Sieci, pełniąc rolę wieży strażniczej, ostrzegającej centralę przed nadchodzącym atakiem i pozwalającej na przygotowanie zawczasu zabezpieczeń, które udostępnione zostaną wszystkim użytkownikom. Co szczególnie istotne, nie jest to projekt komercyjny, lecz badawczy – CZ.NIC oferuje wybranym internautom routery Turris w cenie 1 korony, pod warunkiem że będą one pełniły funkcję głównej bramy sieciowej i nie będzie się blokowało zbierania przez nie danych.

Turris nie wygląda zbyt ładnie, nie sposób zaprzeczyć, że to sprzęt eksperymentalny, ale nowy model, Turris Omnia („wieża dla wszystkich”), wypada pod tym względem znacznie lepiej. Powstanie on dzięki wsparciu społeczności skupionej wokół serwisu crowdfoundingowego IndieGogo, która zauroczona wizją otwartego i bezpiecznego routera w niespełna dwa tygodnie wyłożyła na jego budowę ponad 250 tys. dolarów, mimo że Czesi oczekiwali tylko 100 tysięcy.

Turris Omnia od swojego poprzednika różni się nie tylko obudową, ale i „wnętrznościami”, znacznie wydajniejszymi. Procesor PowerPC Freescale P2020 został zastąpiony przez dwurdzeniową Armadę-385 Marvella, wspomaganą przez koprocesor kryptograficzny. Do tego dochodzi 1 GB RAM (DDR3), 4 GB pamięci flash NAND, kontroler Ethernetu obsługujący cztery gigabitowe porty LAN i jeden gigabitowy port WAN, układ radiowy obsługujący Wi-Fi 802.11ac w układzie antenowym 3×3 MIMO. Nabywcy Turris Omni znajdą tam też dwa porty USB 3.0, dwa sloty mini-PCIe, interfejs mSATA, slot na karty telefonii komórkowej, złącze optyczne SFP, zegar czasu rzeczywistego z akumulatorem, oraz pełne interfejsy GPIO, I2C i SPI.

Jak widać, projektanci nie oszczędzali na sprzęcie, a co z oprogramowaniem? Router działać ma pod kontrolą TurrisOS-a, autorskiej wersji znanego OpenWRT, oczywiście z udostępnionym kodem źródłowym i dokumentacją. CZ.NIC podkreśla, że domyślna konfiguracja pozwoli na automatyczną aktualizację firmware przeciwko sieciowym zagrożeniom, dzięki prostemu wizualnemu interfejsowi łatwe będzie zaś zestawienie domowego serwera plików, mediów czy druku, uruchomienie usługi kopii zapasowych czy pracę w trybie NAS. Zainteresowani będą mogli uruchomić nawet pułapki na hakerów, tzw. honeypoty, symulując podatne na atak urządzenie sieciowe.

Dzięki zebraniu już dziś takiej kwoty pieniędzy, udało się przekroczyć kolejne progi finansowania – dostępności obudowy w wielu kolorach, stworzenia aplikacji mobilnej do kontroli routera i wprowadzenia interfejsu do łatwego programowania rozszerzeń. Jeśli uda się zebrać 350 tys. dolarów, Turris Omnia uzyska dodatkowe funkcje monitorowania sieci i wsparcie dla Internetu Rzeczy.

Co najbardziej zaskakuje w czeskim projekcie, to cena. Typowe routery 802.11ac często kosztują tysiąc złotych i więcej, tymczasem obecnie podczas zbiórki samą płytkę główną urządzenia można kupić za 99 dolarów (w tym VAT i koszty wysyłki), a kompletne urządzenie, z obudową, antenami i zasilaczem to 189 dolarów. Widać więc, że niekomercyjnie opracowane urządzenie może być konkurencyjne cenowo z produktami wielkich firm.

Zainteresowanych zamówieniem routera Turris Omnia zapraszamy na stronę zbiórki – do końca zostało 48 dni. Sprzęt będzie rozsyłany w kwietniu 2016 roku. Renoma organizatorów zbiórki jest na tyle duża (to członek najważniejszych internetowych organizacji zajmujących się systemem domen, utrzymujący własne laboratoria badawcze), że nie przewidujemy żadnych problemów. Ci ludzie znają się na tym, co robią.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama