Turyn wybiera Ubuntu: Windows 8 okazało się zbyt drogie dla włoskiego miasta

Turyn wybiera Ubuntu: Windows 8 okazało się zbyt drogie dla włoskiego miasta

14.09.2014 15:38, aktualizacja: 14.09.2014 17:34

Wydaje się, że zwolennicy słynnego już wdrożenia Linuksa wurzędzie miejskim Monachium zdołali się obronić przed zarzutami,stawianymi im przez niezadowolonego z przejścia na otwarteoprogramowanie drugiego burmistrza miasta. Niewykluczone, żedoświadczenia Niemców przydadzą się teraz Włochom. Radni Turynustwierdzili, że ich miasta nie bardzo stać na płacenieMicrosoftowi – po trwającej niemal dwa lata publicznej dyskusjizdecydowali ostatecznie, że to nie Windows 8 zastąpi Windows XP nakomputerach miejskich urzędników, lecz właśnie Linux, akonkretnie Ubuntu.

Przez niemal 10 lat urządmiejski Turynu pracował na komputerach z systemem Windows XP. Gdycykl życia XP zaczął się zbliżać do końca, pojawiły sięoczywiście sugestie, by zastanowić się nad software'owąprzyszłością. Były one jednak raczej ignorowane – w kasiemiejskiej brakowało pieniędzy. Jak mówi radna Fosca Nomis,migracja w czasie, gdy XP było jeszcze wspierane, byłaby zbytkosztowna.

Linuksowe grafitti w Turynie, źródło: Wikimedia
Linuksowe grafitti w Turynie, źródło: Wikimedia

Radni Turynu przyznają, że nowewersje Windows i Office spełniają wszystkie wymogi techniczne, tyleże miasta na nie po prostu nie stać. Tymczasem, jak wyliczyli, samozainstalowanie Ubuntu na ponad 8,3 tys. używanych przez magistratkomputerów – w większości starszych maszyn – pozwoli nazaoszczędzenie łącznie 2,5 mln euro. Z czasem ta oszczędnośćbędzie tylko rosła, gdy zniknie konieczność instalowaniakolejnych wersji komercyjnego oprogramowania, a urzędnicy przywyknądo pracy na nowym systemie.

Zwolennicy migracji na Linuksapodkreślają, że Turyn nie jest pierwszym włoskim miastem, którypowiedział Microsoftowi Addio.Do tej pory były to jednak mniejsze miejscowości. Licząca ponad2,2 mln mieszkańców największa aglomeracja północnych Włoch tozupełnie inna sprawa – jej przejście na otwarte oprogramowaniebędzie wzorcowym dla innych dużych miast tego kraju.

Finanse finansami, ale do żadnychzmian pewnie by nie doszło, gdyby nie aktywność społecznościWolnego i Otwartego Oprogramowania, niezwykle silnej w Turynie.Migrację na Linuksa oficjalnie poparły miejscowa politechnika iuniwersytet, a stowarzyszenie Officina Informatica Liberaorganizowało regularne spotkania, na których zainteresowani moglizapoznać się z możliwościami Linuksa i innych otwartych rozwiązańinformatycznych. Dzisiaj zresztą w Turynie odbywa się pod egidąwładz miasta imprezao nazwie Cyberia: Torino Capitale del Software libero(Cyberia: Turyn jako stolica wolnego oprogramowania), w którejudział weźmie sam Richard Stallman.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (187)