Twój Windows kontaktuje się z Microsoftem?

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak donosi serwis Yahoo!, gigant z Redmond postanowił ujawnić nieco więcej szczegółów technicznych dotyczących usługi Windows Genuine Advantage, służącej do weryfikacji legalności Windowsa.

Aplikacja codziennie łączy się z serwerami Microsoftu w celu zweryfikowania poprawności działania i ewentualnego natychmiastowego wyłączenia usługi w przypadku wykrycia jakichś anomalii. Ma to na celu zabezpieczenie użytkowników przed nieprzyjemnościami spowodowanymi nieprawidłowym zakwalifikowaniem systemu jako pirackiej kopii. Dodatkowo, co 90 dni program dokonuje ponownego sprawdzenia legalności. Sam jednak fakt komunikacji z Microsoftem może budzić obawy o prywatność danych użytkownika. Firma zarzeka się, że program zbiera tylko informacje o producencie maszyny i używanym przez użytkownika języku.

David Lazar, dyrektor programu Windows Genuine Advantage ogłosił, że aby uniknąć tego typu niedomówień, jego firma chce bardziej przejrzyście informować użytkowników o fakcie komunikacji nawiązywanej przez ich komputery. Dodaje on, że wśród osób, którym zaproponowano na zweryfikowanie posiadanych przez nich kopii, aż 60% zgodziło się na zainstalowanie aplikacji.

© dobreprogramy
s