Twórca Drupala chce podbić Internet: nowa wersja CMS-a miałaby zasilać nawet 10 proc. witryn WWW

Strona główna Aktualności

O autorze

Do wydania Drupala 8, kolejnej wersji jednego z trzech najpopularniejszych opensource'owych systemów zarządzania treścią w Internecie, zostało jeszcze trochę czasu – ale już lista funkcjonalności została zamknięta, zaangażowani w projekt deweloperzy pracują teraz nad poprawkami. Już teraz jednak przywódcy projektu, na czele z jego twórcą, Driesem Buytaertem, dają do zrozumienia, że pokładają wielkie nadzieje w kolejnej wersji swojego CMS-a. O planach dalszego rozwoju i pozycji Drupala na rynku Buytaert opowiedział właśnie w wywiadzie opublikowanym w australijskiej edycji ComputerWorlda.

Dzisiaj Drupal to jakieś 2 proc. wszystkich witryn w Internecie. Wydaje się, że to niewiele, szczególnie w porównaniu do WordPressa, który od kilku lat postrzegany jest już nie tylko jako oprogramowanie do uruchamiania blogów, ale też jako pełnoprawny system zarządzania treścią, z którego korzystać ma niemal 18 proc. wszystkich witryn w Sieci. Dla Buytaerta to jednak bez znaczenia, gdyż WordPress nie jest tu żadnym konkurentem. Właściwe zastosowanie Drupala to duże serwisy internetowe o skomplikowanej strukturze, często prowadzone przez organizacje mające pod swoją opieką wiele takich serwisów, a nie małe blogi czy ograniczone w funkcjonalnościach strony WWW tłumaczy programista. Prawdziwą konkurencją dla Drupala mają być komercyjne, „pudełkowe” CMS-y, takie jak Adobe CQ5, Interwoven, Sitecore czy Vignette.

Siłą tych komercyjnych systemów zarządzania treścią jest to, że do klientów mówią językiem biznesu, a nie językiem programistów, jak to jest w wypadku większości opensource'owych narzędzi. To gotowe rozwiązania wychodzące naprzeciw określonym potrzebom. W pewnym stopniu Drupalowi udaje się zdobywać ten rynek dzięki dystrybucjom – gotowym, skonfigurowanym odmianom CMS-a, zawierającym wszystko to, co może być potrzebne serwisom z danego sektora, np. rządowego, samorządowego czy edukacyjnego. Dysponując takimi „gotowcami”, klienci mający dotąd często dziesiątki różnych witryn (np. internetową, intranetową, forum społecznościowe, blog) i wykorzystujący do ich obsług wiele różnych CMS-ów, działających na różnych platformach, od Javy przez .NET po PHP, mogą uprościć sobie życie. W każdej z dystrybucji rdzeń Drupala jest taki sam, a wokół niego można zbudować niemal wszystko, w dowolnym kształcie, z wykorzystaniem tych samych kompetencji.

Buytaert przyznaje jednak, że dziś po Drupalu widać jego wiek. Kiedy CMS ten powstawał 12 lat temu, nikt nie myślał o obiektowym programowaniu – w tamtych czasach PHP praktycznie na to nie pozwalało. Jego system tabel w bazie danych jest bardzo skomplikowany, system wtyczek jest trudny w utrzymaniu i aktualizacji, a szablony to kompletny bałagan. Nadzieją na wyjście z tej sytuacji ma być Drupal 8, wprowadzający największe do tej pory zmiany w architekturze CMS-a – przede wszystkim wprowadzenie do rdzenia elementów popularnego frameworka Symfony, ale też narzucenie programowania zgodnie z wzorcem projektowym MVC dzięki nowemu silnikowi szablonów Twig i dostarczenie twórcom witryn przydatnych funkcjonalności bez konieczności instalowania dodatkowych modułów – między innymi kreatora widoków, edytora WYSIWYG, wsparcia dla urządzeń mobilnych (responsive design).

Dzięki tym zmianom twórcy Drupala wierzą, że uda im się zainteresować wielu profesjonalnych programistów, którzy będą korzystać z CMS-a wszędzie tam, gdzie trzeba szybko uruchomić wysokopoziomowe, standardowe moduły, pisząc kod w Symfony jedynie dla swoich specjalistycznych aplikacji. Obie platformy, Drupal i Symfony, będą się w ten sposób uzupełniały. Może to być szokiem dla tej grupy użytkowników, która zaczęła swoją przygodę z Drupalem od pobrania go, zainstalowania i skonfigurowania, a potem zaczęła się uczyć elementów PHP, by napisać własny prosty moduł, ale skutki szoku powinny być zminimalizowane dzięki szeroko zakrojonej akcji edukacyjnej – przygotowywane są artykuły, materiały wideo i sesje szkoleniowe.

Z wydaniem Drupala 8, te dzisiejsze 2 proc. udziału w witrynach World Wide Web ma zamienić się nawet w 10 proc. Czy to możliwe? Trzeba pamiętać, że CMS ten ma wielu przeciwników, uważających że planowane zmiany nie tylko nie pomogą, ale jeszcze bardziej zaszkodzą. Ocenimy to sami dopiero po wydaniu (do którego powinno dojść jeszcze w tym roku), ale jeśli chcecie już teraz się bliżej przyjrzeć temu, co z Drupalem się dzieje, to zapraszamy do przetestowania go na stronie simplytest.me/project/drupal i wybraniu gałęzi 8.x (nie trzeba niczego instalować, serwis automatycznie wygeneruje środowisko testowe).

A jeśli szukacie wersji stabilnej Drupala, to możecie znaleźć ją w naszym repozytorium oprogramowania.

© dobreprogramy