r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Twórca komiksu uzbierał fundusze na otwarcie muzeum Tesli

Strona główna Aktualności

Nikola Tesla, serbski inżynier, wynalazca, oraz postać popularna między innymi wśród miłośników steampunku i historii alternatywnej, doczeka się muzeum swojego imienia w Stanach Zjednoczonych. Strona The Oatmeal, znana z kontrowersyjnych komiksów, w ciągu tygodnia uzbierała fundusze niezbędne do wykupienia posiadłości i otwarcia upamiętniającej pracę największego geeka, jaki kiedykolwiek żył wystawy.

Kampania ruszyła 15 sierpnia na IndieGoGo i miała na celu uzbieranie 850 tysięcy dolarów na wykupienie laboratorium Tesli w miasteczku Shoreham w stanie Nowy Jork. Wynalazca zbudował tam wieżę, która miała dostarczać bezprzewodowo darmową energię elektryczną do domów na całym świecie. Inwestor zamknął projekt kiedy dowiedział się, że nie będzie w stanie czerpać zysków ze sprzedaży energii.

Niestety Tesla żył w czasach, kiedy takie wynalazki nie miały racji bytu, gdyż przedsiębiorcy woleli czerpać zyski ze sprzedaży żarówek niż wspierać badania. To oczywiście nie powstrzymało wynalazcy przed pracami z lampami neonowymi, komunikacją bezprzewodową, piorunami kulistymi (nikt przed nim ani po nim nie wywołał tego zjawiska w warunkach laboratoryjnych) czy promieniami X. Mimo znajomości 8 języków, zdolności do zapamiętywania całych książek czy konstruowania urządzeń elektrycznych bez żadnych planów (prosto z głowy) i wielu innych przejawów geniuszu Tesla przez większość życia nie był zamożny. Ma jednak na swoim koncie sukcesy „komercyjne”, na przykład pierwszą na świecie elektrownię wodną, zbudowaną na Wodospadzie Niagara.

r   e   k   l   a   m   a

Zebrane fundusze wraz z dotacją od stanu Nowy Jork pozwolą wykupić ziemię i objąć ją ochroną przysługującą miejscom historycznym w Stanach Zjednoczonych. Stąd już tylko krok do odtworzenia laboratorium i zbudowania tam pierwszego w USA muzeum poświęconego wynalazkom Tesli. Z Polski jednak bliżej nam do Muzeum w Belgradzie.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.