Twórca świetnych procesorów AMD powrócił z Zen. Wydajność rdzenia wzrosła o 40%

Twórca świetnych procesorów AMD powrócił z Zen. Wydajność rdzenia wzrosła o 40%

Twórca świetnych procesorów AMD powrócił z Zen. Wydajność rdzenia wzrosła o 40%
06.05.2015 23:06, aktualizacja: 07.05.2015 15:23

Czerwona drużyna nie zamierza rezygnować z walki w segmencienajwydajniejszych procesorów. Kluczem do rzucenia wyzwania intelowymczipom Core i7 i Xeonom mają być nowe rdzenie Zen. Słyszeliśmyjuż o nich wcześniej, ale dziś po raz pierwszy przedstawionooficjalne dane podczas spotkania Financial Analyst Day.

Koniec z modularną architekturą wprowadzoną w rdzeniachBulldozer. Dalsze jej ulepszenia, wprowadzane w kolejnychgeneracjach, kończąc na tegorocznym Excavatorze, przynosiłyskromne przyrosty wydajności. Firma postawiła na świeży start.Rdzenie Zen, które pojawią się w procesorach zapowiadanych już na2016 rok, będą stosowały podobnie jak czipy Intela architekturęSMT (Simultaneous Multithreading), pozwalającą na osiągnięciewysokiej przepustowości. Wyróżniać się mają za to nowymsystemem pamięci podręcznej o niskich opóźnieniach,wykorzystującym pośredniczący bufor do bardzo szybkiego odczytudanych.

Obraz

Zastosowane zmiany pozwoliły na dawno niewidziany wzrostwydajności rdzenia. Zen jest w stanie wykonać o nawet 40% więcejinstrukcji na cykl w porównaniu do Excavatora, pozwalając AMDjednym ruchem zniwelować współczesną przewagę Intela. Co więcej,Zen ma stanowić dobrą podstawę dla dalszego rozwoju rdzeni x86 odAMD, wykorzystywanych w praktycznie wszystkich znaczącychzastosowaniach, od urządzeń wbudowanych, przez komputery przenośnei desktopowe, po serwery i rozwiązania superkomputerowe.

Obraz

Nie wiemy jeszcze, w jakim procesie nowe procesory z rdzeniami Zenzostaną wykonane, ale wiemy na pewno, że będzie on wykorzystywałtrójwymiarowe tranzystory FinFET. Biorąc pod uwagę możliwościGlobal Foundries, które najpewniej będzie odpowiedzialne zakonstrukcję, można spodziewać się jednak procesu 14 nm, wspólnieopracowanego przez tę firmę z Samsungiem.

Obraz

Warto podkreślić, że za powstaniem rdzenia Zen stoiutalentowany inżynier, Jim Keller, którego starsi Czytelnicy mogąpamiętać jako twórcę tak udanych konstrukcji jak architektury K6i K7, Athlon XP i Athlon 64, a później, gdy pracował w Apple,procesorów A5 i A6. Jego powrót do AMD dał nadzieję na powrót doświetnych czasów firmy, która kiedyś przecież produkowała sprzętskutecznie konkurujący z Intelem nie tylko ceną.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (81)