Twórcy przeglądarek walczą z oszustami

Strona główna Aktualności

O autorze

Programiści tworzący najpopularniejsze przeglądarki, IE, Firefoksa, Operę i Konquerora spotkali się w Toronto na konferencji dotyczącej bezpieczeństwa w Sieci i zastanawiali się, jak walczyć z oszustwami napotykanymi podczas korzystania ze stron WWW.

Między innymi ustalono, że we wszystkich przeglądarek kolor paska adresu będzie się zmieniał w zależności, jak strona zostanie zakwalifikowana: kolor zielony będzie oznaczał stronę uznaną jako bezpieczna, żółty - podejrzaną, a czerwony - niebezpieczną. Kłódka oznaczająca bezpieczne, zaszyfrowane połączenie zostanie przeniesiona do paska adresu, tak jak wygląda to w Firefoksie.

Aby utrudnić oszustwa związane z wyskakującymi okienkami, będą one zawsze wyświetlać się z pełnym paskiem narzędziowym i paskiem statusu. Planowane jest także zbudowanie systemów, które bardziej efektywnie będą wykrywały oszustwa i informowały użytkownika, że jakaś strona próbuje się podszywać pod inną, np. banku internetowego.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy te udogodnienia zostaną wprowadzone we wszystkich przeglądarkach, gdyż część z nich wymaga zbudowania wspólnej bazy zaufanych i niebezpiecznych stron, a nie ustalono jeszcze, kiedy to nastąpi.

© dobreprogramy
s