UE przeszuka zdalnie komputery cyberprzestępców

Strona główna Aktualności

O autorze

Unia Europejska planuje wzmocnienie walki z cyberprzestępczością, a jednym z jej nowych elementów ma być zdalne przeszukiwanie komputerów osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa w Internecie.

Wszystkie działania koordynowane będą przez Europol, który dodatkowo uzyskał od Komisji Europejskiej 300 milionów euro na stworzenie systemu agregującego informacje o cyberprzestępczości z całej Unii i analizującego sytuację na bieżąco pod kątem nowych zagrożeń. Organy ścigania ze wszystkich krajów członkowskich mają zacieśnić współpracę i tworzyć międzynarodowe grupy dochodzeniowe. Wśród metod walki z przestępcami nowością będzie też "patrolowanie" Internetu on-line, na przykład w celu wykrycia pedofili na czatach.

Ciekawą innowacją ma być zdalne przeszukiwanie komputerów osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa internetowego. Choć nie sprecyzowano dokładnie o co chodzi, należy się spodziewać, że służby zamiast zabierać komputer do laboratorum będa mogły sprawdzić go zdalnie, co obniży koszty i pochłonie mniej czasu. Odpowiednie organy UE będą czuwały, by dane zebrane podczas internetowych patroli i przeszukań były odpowiednio traktowane.

© dobreprogramy