reklama

UE stworzy jednolite prawo o ochronie danych osobowych?

Strona główna Aktualności

O autorze

Z wykształcenia dziennikarz prasowy, prywatnie miłośnik nowych technologii, które mają ułatwiać codzienne życie. Jako niereformowalny fan rozrywki komputerowej, zaangażowany w społeczność gier Valve.

Wygląda na to, że ujawnienie afery PRISM może mieć bardzo daleko idące konsekwencje. Kanclerz Angela Merkel w wywiadzie dla telewizji ARD podkreśliła, że państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny zaostrzyć prawo dotyczące ochrony danych osobowych. Ponadto Merkel uważa, że firmy działające na Starym Kontynencie powinny przygotowywać szczegółowe sprawozdania na temat tego, komu przekazują zgromadzone dane.

Szeroki wachlarz możliwości PRISM miał służyć przeciwdziałaniu atakom terrorystycznym, ale zdaniem Merkel Amerykanie przekroczyli cienką granicę prywatności obywateli. Razem toczymy wojnę z terroryzmem, ale nie wszystko, co jest technicznie możliwe, powinno być dozwolone. Musimy przestrzegać zasad ochrony danych osobowych, bo cel nie uświęca środków — twierdzi. Kanclerz Niemiec jest ponadto zdania, że Unia powinna stworzyć pod tym względem jednolite przepisy. O ile bowiem niektóre kraje troszczą się o zabezpieczenie informacji o obywatelach, o tyle inne — m.in. Irlandia, gdzie siedzibę ma Facebook — są pod tym względem nieco bardziej pobłażliwe. Uchwalenie wspólnego prawa miałoby pozwolić przedstawicielom europejskich władz domagać się od amerykańskich koncernów informacji o tym, komu ujawniają przechowywane dane.

Ambicje Angeli Merkel sięgają wysoko. Kanclerz jest przekonana, że ujednolicone prawo o ochronie danych osobowych powinno być przestrzegane na całym świecie. Żeby osiągnąć ten cel, Niemcy gotowi są do forsowania idei włączenia stosownych przepisów do Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych, ratyfikowanego przez 167 państw.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama