UE vs. Microsoft - kiedy koniec?

Strona główna Aktualności

O autorze

Unia Europejska jest bliska nałożenia na firmę Microsoft rekordowo wysokiej kary w wysokości 2 milionów euro za każdy dzień, który minął od pierwotnego wyroku w sprawie dominującej pozycji firmy wydanego w marcu 2004 roku.

Wstępna decyzja ma być zaprezentowana w najbliższy poniedziałek, finalny wyrok ma zapaść 12 lipca. Unijna komisarz Neellie Kroes prawdopodobnie nie napotka wśród innych członków sprzeciwu w sprawie wysokości kary, która praktycznie podwoi początkową sumę 497 milionów euro.

Przedstawiciele Komisji odmawiają komentarza, gdyż jeszcze nie został wydany ostateczny wyrok. Prawnicy Microsoftu twierdzą, że firma starała się dostosować do warunków ustalonych przez Komisję, więc jakakolwiek kara będzie nieusprawiedliwiona i wręcz zbędna. Według tych warunków, firma powinna dostarczyć kompletne i prawdziwe dane dotyczące wnętrza systemu Windows, dzięki którym zewnętrzne firmy mogłyby zarabiać na tworzeniu współpracującego z nim oprogramowania. Dotychczas firma dostarczyła pięć z siedmiu zestawów dokumentacji, kolejna porcja danych zapowiadana jest na koniec tego miesiąca, a ostatni fragment ukaże się w połowie lipca.

© dobreprogramy
s