reklama

UKE - Analiza wykonania strategii regulacyjnej

Strona główna Aktualności

O autorze

UKE opublikował interesujący raport: Urząd Komunikacji Elektronicznej - Analiza wykonania strategii regulacyjnej.

Jest on zarówno podsumowaniem 2 lat pracy urzędu pod kierownictwem Anny Streżyńskiej jak również obrazem sytuacji i zauważalnych trendów na polskim rynku telekomunikacyjnym. Raport obejmuje okres od końca 2005 r. do końca III kwartału 2007 r.

Zawarta w raporcie analiza rynku dostępu do Internetu wskazuje przede wszystkim na duży przyrost ogólnej ilości łącz internetowych oraz ich zdecydowanie większą przepustowość. Liczba dostępów szerokopasmowych w analizowanym okresie wzrosła o 563,0% do prawie 3 mln na koniec 2007 roku.

Głównym dostawcą szerokopasmowego Internetu pozostaje TP obejmując 64% rynku. Wraz ze wzrostem ilości oferowanych dostępów do sieci rosną także przychody operatorów z tego tytułu. Przychody te rosną jednak znacznie wolniej niż ilość dostępów, co oznacza, że statystycznie dostęp do Internetu jest tańszy.

To oczywiście jedynie fragment wniosków z raportu, informacji na temat rynku usług dostępowych można w nim znaleźć znacznie więcej. Poza zagadnieniami związanymi z dostępem do Internetu raport porusza oczywiście również zagadnienia związane z telefonią głosową, wskazując m. in. na wyraźne tendencje do rezygnacji z telefonii kablowej na rzecz mobilnej.

Zainteresowanych sytuacją na polskim rynku telekomunikacyjnym zachęcamy do zapoznania się z raportem (PDF, 569 kB, 68 stron).

© dobreprogramy

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić