UNIX 03 Product Standard dla Leoparda

Strona główna Aktualności

O autorze

Organizacja Open Group przyznała systemowi Mac OS X w wersji 10.5 Leopard dla komputerów Macintosh opartych na procesorach Intel certyfikat UNIX 03 Product Standard. Oznacza to, że Leopard spełnia warunki podane w wersji 3 dokumentu Single UNIX Specification. Podane tam specyfikacje są zarejestrowane jako standard IEEE 1003 lub POSIX (Portable Operating System Interface for Unix). Uzyskanie tego certyfikatu stawia Leoparda obok Sun Solaris 10 i HP-UX 11.

Aby uzyskać taki certyfikat, system musi spełniać wiele złożonych warunków, jak odpowiednia struktura katalogów, określone zachowanie konsoli systemowej, obecność wymienionych w dokumencie zmiennych systemowych oraz wymienionych nagłówków C, właściwy interfejs między przestrzenią użytkownika a jądrem systemu (wywołania systemowe) i wiele innych. W praktyce oznacza to, że certyfikat gwarantuje programistom systemowym i twórcom oprogramowania, że nie spotka ich żadna niespodzianka, jeśli zdecydują się na rozwijanie swoich projektów na Leoparda. W konsekwencji poważne korporacje tworzące oprogramowanie na UNIXy mogą zwrócić uwagę na ten system i włączyć go do wspieranych platform.

System Mac OS X 10.5 Leopard pojawi się na rynku w październiku tego roku. Będzie można go nabyć za 129 USD (cena w Polsce nie jest jeszcze znana) lub z dowolnym komputerem Macintosh.

© dobreprogramy