UOKiK do Cyfrowego Polsatu: wskazane byłoby zwrócenie opłat za transmisję Euro 2016 (aktualizacja)

Strona główna Aktualności
image

O autorze

UOKiK przyjrzał się już pierwszym skargom klientów Cyfrowego Polsatu, którzy wykupili na platformie ipla dostęp do internetowej transmisji meczów Euro 2016 w rozdzielczości HD, a zobaczyli pokaz slajdów. Już widać, że tym razem firmie Zygmunta Solorza-Żaka nie będzie łatwo. Pierwszym pytaniem, jakie UOKiK zadał operatorowi było to, jak zamierza zrekompensować niewłaściwe świadczenie usług.

Za jakość HD uznajemy wideo w rozdzielczości przynajmniej 720p – tymczasem praktycznie żaden z klientów, którzy zapłacili 99 zł za możliwość oglądania meczów Euro 2016 w takiej rozdzielczości oglądać transmisji nie był w stanie. Wcale nie lepiej było też z niższymi rozdzielczościami – wideo przycinało się nieustannie, zarówno w kliencie przeglądarkowym (napisanym w Silverlighcie) jak i mobilnym. W wysłanych do UOKiK-u skargach klienci narzekali też, że operator nie reagował na ich reklamacje zgłaszane czy to drogą elektroniczną czy przez infolinię.

Prezes UOKiK-u zażądał więc wyjaśnień od Cyfrowego Polsatu i Telewizji Polsat – i wyraził opinię, że wskazane byłoby przynajmniej zwrócenie opłat poniesionych przez klientów za usługę, której obiecywanej jakości nie dotrzymano.

Nie uszło uwagi Urzędu także i to, że z listy ogólnodostępnych programów telewizyjnych platformy Cyfrowy Polsat nagle zniknęły niemiecka „jedynka” i „dwójka”, czyli kanały Das Erste oraz ZDF. Tak się złożyło, że oferowały one widzom niekodowaną, ogólnodostępną transmisję meczów tegorocznych Mistrzostw Europy. UOKiK zamierza też sprawdzić, czy Cyfrowy Polsat wprowadził konsumentów w błąd informując, że posiadanie całego pakietu kanałów sportowych tej platformy pozwoli na bezpłatne oglądanie transmisji wszystkich meczów Euro 2016. Telewizja Polsat ma za to wyjaśnić, w jaki sposób skalkulowano opłaty od miast chcących zaoferować swoim mieszkańcom oglądanie transmisji na dużych ekranach w strefach kibica.

Od tych wyjaśnień zależy, czy Prezes UOKiK zdecyduje o wszczęciu postępowania wyjaśniającego, a następnie postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów czy praktyk ograniczających konkurencję. Jeśli uzna, że działania spółek p. Solorza-Żaka noszą znamiona takich praktyk, może nałożyć na nie karę finansową w maksymalnej wysokości 10% rocznego obrotu.

Nie byłby to pierwszy raz, gdy Cyfrowy Polsat podpadł UOKiK-owi. W 2013 roku spółka ta została uznana za inicjatora nielegalnej zmowy cenowej z 10 innymi nadawcami telewizyjnymi oraz spółką Sportfive, która dysponowała prawami do transmisji meczów reprezentacji Polski. Ustalono wówczas, że telewizje te uzgodniły ze spółką Sportfive zarówno minimalną cenę dostępu jak i zakaz oferowania dostępu po niższej cenie. Łączna wartość nałożonych wówczas kar wyniosła 3,6 mln złotych, z czego 2 mln złotych zapłacił właśnie Cyfrowy Polsat.

Aktualizacja

Cyfrowy Polsat stwierdził, że odpowie na wszystkie pytania UOKiK-u. Już udzielono odpowiedzi na pierwsze pytanie z 15 czerwca. Spółka utrzymuje, że przesłane zgłoszenia dotyczące Ipli były dokładnie analizowane i rozpatrywane indywidualnie bez zbędnej zwłoki. Użytkowników proszono o szczegółowe opisanie problemów. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, wprowadzono też rozwiązania techniczne, mające na celu zapewnienie klientom jak największego komfortu odbioru transmisji Euro 2016.

Zapewniono też, że problemy dotyczyły jedynie niewielkiej liczby klientów i przypomniano, że Grupa Polsat, jako jedyny nadawca w Polsce ma prawa do transmitowania wszystkich meczów Euro 2016.

Spodziewaliście się innej odpowiedzi? My nie.

© dobreprogramy