r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

UOKiK uważnie przyjrzy się Facebookowi: serwis gromadzi zbyt wiele danych

Strona główna AktualnościINTERNET

Przez ostatnie lata mieliśmy okazję zaobserwować, jak największe potęgi światowej branży IT musiały ugiąć się pod wyrokami w sprawie nadużywania pozycji dominującej i innych nadużyć, co niejednokrotnie zmieniło sposób w jaki na co dzień użytkownicy korzystają z komputerów i Sieci. Po Microsofcie czy Google, nachodzi czas Facebooka. Jego działalności przyjrzą się jednak bliżej nie instytucje europejskie, lecz polskie.

Jak donosi Gazeta Prawna, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz generalny inspektor ochrony danych osobowych, mają w najbliższym czasie wszcząć postępowanie w sprawie Facebooka. Może ono poskutkować takimi konsekwencjami, jak wysunięcie oskarżeń o nadużywanie dominującej pozycji na rynku.

Nie jest jeszcze jasne, jakie konkretnie praktyki Facebooka wzbudziły wątpliwości UOKiK, jednak postępowanie wyjaśniające może zaowocować znacznie liczniejszymi zarzutami niż ten – niemal rutynowy w przypadku postępowań w sprawie największych IT-korporacji – o nadużywaniu dominującej pozycji. Mowa także o zarzutach w sprawie niewystarczającego poziomu prywatności użytkowników w serwisie Marka Zuckerberga i innych nieprawidłowościach związanych z gromadzeniem danych o użytkownikach w nieokreślonym bliżej celu.

r   e   k   l   a   m   a

Polskie instytucje nie są jedynymi, które mają zamiar przeanalizować procedury zarządzania danymi osobowymi użytkowników Facebooka. Postępowanie prowadzi już niemiecki analog UOKiK, co zapewne będzie stanowiło dla Polaków silną podporę w wysuwaniu wobec serwisu Marka Zuckerberga zarzutów. Trudno jednak oczekiwać, aby rodzima instytucja mogła nałożyć na Facebooka odczuwalną dla jego finansów karę.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.