UPC testuje Wi-Free – darmową sieć HotSpotów

UPC testuje Wi‑Free – darmową sieć HotSpotów

UPC testuje Wi-Free – darmową sieć HotSpotów
18.04.2014 15:47, aktualizacja: 18.04.2014 17:44

Abonentom Netii dobrze znany jest sieć darmowych hotspotów FON, w ramach której można udostępnić WiFi ze swojego routera innym abonentom i korzystać z ich routerów, kiedy jesteśmy poza domem. Podobny projekt, o nazwie Wi-Free, od wczoraj testuje UPC. Do programu pilotażowego zostali przyłączeni na razie tylko abonenci z Sopotu, ale wkrótce jej zasięg się poszerzy.

HotSpotami w sieci UPC Wi-Free są modemy abonentów UPC (obsługiwane modele to: Thomson TWG 870, Cisco EPC 3925 oraz Technicolor 7200). Domyślnie usługa została włączona, ale można wyłączyć ją w panelu klienta UPC. Każdy abonent, posiadający łącze o prędkości pobierania przynajmniej 30 Mb/s, kiedy znajduje się w zasięgu Wi-Free, może się do niej zalogować. Podobnie jak ma to miejsce w FON, pula adresów przydzielanych użytkownikom Wi-Free jest odseparowana od sieci domowej, ale pod znakiem zapytania stoi odgraniczanie użytkowników połączonych do jednego punktu dostępowego Wi-Free od siebie, UPC nie wspomina również o szyfrowaniu.

Obraz

UPC zapewnia, że włączony na routerze dostęp do Wi-Free nie będzie miał żadnego wpływu na jakość ruchu w sieci domowej i wbrew temu, czego obawiają się liczni klienci, prędkość i stabilność łącza nie ulegnie zmianie. W teorii więc będzie można spokojnie korzystać z pełni swojego łącza nawet jeśli z Wi-Free połączy się kilka osób — dla nich przeznaczone jest osobne 2,5 Mb/s. Udostępnienie połączenia innym ma również pozostać bez wpływu na pobór mocy urządzenia.

Od strony osoby chcącej połączyć się z udostępnioną przez innych wymagany jest wspomniany wyżej abonament na łącze 30 Mb/s lub szybsze. Do logowania potrzebna jest nazwa użytkownika, taka sama jak na Moje UPC, bądź numer klienta i PESEL jako hasło. I tu nasuwa się pierwsze zagrożenie. Żadną sztuką nie jest bowiem udostępnienie otwartej sieci WiFi o odpowiedniej nazwie i z fałszywym formularzem logowania, aby wyłudzać dane użytkowników, na przykład żeby korzystać z Wi-Free na koszt innych. Idąc tym tropem, łączących się po raz pierwszy użytkowników zapewne nie zdziwi, jeśli podrobiony formularz poprosi o bardziej szczegółowe dane — choćby imię i nazwisko. Można także pokusić się o śledzenie ich aktywności w Sieci i zebrać inne, ciekawe z punktu widzenia przestępcy, informacje.

Wi-Free działa także w innych krajach, w których obecny jest UPC. W styczniu operator przeprowadzał testy między innymi w irlandzkim Limerick i Sankt Gallen w Szwajcarii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)