USA: Musimy być gotowi do cyberwojny

USA: Musimy być gotowi do cyberwojny

Wojciech Cybulski
15.04.2010 18:46, aktualizacja: 15.04.2010 19:14

Gen. Keith Alexander, nominowany przez administrację Obamy na stanowisko szefa Cyber Command, w czasie przesłuchania przed Senatem przybliżył deputowanym zagrożenia, z jakimi amerykańska armia musi się zmierzyć w związku z powszechną obecnością Internetu we wszystkich sferach życia obywateli i funkcjonowania państwa.

Generał jasno dał do zrozumienia, że USA stale jest obiektem większych lub mniejszych ataków cybernetycznych. Poza bezpośrednimi atakami ze zdalnych serwerów często dochodzi do prób szpiegostwa i dotarcia do zastrzeżonych informacji. Hipotetycznie globalna Sieć może stać się także orężem w wojnie, w której destrukcyjne działania przeciwnika będą miały na celu uszkodzenie amerykańskiej infrastruktury telekomunikacyjnej.

W zeszłym roku prezydent Obama oświadczył, że zagrożenia cybernetyczne są jednym z największych wyzwań mających kluczowe znaczenie dla gospodarki i bezpieczeństwa narodowego USA. Toteż zdaniem gen. Alexandera trzeba w końcu odejść od modelu wyłącznej ochrony amerykańskiego Internetu i przygotować się do kontrataku. By uskutecznić amerykańską cyberarmię, trzeba zmienić regulacje prawne związane z kontratakiem, tak jak ma to miejsce w przypadku klasycznych działań wojennych.

Co ważne, działania wojenne w Sieci mają być możliwe także wtedy, gdy trudne jest natychmiastowe ustalenie, kto stoi za atakiem. Armia USA może w takiej sytuacji odpowiedzieć agresją na agresję i wyłączyć wrogi fragment Sieci lub odpalić "elektroniczną sondę" - szczegóły na temat amerykańskiej zdolności ochrony własnej części Internetu i możliwości kontrataku owiane są jednak tajemnicą. Wiadomo jedynie, że decyzja o działaniach odwetowych musiałaby być zatwierdzona przez prezydenta.

Generał dodał, że obecnie kwestie wojen cybernetycznych nie są uregulowane w prawie międzynarodowym, co może w konsekwencji prowadzić do rozbieżności między narodami w tych kwestiach. Ponadto wojsku USA trudno będzie osiągnąć przewagę w Sieci, jednak aktualnie głównym celem Cyber Command będzie przygotowanie się do bieżących, realistycznych zagrożeń.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)