USA głównym źródłem malware w 2008 roku według Sophosa

Strona główna Aktualności

O autorze

Tegoroczna edycja Security Threat Report sporządzonego przez Sophos ujawnia fakt, który chyba nie jest dużym zaskoczeniem - Stany Zjednoczone na pierwszej pozycji w rankingu krajów pochodzenia światowego malware w 2008 roku.

Według raportu, z USA pochodziło dokładnie 37% złośliwego kodu atakującego komputery na świecie w 2008 roku. Na drugim miejscu znalazły się Chiny (wraz z Hong Kongiem), które zebrały 27,7%. Na niechlubnym podium zmieściła się jeszcze Rosja, choć wynik jest już jednocyfrowy - nieco ponad 9%. Raport nie ujawnia, na którym miejscu w ogólnym rankingu znajduje się Polska - wiadomo jedynie, że z naszego kraju pochodziło 3% tegorocznego światowego spamu, co daje nam w tej kategorii dziewiąte miejsce.

Jak pokazują badania Sophosu, coraz więcej złośliwego oprogramowania znajduje się na witrynach amerykańskich i coraz więcej spamu jest przesyłana z wykorzystaniem tamtejszych serwerów. Firma podaje również, że potrojeniu uległa działalność zorganizowanych grup przestępczych rozsyłających spam i tworzących malware. Palącym problemem jest również fałszowanie witryn - tzw. phishing. Sophos każdego dnia mijającego roku odkrywał średnio 5 podrobonych witryn, czasami liczba ta dochodziła nawet do 20. Hakerzy do ataków coraz częściej wykorzystują również serwisy społecznościowe, które cieszą się coraz większą popularnością wśród użytkowników.

© dobreprogramy

Komentarze