USA wzywają Chiny do rezygnacji z obowiązkowej cenzury

Strona główna Aktualności

O autorze

Władze USA wysłały do chińskiego Ministerstwa Handlu notę, w której wzywają do rezygnacji z pomysłu obowiązkowego dołączania oprogramowania monitorującego do nowych komputerów.

1 lipca coraz bliżej, a wraz z nim coraz bliższy wejścia w życie jest plan obowiązkowej preinstalacji oprogramowania Green Dam do cenzury i filtrowania Internetu. O programie tym pisaliśmy już kilka razy, ostatnio przy okazji bojkotu, jaki niezadowoleni użytkownicy postanowili zorganizować 1 lipca w ramach protestu przeciwko szpiegowaniu przez rząd.

Okazuje się, że nie tylko Chińczycy sprzeciwiają się temu mocno kontrowersyjnemu pomysłowi. Władze Stanów Zjednoczonych uważają, że taka obowiązkowa cenzura stanowi poważne bariery w handlu międzynarodowym jest sprzeczna z zasadami Światowej Organizacji Handlu. USA słusznie wskazują także na liczne efekty uboczne powodowane przez instalację oprogramowania do cenzury, między innymi problemy zabezpieczeń.

Poważne wątpliwości mają także najwięksi producenci sprzętu, którzy po 1 lipca będą zobligowani do dołączania oprogramowania do swoich komputerów. Dell i HP przyjęły na razie postawę oczekującą - firmy badają, co stanie się na rynku i czy przypadkiem rząd Chin po fali międzynarodowej krytyki nie wycofa się ze swoich planów. Również Lenovo czeka na rozwój wypadków, ale spośród wszystkich producentów chińska firma jest najbliższa przyjęciu narzuconych zasad.

© dobreprogramy