USB 3.1 zatwierdzone: 10 Gb/s transfer i zasilanie nawet stuwatowych urządzeń zewnętrznych

Strona główna Aktualności

O autorze

Najnowsza wersja standardu USB doczekała się zatwierdzenia. Stowarzyszenie branżowe USB Promoter Group poinformowało o udostępnieniu finalnej wersji jej specyfikacji, która otrzymała nazwę USB 3.1. Tym samym do historii przeszły nazwy robocze, takie jak „USB SuperSpeed 10” czy „SuperSpeed+”. Pierwsze implementacje nowej wersji interfejsu, jak i urządzenia, które będą z niego korzystały, powinny pojawić się na rynku już w pierwszym kwartale 2014 roku – swoje zainteresowanie nowym standardem zgłosiły Intel, AMD oraz HP.

Wprowadzone do standardu złącza szeregowego zmiany to przede wszystkim zwiększenie teoretycznej maksymalnej szybkości przesyłu danych, z 5 Gb/s do 10 Gb/s. W opublikowanej przez USB Promoter Group informacji możemy przeczytać, że SuperSpeed USB 10 Gb/s wykorzystuje efektywniejsze kodowanie danych, dzięki czemu dostarczy ponad dwukrotnie większą wydajność od istniejących interfejsów SuperSpeed USB po odpowiednich, w pełni wstecznie kompatybilnych złączach i kablach USB.

Nie tylko jednak szybkość będzie wyróżnikiem nowego USB – w standardzie pojawiły się nowe profile zasilania, pozwalające na zasilanie nawet 100-watowych odbiorników. Łącznie USB 3.1 obsłużyć ma pięć takich profili, od 5V/2A po 20V/5A. Ta zmiana jest chyba znacznie istotniejsza, niż szybszy transfer – pozwoli zrezygnować z zewnętrznych zasilaczy dla najróżniejszych urządzeń zewnętrznych, a nawet przynieść standaryzację zasilania laptopów (obecnie typowy 13” laptop korzysta z zasilacza 65W, nie widać więc przeszkód, by w przyszłości zasilać takie komputery przez standardową wtyczkę USB, tym bardziej, że same kable USB bez problemu radzą sobie z napięciem nawet 30V).

Szczegóły techniczne nowego standardu zostaną przedstawione deweloperom podczas trzech konferencji – pierwszą z nich z zaplanowano na 21 sierpnia w Hillsboro, stan Oregon. Kolejna konferencja odbędzie się na początku października w Dublinie. Ostatnia z imprez odbędzie się w grudniu, w jednym z krajów azjatyckich.

Można się spodziewać, że w ten sposób znaczenie interfejsu Thunderbolt, który praktycznie nie znalazł zastosowania nigdzie poza komputerami Apple'a jeszcze bardziej zmaleje. Co prawda jeszcze w tym roku pojawić się ma druga wersja tego interfejsu, przynosząca transfery na poziomie 20 Gb/s, ale większość OEM-ów ze świata PC nie wyraziła dotąd nią żadnego zainteresowania, jedynie Apple poinformowało, że złącze znajdzie się w nowych komputerach z linii Mac Pro.

© dobreprogramy