USB Type-C: nowy standard złącza, z którym nigdy się nie pomylisz

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak wynika ze zbiorowej mądrości internetów, wtyczki USB są wynikiem zastosowania odwrotnej inżynierii na artefaktach znalezionych we wraku UFO rozbitego w Roswell – to czterowymiarowe konstrukty, które należy obrócić kilka razy dookoła osi, by włożyć je poprawnie do gniazda. Mamy jednak dobrą wiadomość dla wszystkich ksenofobów: jak informuje USB Promoter Group, rozpoczęły się prace nad nowym rodzajem wtyczki i gniazda USB, które nie tylko będzie mniejsze od dotychczasowych, ale też rozwiąże wszystkie nasze problemy z wsadzaniem wtyczki niewłaściwą stroną.

Prace dopiero się rozpoczęły – ale Brad Saunders, przewodniczący grupy branżowej zajmującej się standaryzacją USB, już zapewnia nas o prawdziwym przełomie. Złącze, które otrzymało nazwę Type-C, wyjść ma naprzeciw ewoluującym trendom w projektowaniu, zarówno pod względem rozmiarów jak i wygody użytkowania, zapewniając przy tym skalowalność zarówno pod względem zasilania, jak i transferów danych. Oznacza to, że pod względem rozmiarów Type-C porównywalne będzie do złącza Micro-B USB 2.0, zapewniając przy tym transfery gwarantowane w standardzie USB 3.1, z wtyczką działającą w każdym położeniu.

Pierwszym, który sięgnąć chce po nowy standard złącza USB, chce być Intel. Alex Peleg, wiceprezes Intel Mobility Group przekonany jest, że Type-C umożliwi powstanie zupełnie nowej klasy supercienkich urządzeń, nie tylko telefonów i tabletów, ale też rozmaitych hybryd, laptopów i desktopów. Miniaturowe złącze, dostarczające zarówno dane jak i zasilanie (trzeba pamiętać, że nowy standard USB pozwalać ma w teorii na zasilanie nawet stuwatowych urządzeń, w profilu 20V/5A), miałby stać się jedynym interfejsem, który potrzebny będzie wszystkim urządzeniom.

Specyfikacja zarówno złączy jak i kabli pojawić się ma do połowy 2014 roku. Jej wydanie będzie w praktyce przybiciem ostatniego gwoździa do trumny interfejsu Thunderbolt, przynajmniej w świecie PC.

© dobreprogramy