Uaktualnienie do Windows 7 i Anytime Upgrade

Strona główna Aktualności

O autorze

Opcje uaktualnienia to jeden z najczęściej przewijających się tematów dotyczących każdego nowego systemu Windows. Nie inaczej jest w przypadku Windows 7 - wielu użytkowników poprzednich wersji zadaje pytania, czy będą mogli nabyć tańszą wersję Upgrade oraz czy będą mogli przeprowadzić uaktualnienie bez potrzeby formatowania dysku i tzw. "czystej instalacji". W związku z tym, że niedawno temat uaktualnienia zaczął dotyczyć także Europejczyków (anulowana wersja E nie pozwalała na bezpośrednie uaktualnienie) przedstawiamy zwięźle i konkretnie możliwe ścieżki migracji z poprzednich wersji Windows do "Siódemki". Pokazujemy także, do jakich edycji można uaktualnić sam system Windows 7 bez konieczności reinstalacji w ramach programu Anytime Upgrade.

Uaktualnienie to zastąpienie poprzedniej wersji systemu Windows przez nowy Windows 7. W takim znaczeniu tego słowa do uaktualnienia do Windows 7 uprawnieni są posiadacze licencji OEM (nabytych z nowym komputerem) lub BOX (pudełkowych) systemu Windows Vista lub Windows XP. Użytkownicy starszych systemów, takich jak Windows 2000, Windows Millenium Edition itd. nie mogą skorzystać z uaktualnienia - jeśli chcą używać Windows 7, a ich komputer spełnia wymagania sprzętowe nowego systemu, muszą zakupić jego pełną wersję.

Inna, szerzej stosowana definicja uaktualnienia to proces instalacji nowego systemu na już istniejący, poprzedni system Windows - bez utraty ustawień, programów i dokumentów. Takie uaktualnienie nazywa się często uaktualnieniem "w miejscu" (jego przeciwieństwem jest tzw. "czysta instalacja", czyli instalacja nowego systemu na uprzednio wyczyszczony dysk). Uaktualnienia "w miejscu" mogą dokonać jedynie użytkownicy systemu Windows Vista z Service Packiem 1 lub Service Packiem 2. Posiadacze Windows Vista w wersji RTM (bez Service Packa) muszą zainstalować najnowszy Service Pack, by móc przeprowadzić uaktualnienie. Oznacza to także, że użytkownicy Windows XP muszą liczyć się z czystą instalacją, jeśli chcą korzystać z Windows 7.

Istnieje kilka ograniczeń i zasad, o których należy pamiętać przed przeprowadzeniem bezpośredniego uaktualnienia "w miejscu":

  • dozwolone jest tylko uaktualnienie w ramach jednej architektury systemu (x86 lub x64)
  • dozwolone jest tylko uaktualnienie w ramach jednej wersji językowej systemu (mowa o podstawowym języku, a nie pakietach językowych)
  • dozwolone jest tylko uaktualnienie w ramach jednego typu systemu (np. nie można uaktualnić systemu Windows Vista z odtwarzaczem Windows Media Player do Windows 7 N bez tego odtwarzacza)
  • nie jest dozwolone uaktualnienie z poprzednich kompilacji testowych Windows 7

Poniżej prezentujemy tabelkę z edycjami i dozwolonymi ścieżkami uaktualnienia "w miejscu":

z Windows Vista (SP1 lub SP2)

do Windows 7

Home Basic

Home Basic, Home Premium, Ultimate

Home Premium

Home Premium, Ultimate

Business

Professional, Enterprise, Ultimate

Enterprise

Enterprise, Ultimate

Ultimate

Ultimate

Windows Anytime Upgrade

Windows Anytime Upgrade to program rozpoczęty wraz z debiutem systemu Windows Vista. W przeciwieństwie do tradycyjnego uaktualnienia, Anytime Upgrade kierowany jest do użytkowników już posiadających Windows 7, ale chcących podnieść jego funkcjonalność poprzez uaktualnienie do wyższej edycji - np. z Home Premium do Ultimate. Zaletą uaktualnienia w ramach Anytime Upgrade jest fakt, że do całego procesu wystarczy jedynie nowy klucz produktu - po jego wpisaniu od razu można korzystać z nowych funkcji, nie trzeba reinstalować systemu, nie trzeba czyścić dysku z programów czy dokumentów.

W niektórych krajach klucz uaktualnienia Anytime Upgrade można nabyć w sklepach on-line, przez co cały proces trwa zaledwie kilka minut. Niestety w Polsce klucz będzie można nabyć jedynie w pudełkach - w tradycyjnych sklepach lub sklepach internetowych. Niezależnie od tego warto zwrócić uwagę, że dostępne są tylko pewne kombinacje uaktualnień:z Windows 7

do Windows 7 (Anytime Upgrade)

Home Basic

Home Premium, Professional, Ultimate

Home Premium

Professional, Ultimate

Professional

Ultimate

Starter

Home Premium, Professional, Ultimate

© dobreprogramy

Komentarze