Ubiquity: integracja Firefoksa, Thunderbirda i... pulpitu?

Strona główna Aktualności

O autorze

Mozilla opublikowała mapę drogową dla Ubiquity, projektu interfejsu użytkownika umożliwiającego tworzenie tak zwanych mash-upów - programów konsolidujących funkcje wielu aplikacji sieciowych. Prócz przebudowy interfejsu, w planach znalazła się także integracja przeglądarki Firefox z klientem poczty i grup dyskusyjnych Thunderbird wraz z pulpitami użytkowników.

W przypadku Firefoksa, zapowiadana integracja ma nastąpić z wersją 3.2, czyli najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku. Poza jednak dostępnymi standardowo funkcjami, uaktualniony Firefox ze zintegrowanym Ubiquilty zawierał będzie tzw. awesomebar, eliminujący konieczność zapoznawania się z informacjami na temat skrótów klawiaturowych. Tutaj pojawia się pewien problem, ponieważ obecnie planowana implementacja projektu ma nie zezwalać na wykonywanie poleceń trzecich. Uniemożliwi to przykładowo wpisywanie treści nowych wiadomości pocztowych Gmaila z poziomu paska adresu. W tej sytuacji, użytkownicy będą zmuszeni stosować specyficzne skróty, korzystając z osobnych instancji programu.

Jeśli chodzi o Thunderbirda, zdaniem Mozilli, integracja mogłaby zmienić sposób wyszukiwania i zarządzania wiadomościami w poszczególnych folderach. Celem korporacji jest osiągnięcie przewagi nad coraz popularniejszymi interfejsami pocztowymi dostępnymi przez WWW. To z kolei może obejmować głęboką integrację z systemami plików i aplikacjami, dzięki czemu odszukanie i dodanie nowego załącznika sprowadzałoby się do paru kliknięć, dodatkowo bez uciążliwego przebijania się przez pop-upowe menu. Zmiany obejmują również kanały RSS, gdzie poszczególne subskrypcje byłyby przesyłane w tle, w obrębie pojedynczej aplikacji.

Ostatnia z zapowiadanych nowości - integracja z pulpitami - wzbudza wśród użytkowników największe zainteresowanie spośród wszystkich trzech informacji. Nie przekłada się to niestety na konkretność pojawiających się informacji. Wiadomo, że może zostać wykorzystana usługa o nazwie Quicksilver w przypadku systemów z rodziny Mac OS i Enso - w Windows. Dzięki właśnie integracji z nimi, użytkownicy otrzymaliby możliwość tworzenia mash-upów elementów znajdujących się na ich komputerach z - niekiedy działającymi szybciej - usługami webowymi.

Szczegółowe informacje na temat projektu znaleźć można na stronie twórców, na której dostępne są także pierwsze materiały wideo przedstawiające omawiane nowości.

© dobreprogramy