reklama

Ubuntu 11.04 bez podziału na "Desktop Edition" i "Netbook Edition"

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Canonical poinformował na łamach firmowego bloga, że wraz z wydaniem Ubuntu 11.04 zniknie podział tego systemu na edycję Desktop i Netbook.

Decyzja o rezygnacji z tworzenia dwóch oddzielnych edycji Ubuntu wynika z zastosowania nowej powłoki graficznej o nazwie Unity. Według deweloperów Unity zapewnia duży komfort pracy zarówno na netbookach, laptopach jak i komputerach stacjonarnych z monitorami o dużych przekątnych. Nie ma więc potrzeby tworzenia osobnych edycji dla różnego typu urządzeń. Canonical uważa, że rezygnacja z podziału na edycje sprawi, że nazewnictwo Ubuntu stanie się bardziej spójne. Jest to także ukłon w stronę początkujących użytkowników, którzy nie będą musieli decydować, która edycja Ubuntu jest dla nich bardziej odpowiednia. Pozwoli to także uniknąć stosowania niezupełnie wpadających w ucho nazw typu "Ubuntu Desktop Edition for notebooks".

Dzięki rezygnacji z podziału na edycje firma Canonical będzie miała w swojej ofercie jedynie dwa główne produkty - Ubuntu (dla użytkowników domowych) oraz Ubuntu Server (do zastosowań serwerowych).

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić