Ubuntu 12.04 już stabilne, znamy plan wydań 12.10

Ubuntu 12.04 już stabilne, znamy plan wydań 12.10

Redakcja
26.04.2012 14:01, aktualizacja: 26.04.2012 14:29

Zapowiedź rychłego pojawienia się klienta Steam dla Linuksa to nie jedyna duża wiadomość dla użytkowników tego systemu w tym tygodniu. Właśnie opublikowana została najnowsza wersja systemu Ubuntu 12.04 „Precyzyjny Pangolin” z długoterminowym wsparciem technicznym (LTS).

Nowa wersja systemu to przede wszystkim kolejne zmiany w domyślnym środowisku Unity. Pojawił się HUD (Head-up Display), czyli przypominająca Spotlight od Apple czy Ubiquity od Mozilli wyszukiwarka dostępnych poleceń aplikacji. W ustawieniach systemu pojawiła się zakładka Prywatność, w której można dostosować ustawienia indeksowania poszczególnych typów plików przez Unity. Zatrzymują się jeszcze przy ustawieniach systemowych warto zajrzeć do paneli Wygląd oraz Ekran. W pierwszym będziemy mogli dostosować podstawowe ustawienia wyglądu Unity (wielkość ikon, autoukrywanie bocznego paska). W drugim można skonfigurować Unity do pracy z wieloma monitorami. Twórcy dystrybucji dali możliwość umieszczenia bocznego paska jedynie na jednym z ekranów. Warto zaznaczyć, że Unity pracuje wyraźnie płynniej, jeśli porównamy je z poprzednimi wersjami tego środowiska.

Zmiany dosięgły również Centrum Oprogramowania. Poza optymalizacją działania programu, Canonical skupił się na ułatwieniu procesu instalacji. Gdy użytkownik kliknie przycisk instalacji np. Google Chrome, Centrum Oprogramowania utworzy na pasku bocznym skrót do aplikacji, na który pojawi się pasek postępu instalacji. Po jej zakończeniu skrót pozostaje, pozwalając na uruchomienie wybranej aplikacji. Jeśli instalowany program ma dostępny pakiet językowy odpowiadający językowi instalacji Ubuntu, zostanie on zainstalowany wraz z samą aplikacją. Ostatnia ciekawa zmiana to możliwość zapłacenia za programy czy publikacje za pomocą systemu płatności PayPal. Dodatkowo zmieniono wygląd klienta usługi Ubuntu One, tak aby wygląd był spójny zarówno pod Ubuntu jak i pod Windowsem.

Nowa wersja Ubuntu to także zmiany w domyślnych aplikacjach systemu. Użytkownicy będą mogli skorzystać ze zaktualizowanej wersji LibreOffice 3.5.2. Dobrą wiadomością jest obecność w repozytoriach Ubuntu 12.04 środowiska Gnome Shell w wersji 3.4.1 — a wraz z nim trybu Gnome Classic, czyli tego znanego ze starszych wydań Ubuntu. Jeszcze w lutym aktualizacja do wersji 3.4 stała pod znakiem zapytania, gdyż pojawiały się problemy z kompilacją powiązanych z tym środowiskiem pakietów dla architektury ARM. Przynajmniej na czas tego wydania Ubuntu pożegnało się z odtwarzaczem Banshee, którego interfejs nie został jeszcze przeniesiony do GTK 3.x, w zastępstwie Ubuntu zostanie dostarczone z Rhytmboksem. Domyślnym klientem RDP została Remmina, która zastąpiła wysłużone rdesktop oraz Vinagre. W Ubuntu wykorzystane zostało jądro Linuksa w wersji 3.2.14.

Warto przypomnieć, że od tej wersji Ubuntu nie będą dostępne pakiety Javy od Oracle. Stało się to w skutek zmian licencyjnych dla nowszych wydań, które wykluczają możliwość dystrybucji pakietów JDK i JRE przez firmy trzecie. W zamian użytkownicy mogą skorzystać z OpenJDK lub po prostu pobrać biblioteki ze stron Oracle. Wtyczka IcedTea dla przeglądarek została wyłączona z pakietu ubuntu-restricted-extras, jednak można ją zainstalować oddzielnie.

Tradycyjnie, wraz z nową wersją Ubuntu, pojawiły się także zaktualizowane wydania dystrybucji pochodnych, choć ze względu na charakter wydania LTS zmian jest stosunkowo mało. W Kubuntu 12.04 to przede wszystkim zmiany związane z niedawno wydaną wersją środowiska KDE 4.8.2. Poza tym użytkownicy będą mieli okazję skorzystać z graficznego menedżera pakietów Muon, który w założeniach ma być odpowiednikiem Centrum Oprogramowania w Ubuntu. Jak twierdzą autorzy programu, najnowsza jego wersja przeszła zmiany w interfejsie oraz została zoptymalizowana. Muon ma dawać kontrolę dla zaawansowanych użytkowników nad procesem instalacji poszczególnych pakietów systemu. Kubuntu wraz z tym wydaniem żegna się z finansowaniem ze strony Canonical, co było powodem do dyskusji również na naszych blogach. W krótkim czasie znalazła się jednak firma Blue Systems z Niemiec, która podjęła się zadania finansowania prac nad Kubuntu.

Warto zapoznać się również ze zmianami w innych wersjach Ubuntu: Server, Ubuntu Studio, Xubuntu, Lubuntu oraz Edubuntu.

Wszystkie wspomniane edycje, poza Lubuntu, objęte są długoterminowym wsparciem technicznym. Oznacza to, że obecne wydania będą wspierane przez 5 najbliższych lat, do 2017 roku. Ubuntu 12.04 LTS można pobrać z poziomu naszego portalu, z działu SYSTEMY -> Linux.

Jeszcze przed wydaniem wersji 12.04 Ubuntu ruszyły prace nad Ubuntu 12.10, które ukaże się w październiku tego roku. Nazwana Quantal Quetzal (Kwantowy Kwesal) wersja systemu będzie w fazie alfa do 2 sierpnia, 6 i 27 września ukażą się bety tego systemu, zaś stabilnego wydania należy spodziewać się 18 października.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (133)