reklama

Ubuntu 14.04 bez Mira, za to w przyszłości z obsługą aplikacji Androida?

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Czy Canonical porwał się z motyką na Słońce, rozpoczynając samodzielne prace nad własnym serwerem grafiki Mir? Producent Ubuntu nie tylko nie zdołał pozyskać niezależnych deweloperów do współpracy, nie tylko spotkał się ze wstrzemięźliwą postawą twórców remiksów Ubuntu, ale też najwyraźniej nie jest w stanie ukończyć prac nad Mirem w zapowiadanych wcześniej terminach. Z ostatniego Ubuntu Developer Summit wynika, że ten następca serwera X.org, który pierwotnie miał pojawić się jako domyślny serwer grafiki w wydaniu 13.10, został wycofany z przygotowywanego na wiosnę wydania 14.04 LTS (o przedłużonym okresie wsparcia).

Dla wersji LTS Canonical zobowiązuje się świadczyć wsparcie przez pięć lat, i właśnie to jest oficjalnym wytłumaczeniem, dla którego zdecydował się wycofać Mira z przygotowywanego właśnie wydania. Canonical zapewnia co prawda, że sam Mir, w połączeniu z pulpitem Unity 8, działa już w pełni stabilnie (choć wrażenia autora tej notki niekoniecznie pasują do tej deklaracji), jednak wydanie LTS nie może zawierać żadnych niepewnych technologii. Taką zaś niepewną technologią jest wciąż XMir, warstwa kompatybilności serwera X dla Mira, pozwalająca na uruchamianie zwykłych aplikacji, pisanych z myślą o X – i jak utrzymuje menedżer społeczności Ubuntu Jono Bacon, Canonical nie chce ryzykować zepsucia tym doświadczenia użytkowników wersji LTS.

W Ubuntu 14.04 LTS wciąż zatem za środowisko graficzne odpowiadać będzie sprawdzona kombinacja X.org z Compizem i Unity 7 – przynajmniej na desktopie. Na tabletach i telefonach, dla których opracowywany jest Ubuntu Touch, sytuacja jest znacznie lepsza. Tam już od wydania 13.10 środowiskiem graficznym jest Mir z Unity 8, a w wersji 14.04 zwiększy się zakres obsługiwanych urządzeń. Mir działać już ma bowiem na czterech najpopularniejszych GPU w świecie Androida – Mali T-604, Qualcommie Adreno 320, Tegrze 3 i PowerVR.

Mark Shuttleworth poinformował też, że nie ma co liczyć na to, że Mir zostanie dodany do 14.04 w późniejszym terminie, jako aktualizacja obrazu. Aktualizacje takie Canonical robi bowiem tylko po to, by dodać do systemu obsługę nowych urządzeń, przede wszystkim poprzez łatki do jądra, nie zaś po to, by wprowadzać zupełnie nowe rozwiązania software'owe. Pierwszym wydaniem, które domyślnie mogłoby przynieść Mira, byłoby więc 14.10, nie obciążone koniecznością długoterminowego wsparcia.

To nie koniec interesujących informacji z ostatniego Ubuntu Developer Summit. Mark Shuttleworth przyznał także, że w planach jest umożliwienie telefonom i tabletom z Ubuntu uruchamiania aplikacji dla Androida. Dla nas Android to Java, a Java bardzo dobrze działa na Ubuntu – stwierdził, podkreślając przy tym, że to wciąż kwestia przyszłości. Na razie ważniejsze jest ułatwienie wybierania pomiędzy uruchamianiem Ubuntu i Androida (tzw. dual boot). Byłoby to świetnym sposobem do zachęcenia ludzi do śledzenia rozwoju Ubuntu i ewolucji Androida – uznał szef Canonicala.

Canonical nie zamierza za to sam produkować sprzętu (zapewne po porażce projektu Ubuntu Edge), ale podobno wielu znanych producentów zainteresowanych ma być wprowadzeniem Ubuntu na telefony i tablety. Trwają za to prace nad stworzeniem wersji Ubuntu dla 64-bitowych procesorów ARM, które są zdaniem Shuttlewortha przyszłością zarówno dla urządzeń mobilnych, jak i w infrastrukturze serwerowej.

Pozostałe ciekawostki z Ubuntu Developer Summit to plan zastąpienia mechanizmu DMRAID (do obsługi software'owych konfiguracji RAID) przez MDADM, który nie tylko obsługuje standardowe konfiguracje RAID i działa zarówno z partycjami jak i całymi dyskami, ale też lepiej radzi sobie z takim sprzętem jak Intel Matrix Raid oraz wprowadzenie obsługi mechanizmu TRIM dla dysków SSD, pozwalającego uniknąć występującego z czasem efektu spowolnienia szybkości zapisu na napędach stałych.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama