Ubuntu 14.04: pięć długich lat z MySQL-em, MariiDB w głównych repozytoriach nie będzie

Strona główna Aktualności

O autorze

Znaczenia przygotowywanego właśnie wydania Ubuntu 14.04 Trusty Tahr nie sposób przecenić – przez wiele lat będzie wykorzystywane jako „standardowa” dystrybucja Linuksa nie tylko na desktopie, ale też i na serwerach (oraz, jeśli plany Canonicala się powiodą, także na urządzeniach mobilnych. Jest to bowiem wydanie o przedłużonym okresie wsparcia (LTS), do którego aktualizacje i poprawki wydawca będzie dostarczał do kwietnia 2019 roku. Tymczasem podczas niedawno zakończonego Ubuntu Developer Summit podjęto decyzję, która chyba rozczaruje wielu miłośników Wolnego Oprogramowania, wpływając na losy najpopularniejszej w Internecie bazy danych, czyli MySQL.

Z MySQL od dawna nie jest za ciekawie – przyjęty przez Oracle model rozwoju, w którym większość nowości dostarczanych jest w zamkniętych, komercyjnych modułach, i tylko rdzeń bazy jest dostępny na wolnej licencji, nie spodobał się raczej deweloperom i użytkownikom. Po tym, gdy korporacja Larry'ego Ellisona zaprzestała publikowania testów regresyjnych MySQL-a i nabrała wody w usta w kwestii biuletynów bezpieczeństwa dla tej bazy, coraz więcej osób decydowało się sięgnąć po MarięDB – bazę rozwijaną przez jednego z twórców MySQL-a, Monty'ego Wideniusza. I tak oto społecznościowy fork MySQL-a, zachowujący pełną kompatybilność z oryginałem, stał się domyślnym systemem zarządzania relacyjnymi bazami danych (RDBMS) w Arch Linuksie, openSUSE, Slackware i Fedorze, a niebawem w takiej roli wystąpi też w nowym wydaniu najważniejszej komercyjnej dystrybucji Linuksa – RHEL 7.

Podczas ostatniego Ubuntu Developer Summit programiści Canonicala omawiali także i tę sytuację. Jorge Castro, Cloud Community Guy stwierdził, że obecnie mamy do czynienia z prawdziwym rogiem obfitości forków MySQL-a. Canonical chce jednak trzymać się tego co najbardziej standardowe, więc domyślnym RDBMS-em dla Ubuntu 14.04 pozostanie MySQL w wersji 5.5. Zainteresowani wykorzystaniem MariiDB czy Percony będą mogli zainstalować je z repozytorium universe.

Ta decyzja w praktyce przekreśla wykorzystanie MariiDB w warunkach produkcyjnych na Ubuntu 14.04 – repozytorium universe zawiera oprogramowanie, które nie jest wspierane przez Canonicala. Za dostarczanie dla niego łatek odpowiada społeczność. W sytuacji, w której Ubuntu Server oferowany jest przez wielu dostawców chmur obliczeniowych czy VPS-ów jako standardowy obraz maszyny wirtualnej, oznacza to, że jeszcze długo baza Oracle'a pozostanie najpopularniejszą bazą do zastosowań internetowych.

Niewykluczone, że taka decyzja jest po części wynikiem braku jasnego stanowiska w tej sprawie ze strony deweloperów Debiana, dystrybucji, z której Ubuntu czerpie znaczną część swojego kodu. Konserwatyzm da się usprawiedliwić – najnowsza wersja MariiDB, oznaczona numerem 10.0 (obecnie w fazie beta), kończy z całkowitą kompatybilnością ze swoim Oracle'owym odpowiednikiem – MySQL-em 5.6, co więcej, już nawet niektóre bazy danych z MariiDB 5.5 mogą być niemożliwe do odczytania pod MySQL-em 5.5, zaś jednoczesne utrzymanie w systemie obu RDBMS-ów, ze względu na konflikty między pakietami, nie jest możliwe.

Miejmy tylko nadzieję, że pozostanie przy MySQL nie będzie w przyszłości dla nikogo źródłem kłopotów – w końcu nikt już dziś nie jest w stanie przewidzieć, co dalej Oracle zrobi z przejętą wraz z Sun Microsystems bazą danych.

© dobreprogramy

Komentarze