Ubuntu 7.04 Alpha 1

Strona główna Aktualności

O autorze

Właśnie ukazała się pierwsza wersja testowa kolejnego wydania dystrybucji Ubuntu. System o nazwie kodowej Feisty Fawn ma ujrzeć światło dzienne pod koniec kwietnia przyszłego roku. Prace nad nową wersją rozpoczęto od synchronizacji pakietów z Debianem, proces ten ma się zakończyć do 21 grudnia. Prócz tego zaktualizowano jądro do najnowszej dostępnej obecnie stabilnej wersji 2.6.19.

Ubuntu jest bardzo ściśle związane z projektem GNOME, którego twórcy rozpoczęli już prace nad kolejną wersją. Finalne Ubuntu 7.04 będzie wyposażone w GNOME w wersji 2.18, które ma się ukazać 14 marca 2007, ale już pierwsza wersja testowa posiada kilka nowości. Do zestawu gier GNOME dołączono dwie nowe pozycje: szachy (glchess) i sudoku (gnome-sudoku) a aplikacja do kontroli wykorzystania dysku (Disk Usage Analyzer) pozwala na bardziej intuicyjne przeglądanie wyników dzięki czytelnym wykresom. Nowa wersja menedżera energii ma teraz możliwość modyfikacji prędkości taktowania procesora, dzięki czemu może lepiej oszczędzać prąd przy pracy na bateriach.

Szczegółowe informacje na temat nowego Ubuntu na stronach twórców. Dostępne są obrazy płyt CD Ubuntu, Kubuntu (oparte na KDE 3.5.5) i Edubuntu (system edukacyjny). Przypominamy jednak, że jest to wczesna wersja testowa i powinna być używana tylko do testów.

© dobreprogramy
s