reklama

Ubuntu Edge: nie tylko smartfon, ale też cienki klient Microsoft Office?

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Ubuntu Edge – telefon na którego przygotowanie Canonical zbiera właśnie pieniądze od społeczności – jest czymś więcej niż telefonem. To hybrydowe urządzenie, które po podłączeniu do niego klawiatury, myszy i monitora zamienić się ma w komputer z pełnowartościowym desktopowym systemem operacyjnym. Zapowiedź jego stworzenia wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród potencjalnych klientów: w pierwsze dwa dni zebrano 12% wymaganej kwoty, i to mimo tego, że w zasadzie poza wizualizacjami 3D telefonu oraz systemem Ubuntu Touch w wersji bardzo jeszcze deweloperskiej Canonical niczego więcej nie pokazał.

Przyznać trzeba, że po wyprzedaniu pierwszej promocyjnej partii zamówień Ubuntu Edge po 600 dolarów, tempo kolejnych zamówień zmalało. Jest jednak szansa, że rozbudzi je coś innego, informacja, którą media początkowo przeoczyły. Pani Leann Ogasawara, menedżer zespołu odpowiedzialnego za rozwój jądra w Canonicalu, przedstawiła krok po kroku działanie Ubuntu Touch na telefonie z serii Nexus, pokazując przy tym coś bardzo interesującego: możliwość uruchamiania Microsoft Office na Edge w trybie desktopowym.

Dla klientów biznesowych, którzy przenieśli już swój desktop do chmury, mamy coś zaskakującego. Ubuntu dla Androida jest cienkim klientem dla hostowanych w chmurze aplikacji Windows, takich jak Microsoft Office – wyjaśnia Ogasawara. Jeśli faktycznie Canonical byłby w stanie zapewnić oficjalne wsparcie dla takich rozwiązań, to Ubuntu Edge stałoby się pożądanym urządzeniem w biznesowym IT. Nie chodzi tu bowiem o zwykłe uruchamianie pakietu biurowego w przeglądarce (ze wszystkimi ograniczeniami webowych aplikacji), lecz najwyraźniej o wykorzystanie Edge jako klienta dla Terminal Servera (komponentu Remote Desktop Services w Windows Server 2008 i późniejszych), zdalnie udostępniającego uruchomione na serwerze aplikacje.

Dla firm korzystających ze zbiorczych programów licencyjnych Microsoftu, takie wykorzystanie Office jest o wiele wygodniejsze, niż instalowanie pakietu indywidualnie na każdym firmowym komputerze, i o ile większość przedsiębiorstw pozostaje sceptyczna wobec koncepcji przeniesienia wszystkiego „w chmurę”, utrzymywaną przez zewnętrznego dostawcę, to wykorzystanie własnego centrum danych do hostowania biznesowych aplikacji (dzięki RemoteApp) to już sprawa zupełnie inna.

To nie koniec atrakcji w Edge. Potwierdzono też, że telefon ma korzystać z baterii litowo-jonowych z krzemową anodą. Rozwiązanie takie pozwala na uzyskanie ponad dwukrotnie większej gęstości energii, niż dzisiaj uzyskuje się w bateriach Li-ion z anodą węglową, tj. nawet 650-700 Wh/L. Pierwsze baterie tego typu, produkowane przez amerykańsko-chiński startup Amprius, charakteryzują się także znacznie zwiększoną żywotnością – wg ich twórcy, profesora Yi Cui, będą w stanie przejść kilka tysięcy cykli ładowania.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama